24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Ile kosztuje podróż do Berlina  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka
Plac Poczdamski (Potsdamer Platz)

Berlin. Potsdamer Platz. Plac Poczdamski w Berlinie. Sony Center w Berlinie.

Jedna z wizytówek współczesnego Berlina. Zbudowany od podstaw nowy Plac Poczdamski jest przykładem znakomitej nowoczesnej architektury, z imponująca kopułą Sony Center, które trzeba zobaczyć. Warto przyjść tu po zmierzchu, aby zobaczyć wspaniałą grę świateł i odpocząć na patio w pubie, czy piwiarni.

 

Sony CenterW latach XX w. wieku Plac Poczdamski stanowił serce miasta, węzeł komunikacyjny między wschodnią i zachodnią częścią miasta. Był jednym z najruchliwszych miejsc w Europie, to tu zainstalowano pierwszą sygnalizację świetlną na starym kontynencie.

Plac został niemal całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej. W czasie zimnej wojny znajdował się na granicy Berlina Zachodniego i Wschodniego, tędy przebiegał Mur Berliński. W tej nadgranicznej strefie nie prowadzono żadnych inwestycji przez ponad 40 lat. Szansa na zmianę pojawiła się po upadku Muru - szansa na stworzenie od podstaw całego kwartału miasta. Konkurs na „pomysł zagospodarowania Placu Poczdamskiego/Placu Lipskiego” wygrali w 1991 roku architekci Heinz Hilmer i Christoph Sattler. Ich koncepcja opierała się na modelu „europejskiego miasta”, które świadomie rezygnuje z gęstej zabudowy wieżowców.

Potsdamer Platz stał się największym placem budowy w Europie, projekt realizowali najwybitniejsi światowi architekci. Przez zaledwie 5 lat powstało nowe centrum miejskie. W 1993 r. rozpoczęła się budowa kompleksu DaimlerChrysler, a w 2000 r. ukończono budowę Sony Center, według projektu Helmuta Jahna, charakteryzujące się futurystyczną architekturą z imponującą kopułą, otwartym, publicznym patio i grą świateł na szklanych fasadach.

fot. PJ

 

Dojazd/dojście

Przy Placu Poczdamskim znajduje się stacja metra Potsdamer Platz. Od Bramy Brandenburskiej dojdziemy tu pieszo w 10-15 minut.

 

Dodatkowe atrakcje:

Panorama Punkt

Przejażdżka najszybsza windą w Europie na panoramiczny taras widokowy.

Potsdamer Platz 1, cena biletu 10 Euro

 

Na Temat Berlina - nowe wydanie

Dostępne jest już grudniowe  wydanie miesięcznika Na Temat Berlina. Do nabycia w salonach Ruch, Empik i Empik.com, Kolporter cena 4,90 zł. 

Tematem wiodącym jest Berlin alternatywny.

Co się będzie działo w Berlinie w grudniu? - kalendarium najważniejszych imprez.

Jarmarki adwentowe w Berlinie.

Wiadomości z Berlina.

Praktyczny informator -  komunikacja miejska, bilety


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe