24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Ile kosztuje podróż do Berlina  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka

Informator. Komunikacja miejska w Berlinie.

fot. visitBerlin 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Połączenia, ceny biletów, jaki bilet wybrać.

Berlin może pochwalić się jedną z najsprawniejszych i najlepiej zorganizowanych komunikacji miejskich w Europie. Sieć komunikacyjna składa się z metra (U-Bahn), szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn) oraz linii tramwajowych i autobusowych.

Berlin i jego okolice są podzielone na trzy strefy komunikacyjne – taryfowe: A – obejmuje ścisłe centrum miasta oraz B i C. Większość miejsc interesujących turystów znajduje się w strefach: A i B. W strefie C znajduje się m.in. lotnisko Shonefeld oraz Poczdam.

 Linie nocne kursują od godz. 0.30 do wczesnych godzin rannych. W noce z piątku na sobotę, z soboty na niedzielę oraz przed ustawowymi świętami kursują także pociągi U-Bahn i S-Bahn.

U-Bahn. Szukając stacji metra powinniśmy zwrócić uwagę na kwadratowy niebieski znak z literą „U”. W mieście działa 10 linii metra o łącznej długości prawie 150 km. Pociągi zatrzymują się na 173 stacjach.

S-Bahn.  Szybka kolej miejska jest oznaczona okrągłym, zielonym znakiem z literą „S”. Mamy do dyspozycji 15 linii, do pociągu możemy wsiąść na jednej ze 166 stacji. Berlińska SKM jest bardzo przydatna turystom, ponieważ jej linie przebiegają przez centrum miasta. Kilka linii (m.in. S-41 i S-42) określane jako Ringbahn jeżdżą dokoła centrum miasta, nie mają więc zaznaczonej stacji docelowej.

Tramwaje. Przystanki tramwajowe (podobnie jak autobusowe) oznaczone są literą „H”. Tramwaje kursują na 22 liniach w większości we wschodniej części miasta.

Autobusy. W Berlinie funkcjonuje 329 linii autobusowych. Są to linie zwykłe, a także linie „Metrobus” (M), stanowiące uzupełnienie komunikacji szynowej (kursują co 10 minut, także w nocy), ekspresowe (X). Warto pamiętać, że linie 100 i 200 kursują po ścisłym centrum miasta.

Promy. Należą również do komunikacji publicznej, obowiązują na nie te same bilety, co na pozostałe środki transportu. 6 linii promowych (z czego połowa sezonowych) kursują po Szprewie oraz jeziorach: Wannsee, Langen See, Grosser Krampe, Mueggelsee. Promy są pomocne w zwiedzaniu i stanowią dodatkową atrakcję turystyczną miasta.

Taksówki. Taksówkę znajdziemy bez problemu, w miejscach, gdzie istnieje na nie największe zapotrzebowanie, m.in. przy głównych atrakcjach turystycznych, hotelach, centrach handlowych, oczywiście możemy ją wezwać przez telefon. Ceny przejazdów są regulowane przez miasto i ujednolicone.Taryfa normalna: 3 EUR za rozpoczęcie jazdy, a następnie w zależności od długości trasy. Do 7 km jest to 1,58 EUR za km, powyżej 7 km – 1,20 EUR za km.

Planowanie podróży

Na stronie internetowej miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego BVG (niemiecki, angielski) możemy skorzystać z interaktywnej mapy połączeń lub zaplanować podróż, wpisując przystanek początkowy, końcowy i godzinę odjazdu lub przyjazdu na miejsce.
http://www.bvg.de/index.php/en/17099/name/Network+Map.html


Bilety

Bilety możemy kupić w automatach biletowych (z menu w języku polskim), znajdują się one na każdej stacji metra i kolejki, a także na wielu przystankach, w autobusach i tramwajach. Możemy płacić gotówka bądź kartą. Ponadto kupimy je w punktach Berlin Tourist Info oraz punktach sprzedaży BVG i S-Bahn Berlin. Na wszystkie rodzaje transportu miejskiego obowiązuje jeden bilet. Po zakupie biletu trzeba go skasować na peronie lub w tramwaju (autobusie).

Jeśli chodzi o rodzaje biletów, mamy bardzo duży wybór. Początkowo może to wydawać się dość skomplikowane, ale warto zapoznać się z systemem taryfowym, dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić.

Dzieci do 6. roku życia podróżują bezpłatnie. Na promach jeden dorosły może bezpłatnie zabrać maksymalnie trójkę dzieci. Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży od 6.do 14. roku życia.

Bilety kasujemy na peronie przed rozpoczęciem podróży - kolejka/metro lub w pojeździe - tramwaj/autobus

Rodzaje biletów

Bilet jednorazowy, na krótki odcinek – Kurzstrecke:
1,90 EUR normalny i 1,30 EUR
Można nim podróżować koleją miejską (nie można regionalną) do 3. przystanków oraz autobusem lub tramwajem do 6. przystanków. Bilet jest ważny także na promy.

4 przejazdy - 5,60/4,40 EUR.

 Bilet jednorazowy, ważny 2 godz. od skasowania, przejazd w jednym kierunku – Einzelfahrschein:
strefa AB: 2,90/1,70 EUR, ABC: 3,60/2,40 EUR
Obejmuje również koleje regionalne i promy. W czasie 2 godzin od skasowania można dowolnie się przesiadać, także do różnych rodzajów środków transportu. Niemożliwa jest podróż powrotna.

Bilet dzienny
AB: 8,6 EUR, ABC: 9,60 EUR
Bilet ważny jest do 3.00 następnego dnia. Obowiązuje na wszystkie środki komunikacji miejskiej z niegraniczoną liczbą przesiadek

Bilet Siedmiodniowy
AB: 29,5 EUR, ABC: 36,50 EUR
Ważny jest przez 7 kolejnych dni kalendarzowych, kończy się siódmego dnia o północy. Mając ten bilet możemy bezpłatnie zabrać ze sobą jedno dziecko w wieku od 6 do 14 lat, od poniedziałku do piątku po godzinie 20.00, w soboty, niedziele i publiczne święta przez cały dzień.

Bilet dzienny grupowy (do 5. osób) – Kleingruppen
AB: 34 EUR, ABC: 41 EUR

Bilet jednorazowy na rower
AB: 1,60 EUR, ABC: 2,20 EUR
Jest ważny 2 godziny od chwili skasowania, w tym czasie można zmieniać dowolnie środki transportu.

 

oklBerlin dla początkujących - przewodnik elektroniczny na smartfona i tableta

Zapraszamy do zakupu (10 zł) naszego autorskiego przewodnika po najważniejszych i najciekawszych miejscach w Berlinie. Ponadto proponujemy w nim szlaki tematyczne, jak np. Berlin alternatywny, żydowski, dla dorosłych i dzieci i in. 

Strona księgarni:

https://ksiegarnianatemat.online/

 

 

 

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe