24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Ile kosztuje podróż do Berlina  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka
Berlin. Check Point Charlie.

Berlin. Check Point Charlie. Muzeum Muru Berlińskiego. Mur Berliński.

Położony w samym centrum Berlina był najsłynniejszym przejściem granicznym między Zachodnim i Wschodnim Berlinem.


Charlie

Po zbudowaniu Muru Berlińskiego, aby zachodnia część miasta mogła funkcjonować, powstała sieć przejść granicznych, w tym najsłynniejsze: Check Point Charlie. Po stronie enerdowskiej jego oficjalna nazwa brzmiała Zimmerstrasse. Zgodnie z rozporządzeniem wschodnioniemieckich władz przejście było przeznaczone tylko dla cudzoziemców, głównie turystów i personelu dyplomatycznego. Chceck Point Charlie był miejscem akcji filmów i książek sensacyjnych, dlatego że na tym przejściu dokonywano m.in. wymiany szpiegów.

Check Point Charlie kilka razy stawał się scenerią dramatycznych epizodów podczas „Zimnej Wojny”. W październiku 1961 r. naprzeciw siebie stanęły amerykańskie i sowieckie czołgi wyposażone w ostrą amunicję. Powodem incydentu było zatrzymanie na przejściu amerykańskiego dyplomaty.

Przejście zamknięto 22 czerwca 1990 r., czyli kilka miesięcy po otwarciu granic, a amerykańska armia opuściła je oficjalnie w 1991 r., już po zjednoczeniu Niemiec.

W pobliżu dawnego przejścia znajdują się dwa ciekawe muzea, związane z „Zimną Wojną” i podziałem miasta.

 

Muzeum Muru Berlińskiego

Jest to niezwykła placówka, ponieważ założona została przez działaczy praw człowieka już w 1962 r. Ekspozycje tu prezentowane przedstawiają dzieje Muru Berlińskiego, historię ucieczek ze wschodniej części miasta: samochodami, balonami, a nawet własnoręcznie wyprodukowaną mini łodzią podwodną.

Muzeum jest czynne codziennie od 9 do 22. Bilet normalny kosztuje 12 Euro, studenci płacą 9,5 Euro, a uczniowie 6,5 Euro. Z Berlin Welcome Card zniżka 25%.

 

BlackBox Kalter Krieg

Jest to ekspozycja poświęcona historii i wydarzeniom „Zimnej Wojny” między Wschodem a Zachodem. Fragment wystawy jest poświęcony polskiej Solidarności.

Muzeum znajduje się naprzeciw „budki strażniczej”, czynne jest od 10 do 18. Bilet kosztuje 10,5 Euro.

Z Berlin Welcome Card – 30% zniżki.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe