24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Ile kosztuje podróż do Berlina  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Jeden z najważniejszych pomników w Berlinie. Na powierzchni 19 tys. mkw. nowojorski architekt, Peter Eisenmann ustawił 2711 kamiennych bloków.

Pomnik Żydów

Pomnik jest labiryntem betonowych bloków o różnej wysokości od 0,2 m do 4,8 m. Im bliżej środka tym są one wyższe, całość stwarza wrażenie fali. Szary kolor bloków nawiązuje do koloru skremowanych zwłok. Liczba obelisków nawiązuje do liczby stron w Talmudzie – jednej z najważniejszych ksiąg judaizmu.

 

Centrum Informacyjne

W Centrum znajduje się bardzo ciekawa, niekiedy wręcz wstrząsająca wystawa o prześladowaniu i eksterminacji europejskich Żydów.

Zwiedzanie zaczynamy od rysu historycznego, dotyczącego terroru wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Ten fragment wystawy jest bogato ilustrowany z opisem w języku niemieckim i angielskim. W Sali Rodzin osobiste zdjęcia i dokumenty przedstawiają losy 15 rodzin żydowskich. Zwiedzamy jeszcze Salę Nazwisk z krótkimi biografiami ofiar, Salę Miejsc prezentującą geograficzny zasięg Holokaustu oraz Portal Pamięci z informacjami dotyczącymi miejsc pamięci i muzeów.

Centrum Informacji jest czynne od wtorku do niedzieli, w godz. 10-20, ostatnie wejście o 19.15. Zwiedzanie jest bezpłatne, wstęp nie jest rekomendowany dla dzieci poniżej 14. roku życia.

fot. PJ

 

Wskazówki

Pomnik znajduje się między Brama Brandenburską, a Placem Poczdamskim. Z obu miejsc dojdziemy tu w ok. 10 min. Pomnik jest dostępny przez całą dobę, można chodzić wzdłuż płyt, ale nie należy po nich chodzić. 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe