24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Ile kosztuje podróż do Berlina  Firma w Niemczech  Prawo w Niemczech  Na Temat Berlina. Zum Thema Berlin  Informator Berliński  ITB  Reportaże z Berlina. Reportage  Społeczeństwo  Berlin. Miejsca.  Felietony, publicystyka

Berlin alternatywny

Haus Schwarzenberg 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Berlin alternatywny, Berlin dla koneserów. Ciekawe miejsca w Berlinie. Sztuka uliczna w Berlinie. Kreuzberg.Haus Schwarzenberg.

 

Reichstag, Brama Brandenburska, Wieża Telewizyjna, Check Point Charlie czy Gendarmenmarkt to ikony Berlina, które na pewno trzeba zobaczyć. Miejsca te jednak są kojarzone z turystyczną komercją, Berlin dla koneserów jest gdzie indziej. To w dużej mierze dzięki temu alternatywnemu miastu, stolica Niemiec przyciąga turystów i nowych mieszkańców. 

 

W trakcie naszej wycieczki, z konieczności zobaczymy tylko fragment alternatywnego Berlina, ale fragment ciekawy i charakterystyczny. Poznamy go w jeden dzień. Będzie to z pewnością wstęp do dalszego odkrywania miasta.

Spacerując po Berlinie trzeba mieć oczy szeroko otwarte i nie można się spieszyć. Wokoło otacza nas uliczna sztuka, której miasto jest światową stolicą. Najbardziej znaną galerią street artu jest z pewnością East Side Gallery, ale sztuka uliczna jest niemal wszędzie.

Marszruta:

Dogodnym punktem startowym naszej wycieczki będzie Alexanderplatz. Wyruszamy wzdłuż wiaduktu kolejowego w kierunku stacji „S” Hackescher Markt. To właśnie wiadukt kolejowy wykorzystywany przez artystów będzie naszym pierwszym kontaktem ze sztuką uliczną.

Dalej poruszamy się pieszo do samej stacji, mijamy ją, mając po lewej stronie Die Hackeschen Hofe. Tu znajduje się kolejny punkt wycieczki: Haus Schwarzenberg.

Dalej idziemy do metra i wyruszamy na Kreuzberg do stacji Kottbusser Tor.

 

Berlina alternatywny. Street art

Berlin jest światową stolicą sztuki ulicznej na którą składają się: graffiti, plakaty, wlepki, instalacje, rzeźby na ulicy, głównie jednak malarstwo ścienne. W stolicy Niemiec powstaje najwięcej prac, których autorami są gwiazdy sztuki ulicznej z całego świata, pojawiają się nowe talenty, projekty, techniki.

Sztuka uliczna jest nie tylko zjawiskiem artystycznym, ale także społecznym i kulturowym. Dzięki temu nurtowi sztuka staje się demokratyczna, dostępna, niesie często ważne przekazy. To znakomicie wpisuje się w charakter Berlina i jego mieszkańców, zwłaszcza takich dzielnic jak np. wielokulturowy Kreuzberg. W latach osiemdziesiątych XX w. dzięki wybitnym artystom, sztuka uliczna została dostrzeżona i uznana przez krytyków.

 

Mur Berliński dał początek ulicznej sztuce


Początków sztuki ulicznej w Berlinie można dopatrywać się w czasie, gdy miasto zostało podzielone murem. To właśnie Mur Berliński stał się znakomitą sceną, gdzie mieszkańcy zachodniej części miasta mogli wyrazić swoje opinie, frustracje na różne możliwe sposoby. Z drugiej strony jednak, wielu mieszkańcom miasta, taka ekspresja artystyczna, wydawała się wyjątkowo nieatrakcyjna, wręcz szpecąca miasto. Mimo tej krytyki, w czasie trwania Zimnej Wojny, cały mur od zachodniej strony pokryty został graffiti, po wschodniej stronie pozostał oczywiście biały. Po upadku Muru w 1989 r. także jego wschodnia część mogła zostać oddana we władanie artystom. Dzisiaj ulice Berlina, jak żadnego innego miasta na świecie, wypełnia uliczna sztuka. Artyści z całego świata pielgrzymują do Berlina tworząc unikalny, kolorowy, uliczny krajobraz.

 

Haus Schwarzenberg

(Rosenthalerstrasse 39)

hausHaus Schwarzenberg to jedno z najważniejszych centrów kultury alternatywnej w Berlinie. Jego rodowód sięga czasu, gdy po upadku Muru Berlińskiego mieszkańcy byłej NRD wyjechali na Zachód, a pozostawione po nich pustostany przejęli artyści i squattersi. Dziś działają tu galerie, offowe kino, bar, sklepy.

Haus Schwarzenberg jest zarządzany przez Stowarzyszenie Schwarzenberg, organizację non – profit. Nie otrzymuje ono żadnych dotacji, całość utrzymuje się z czynszów płaconych przez działające tu instytucje. Jednym z jego priorytetów jest promocja młodych artystów. Stowarzyszenie nie ma nic wspólnego z komercyjnym rynkiem sztuki, wypracowując własny model zarządzania kulturą.

Nazwa pochodzi od miasta Schwarzenberg w Erzgebirge. Tutaj po klęsce hitlerowskich Niemiec, wskutek zbiegów okoliczności rejon te nie został obsadzony przez władze okupacyjne. Kierował nim komitet złożony z socjaldemokratów i komunistów ocalałych z obozów koncentracyjnych. Miasto i powiat do czasu przybycia armii radzieckiej, przez 6 tygodni tworzyło „Wolną Republikę Schwarzenberg”.

ZDJĘCIA: Haus Schwarzenberg

 

Kreuzberg

kreuzbergJest to dawna dzielnica robotnicza, kompletnie zniszczona w czasie II wojny, a w czasie „zimnej wojny” izolowana enklawa Berlina Zachodniego. Po wojnie nowe życie tchnęli w tę dzielnicę tureccy emigranci, a potem hippisi i radykalnie nastawiona młodzież. Dziś jest to najbardziej kolorowa i wielokulturowa dzielnica Berlina, a także centrum alternatywnej kultury, sztuki, życia nocnego. Legenda Kreuzbergu sprawiła, że dzielnica ta stała się wymarzonym miejscem do zamieszkania dla wielu berlińczyków, a także przybyszy z różnych stron świata. Tylko w ubiegłym roku osiedliło się w Berlinie ponad 40 tys. osób. Dzielnica stała się modna co spowodowało wzrost czynszów za mieszkania, a także trudności ze znalezieniem loku. Na szczęście Kreuzberg pozostał sobą, dzielnicą wielokulturową, lewicującą, nonkonformistyczną i kolorową.

kosmonautaWysiadamy na stacji metra Kottbusser Tor i ruszamy w kierunku ulicy Mariannenstrasse. Warto zwrócić uwagę na okazały ceglany budynek dawnego szpitala. Możemy go obserwować ze skwerku, znajdującego się naprzeciwko. Interesujące jest graffiti, które prezentuje różne techniki malowania. „Poet” jest pisaniem napisów z dachu budynku, artysta wychyla się ku ziemi, pisząc do góry nogami. „Chińskie znaki” powstał, gdy artysta spuszczał się z dachu na linie, jednocześnie malując sprayem, dwoma rękoma jednocześnie. „Just” powstał przy użyciu węży i gaśnicy wypełnionej farbą.

Po przejściu kolejnych kilkudziesięciu metrów znajdziemy się przy jednym z najbardziej znanych dzieł street artu – Kosmonaucie. Potężny mural ma 22 metry wysokości i 14 metrów szerokości. Stworzył go w 2007 r. Victor Ash. Szczególne wrażenie malowidło wywołuje nocą. W pobliżu znajdują się flagi, które oświetlane przez uliczne latarnie rzucają cień na budynek z muralem. W rękach kosmonauty pojawia się cień, który wygląda jak flaga wbijana w powierzchnię księżyca.

Warto zatrzymać się na Kreuzbergu, aby chłonąć jego atmosferę. Tym bardziej, że jest tu mnóstwo ciekawych, bezpretensjonalnych knajpek, oferujących kuchnię z różnych części świata w atrakcyjnych cenach.

W powrotnej do dworca Ostabahnhof (pieszo) drodze idziemy przez park w kierunku dużego kościoła z czerwonej cegły. W jego pobliżu znajdziemy niewielki drewniany domek, otoczony ogrodem, przypominający altankę na działce pracowniczej. Jest to Baumhaus an der Mauer. Domek ma bardzo ciekawą historię. Wzniósł go Osman Kalin, emigrant z Turcji na ziemi niczyjej. W zasadzie był to kawałek terytorium NRD, który pozostał po wzniesieniu muru. NRD-owcy postawili mur w linii prostej, co nie dokładnie pokrywało się z granicą. Władze Wschodniego Berlina patrzyły przez palce, traktując Kalina jako ofiarę kapitalizmu, a władze Berlina Zachodniego nie miały tu jurysdykcji. Po zjednoczeniu Niemiec udało się Kalinowi ochronić swoją posiadłość przed zakusami miasta, m.in. dzięki opiece pobliskiej parafii. Przed domem znajduje się tablica opowiadająca o gospodarzach domu, a w ciepłe dni spotkamy w ogrodzie samego pana Kalina, przyjaźnie machającego do turystów.

Od rezydencji Osmana Kalina do dworca Ostbahnhof mamy około 10 minut pieszo. Zaraz za mostem, po prawej stronie znajdziemy ogródek zabudowany budkami z prawdziwym afrykańskim i karaibskim kapitalizmjedzeniem. Ceny są bardzo umiarkowane. Warto zajrzeć.

 

Kottbusser Tor

 

Warto wybrać się też na drugą stronę Kottbusser Tor, tu znajdziemy berliński Mały Stambuł z charakterystycznymi sklepami, kafejkami, dobrym jedzeniem w atrakcyjnych cenach. We wtorki i czwartki niedaleko stacji działa Targ Turecki.

 

Wycieczki po alternatywnym Berlinie organizuje przynajmniej kilka firm, jak Alternative Berlin Tours. Wycieczka trwa ok. 3 godzin, poruszamy się pieszo i komunikacją miejską. Nie ma cennika, płacimy ile chcemy.

http://alternativeberlin.com/

 

 

 

okladkaBERLIN DLA POCZĄTKUJĄCYCH

nowy przewodnik

Powstał z myślą o czytelnikach, którzy jeszcze nie byli w Berlinie lub nie zdążyli go jeszcze dobrze poznać. Dostępny w PDF i EPUB (10 zł). 

 Przewodnik zaprowadzi do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Obok „turystycznego” Berlina, jest ten inny, dla koneserów. Taki Berlin też chcę Państwo pokazać i o nim opowiedzieć. Proponuje też ciekawe szlaki tematyczne, jak żydowski,z dziećmi, na lato (kąpieliska). A ponadto dużo praktycznych informacji.

https://ksiegarnianatemat.online/


 

 

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe