24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Ile kosztuje podróż do Berlina  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka
Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt. Berlin. Deutscher Dom. Katedra Niemiecka. Französischer Dom. Katedra Francuska. Konzerthaus.

Plac ten uważany jest za najpiękniejszy w Berlinie. Gendarmenmarkt tworzy zespół składający się z Katedry Niemieckiej (Deutscher Dom) i Katedry Francuskiej (Französischer Dom) oraz Domu Koncertowego (Konzerthaus), stanowi piękny przykład architektonicznej harmonii.

 

GendarmenmarktGendarmenmarkt zaprojektowano ściśle według zasad pruskiej architektury, opartymi na siatce geometrycznej. Choć ma indywidualny charakter, znakomicie komponuje się z sąsiednimi budynkami.

Plac został założony w 1688 roku, według planów Johanna Arnolda Neringa. Pierwotnie nazywał się „Linden-Markt”, a później „Fridrichstadtischer Markt” i „Neuer Markt”. Nowa nazwa, „Gendarmenmarkt”, pojawiła się po tym, jak w latach 1736–1782 plac użytkował regiment wojskowy „gens d"arms” i funkcjonowały na nim posterunki oraz stajnie. Po 1777 roku plac zabudowano w spójnym stylu według planów Georga Christiana Ungera.

Miejsce to zostało mocno zniszczone podczas II wojny światowej. Następnie przemianowano je na „Plac Akademii” (Platz der Akademie) z okazji obchodów 250 rocznicy Akademii Nauk w 1950 roku, by w 1991 roku przywrócić jego pierwotną nazwę.

Gdy jest odpowiednia pogoda, przyjemnie jest tu odpocząć w jednym z kawiarnianych ogródków, podziwiając okoliczną architekturę.

fot. PJ

Katedra Francuska (Französischer Dom)

Kościół francuski (Französische Friedrichstadtkirche) został zbudowany w stylu neoklasycystycznym latach 1701-1705, według planów Jeana Louisa Cayarta. Był przeznaczony dla protestanckich Hugenotów, którzy po ucieczce z Francji osiedlili się w Berlinie. W 1786 roku dodano wieże i portyki. Dziś znajduje się tu Muzeum Hugenotów, restauracja, a fragment budowli zajmuje wciąż czynna świątynia (wejście po lewej stronie od głównego), którą można zobaczyć. Katedra została bardzo zniszczona w trakcie II wojny światowej. Zaczęto ją odrestaurowywać w 1977 roku.

 

Katedra Niemiecka (Deutscher Dom)

Dokładnie naprzeciw Katedry Francuskiej, znajduje się Katedra Niemiecka. Powstała w latach 1701-1708 według projektów Martina Grünberga i von Giovanni Simonettiego. W latach 1780-1785 Carl von Gontard uzupełnił budowlę wieżą z kopułą. Katedra została zniszczona w czasie II wojny światowej. Otwarto ją ponownie dopiero 2 października 1996 roku. Dziś można tu zobaczyć ekspozycję poświęcona historii niemieckiego parlamentaryzmu.

 

Dom Koncertowy (Konzerthaus, Schauspielhaus)

Pomiędzy oboma świątyniami wznosi się Dom Koncertowy, wzniesiony przez Karla Friedricha Schinkla w miejscu Teatru Narodowego (Nationaltheater) wybudowanego w latach 1800-1802. Teatr spłonął w wielkim pożarze w 1817 roku.

Nowy budynek otwarto, jako teatr w 1821 roku. W architekturze nowej budowli wykorzystano pozostałości poprzedniej, czworokątnej budowli, po środku, której ustawiono wyższą i szerszą bryłę budynku, zwieńczoną kalenicą. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej budynek początkowo tylko zabezpieczono. Systematyczna i wierna oryginałowi odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1979 roku. Po ponownym otwarciu w 1984 roku budowla służyła, jako dom koncertowy, czego potwierdzeniem jest nazwa nadana mu w 1994 roku. 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe