24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Ile kosztuje podróż do Berlina  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka
Reichstag/Bundestag

Berlin. Reichstag. Bundestag. Kopuła Reichstagu. Historia Reichstagu. Zwiedzanie Reichstagu.

Siedziba niemieckiego parlamentu oraz świadek burzliwej historii Berlina i Niemiec. Punkt obowiązkowy dla niemal wszystkich, zwiedzających niemiecka stolicę.

Reichstag

Historia

Budynek Reichstagu, według projektu Paula Walota, budził kontrowersję, zanim jeszcze powstał. Projekt nie spodobał się cesarzowi Wilhelmowi I, zwłaszcza ciężka, kamienna kopuła. Zgodził się jednak na budowę. W 1894 r., po dziesięciu latach budowy, Reichstag był gotowy, wraz z kopułą, która tak bardzo nie spodobała się Wilhelmowi I. Jego następca Wilhelm II również nie uległ urokowi budowli, określając ją, jako „szczyt braku smaku” i nazywając „małpiarnią Rzeszy”.

W listopadzie 1918 r. w Reichstagu proklamowano republikę, która, jak wiemy przetrwała do przejęcia władzy przez hitlerowców. W 1933 r. w budynku wybuchł pożar, zapaliła się kopuła i sala plenarna. Okoliczności wybuchu pożaru nie są do końca wyjaśnione. Niewykluczone, że ogień podłożyli faszyści, ale może tylko wykorzystali sam fakt pożaru do ataku na przeciwników politycznych. O podpalenie oskarżono komunistów. Hitler, który był już kanclerzem, wprowadził w kraju stan wyjątkowy, bojówki SS i SA aresztowały demokratycznych posłów. W kolejnych wyborach faszyści zdobyli większość w Reichstagu, a następnie zdelegalizowali opozycyjne partie polityczne, prześladując demokratów.

Budynek ucierpiał w czasie II wojny światowej. W 1945 r. świat obiegły zdjęcia radzieckiej flagi na zniszczonym Reichstagu. Budynek został odbudowany w latach 1961-1971 w uproszczonej formie, już bez kopuły. Po zjednoczeniu Niemiec, zapadła decyzja o przeniesieniu do Berlina parlamentu. Wybitny architekt Norman Foster przebudował i rozbudował budowlę. I znów pojawił się problem z kopułą, tym razem szklaną, która nie wszystkim się podobała. Ostatecznie jednak została zaakceptowana i stała się jednym z symboli miasta. Od 1999 roku budynek Reichstagu jest ponownie siedzibą niemieckiego Bundestagu.

W pobliżu Reichstagu biegnie 900-metrowy ciąg budynków rządowych z kancelarią kanclerza Niemiec w części centralnej. Budynki symbolicznie łączą wschodnią i zachodnią część miasta.

 

Informacje praktyczne

Kopuła Bundestagu dobrze widoczna jest przez szklaną ścianę Haupbahnhof, jak również z peronów dworca. Pieszy spacer przez most nad Szprewą zajmie nam nie więcej niż 15 minut. Od Bramy Brandenburskiej i stacji metra Brandenburger Tor jest ok. pięciu minut drogi spacerem.

Zwiedzanie wnętrz, w tym kopuły i tarasu jest bezpłatne.

Trzeba jednak zarejestrować się z przynajmniej dwudniowym wyprzedzeniem, on-line na www.bundestag.de. Rejestrując się będziemy mogli wybrać 90 minutową wycieczkę z przewodnikiem, z audio bukiem lub samodzielne zwiedzanie kopuły. Wszystkie są bezpłatne.

W miarę wolnych miejsc można zwiedzić budowlę bez uprzedniej rejestracji. Trzeba udać się do oddziału Biura Obsługi Turystów znajdującego się na południowej stronie Scheidemannstraße. Zgłoszenia przyjmowane są do dwóch godzin przed wejściem. Tam można się zarejestrować na zwiedzanie za kolejne dwa dni. Biuro Obsługi jest otwarte codziennie od godziny 8.00 do 20.00. Bundestag możemy zwiedzać codziennie od 8 do 24. Ostatnie wejście 22.00.

Na taras wjeżdżamy windą, możemy z niego podziwiać panoramę Berlina, na górze znajdują się bezpłatne broszurki z opisem budowli, które widzimy z tarasu.

fot. PJ

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe