24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Ile kosztuje podróż do Berlina  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka
Prawo w Niemczech. Rejestr Schufa.

SCHUFA. Rejestr dłużników w Niemczech. Historia kredytowa w Niemczech. Zdolność kredytowa w Niemczech. Raport Schufa.

Co to jest Schufa i jak usunąć negatywny wpis w jej rejestrze?

 

prawnik

Patrycja Mika, Rechtsanwältin,

Kancelaria Adwokacka Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte mbB.

www.dr-schulte.de, www.berlin-adwokat.pl

Czym jest SCHUFA?

Holding akcyjny Schufa (znany również jako: Wspólnota Ochrony Ogólnej Asekuracji Kredytowej) istnieje jako wspólna instytucja podmiotów udzielających kredytów. Klienci oraz członkowie Schufa są przede wszystkim podmiotami gospodarczymi, które udzielają swoim klientom kredytów lub umów o długim czasie trwania, jak np. banki, ubezpieczalnie. Dlatego też zależy im na sprawdzeniu wypłacalności swoich przyszłych klientów.

Schufa zbiera dane o osobach prywatnych. Informacje te dotyczą np. konta w banku, umowy na abonament dla telefonów komórkowych, kart kredytowych, umów o kredyt bankowy. Partnerzy Schufy zgłaszają pozytywne i negatywne zdarzenia finansowe swoich klientów.

Te czynności powodują z jednej strony zapis w rejestrze, z drugiej zaś instytucje członkowskie Schufy pobierają wyciąg z rejestru każdej osoby już przed zawarciem z nią wymienionych umów. Tak robią zresztą nie tylko członkowie Schufy. Można więc powiedzieć, że partnerzy Schufy „wymieniają się” informacjami o swoich klientach.

Również inne podmioty gospodarcze często żądają od osób fizycznych przedłożenia wyciągu z rejestru przed zawarciem umowy, tj. na przykład umowy najmu mieszkania. Wtedy wyciąg z rejestru Schufa należy zdobyć we własnym zakresie.

Schufa nie sprawdza zapisanych przez jej partnerów danych na temat klientów. Zbiera tylko dane i polega na informacjach swoich partnerów. Dodatkowo sprawdza i ocenia listy dłużników (Schuldnerverzeichnis) prowadzone przy Sądach Rejonowych (Amtsgericht). Na taką listę trafiają osoby, które oddały tzw. „oświadczenie o stanie majątku (Vermögensauskunft – wcześniej: Eidesstaatliche Versicherung).

Partnerzy otrzymują od Schufy dwa rodzaje informacji: „A” oraz „B”. Informacje „B” mówią tylko o tym czy klient zachowuje się zgodnie z umową tj. np. czy odpowiednio spłaca raty. Informacje „A” mówią już dużo więcej – informują o całkowitym obciążeniu finansowym klienta. Takie dane otrzymują np. banki przy rozpatrzeniu wniosków o kredyt bądź już nawet przy otwarciu konta w banku.

Czym jest „Schufa – Score”?

Dosyć istotny jest jeszcze trzeci rodzaj danych tzw. score. Tym postępowaniem Schufa przydziela wszystkim osobom prywatnym punkty w pewnej skali, które mają wykazywać zdolność finansową, prognozę wypłacalności. Im niższa wartość score, tym większe ryzyko np. dla banków, że kredyt nie zostanie spłacony. Wartość score wyliczana jest przez komputer za pomocą nieznanej oficjalnie formuły. W najnowszym wyroku z dnia 23.01.2014 r. ( VI ZR 156/13) Trybunał Federalny zdecydował, że Schufa nie ma obowiązku wykazania osobom prywatnym sposobu (formułki) wyliczania wartości score. Musi natomiast na wezwanie poinformować jakie zapisane dane zostały brane pod uwagę przy wyliczaniu wartości score.

Wiadomo jedynie, że wartość score jest nie tylko wynikiem zapisanych własnych danych, ale również wynikiem porównania ich do grupy ludzi o podobnych danych. Według tego wyliczana zostaje statystyczna prognoza – jak dana osoba prawdopodobnie będzie wywiązywała się z umowy o kredyt.

Informacje na temat stałej pracy, czy wysokiego wynagrodzenia nie wchodzą pod uwagę, ponieważ nie są zapisywane przez Schufa. Dlatego jeśli bank odmawia np. otwarcia konta, ponieważ wartość score jest niska, warto zwrócić pracownikowi banku uwagę, że wartość score bazuje na statystykach oraz wykazać, że osobista sytuacja finansowa jest dużo lepsza, np. poprzez wykazanie dochodów.

Jak otrzymać wyciąg z rejestru Schufa?

Co najmniej raz do roku Schufa zobowiązana jest udzielić wyciągu z rejestru za darmo. Wniosek o taki wyciąg (tzw. „Selbstauskunft” lub „Eigenauskunft”) można złożyć online bądź listownie. Online pod adresem: www.meineschufa.de – „Datenübersicht nach § 34 BDSG“.

Co zrobić z negatywnym wpisem w rejestrze Schufa?

Schufa otrzymuje dane w przeważającej części od swoich partnerów. Oni zgłaszają do Schufa pozytywne jak i negatywne zdarzanie finansowe. Zgłaszane są zaległości w płaceniu rat czy abonamentu telefonicznego. Taki wpis powoduje, że automatycznie spada zdolność kredytowa. Do kancelarii Dr. Schulte & Partner często zgłaszają się klienci, którzy o negatywnych wpisach dowiadują się dopiero w momencie, kiedy bank odmawia udzielenia kredytu właśnie ze względu na taki negatywny wpis. Często wpis jest już nieaktualny ponieważ zaległości zostały już zapłacone. Zdarza się również, że wpis jest zupełnie błędny, ponieważ dana należność nigdy nie powstała.

Negatywny wpis w Schufa nie znika od razu po zapłaceniu roszczenia. Podmiot gospodarczy informuje Schufa jedynie, że należność jest wyrównana. Wymazanie następuje po upływie trzech lat automatycznie, zgodnie z § 35 Abs. 2 Nr 4 BDSG. Jeśli jednak klient w tym czasie ubiega się o kredyt może uzyskać odmowę.

Wymazanie negatywnego wpisu uzyskuje się u Schufy, poprzez odpowiednie wezwanie do zaniechania publikacji nieprawidłowych danych, wraz z uzasadnieniem. Jednocześnie można wezwać podmiot gospodarczy, który spowodował wpis do wyjaśnienia. Schufa w pierwszym momencie tymczasowo blokuje negatywny wpis, do momentu wyjaśnienia sytuacji. Jeśli wpis faktycznie okazuje się nieuzasadniony Schufa go poprawia albo usuwa.

Negatywny wpis, jak widzimy, może powodować daleko idące konsekwencje. Dlatego warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu rejestru i natychmiastowo ubiegać się o usunięcie błędnych wpisów.

 

Na Temat Berlina - nowe wydanie

Dostępne jest już grudniowe  wydanie miesięcznika Na Temat Berlina. Do nabycia w salonach Ruch, Empik i Empik.com, Kolporter cena 4,90 zł. 

Tematem wiodącym jest Berlin alternatywny.

Co się będzie działo w Berlinie w grudniu? - kalendarium najważniejszych imprez.

Jarmarki adwentowe w Berlinie.

Wiadomości z Berlina.

Praktyczny informator -  komunikacja miejska, bilety

 

Historia. Przez Warszawę do RFN.

Praktyczny informator - dojazd, komunikacja miejska, bilety

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe