24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żywienie, zdrowie, otyłość  Diety odchudzające i zdrowotne  Co jeść? Przepisy, wskazówki żywieniowe, kaloryczność potraw  Diety w chorobach  Dieta w chorobach onkologicznych

W czasie choroby nowotworowej trzeba jeść. Rola diety.

fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Konsultacja: dr hab. Stanisław Kłęk, chirurg onkologiczny, prezes POLSPEN, specjalizujący się w żywieniu chorych

Co jest najważniejsze, gdy człowiek zachoruje na nowotwór? Oczywiście, odpowiednie leki. Mało kto myśli o tym, że potrzebna jest także odpowiednia dieta, czyli właściwie skomponowany jadłospis. Przeciwnie, można się spotkać z przekonaniem, że raka trzeba zagłodzić, a jeśli chory dobrze się odżywia, to odżywia też raka. Prawda jest jednak taka, że nie powinno się doprowadzić do niedożywienia pacjenta, gdyż nowotwór i tak znajdzie sobie pożywienie w postaci tkanek organizmu, a zdrowe komórki nie będą miały energii do działania.

 

Odżywianie dostosowane do potrzeb jest jednym z podstawowych elementów opieki medycznej. Prawidłowe zalecenia dotyczące leczenia chorób powinno brzmieć: " Stosuj się do zaleceń lekarza i jedz.”

W przeciwnym wypadku może dojść do niedożywienia (malnutrition). Jest to stan, w którym dochodzi do widocznych zmian w składzie ciała, jego funkcjonowaniu i objawach klinicznych. Niedożywienie jest skutkiem niedoboru w podaży składników odżywczych (m.in. białka, tłuszczów, witamin, minerałów, węglowodanów). Mówiąc po prostu: jest ich za mało, lub źle się wchłaniają.

To bardzo poważny problem, zwłaszcza u chorych na nowotwory. Jeśli nie są odpowiednio odżywieni, może pojawić się kacheksja - ogólnoustrojowa reakcja zapalna, rozwijająca się w wypadku wielu nowotworów (np. białaczki, chłoniaka) I prowadząca do niszczenia białej organizmu. Jest ona przyczyną utraty łaknienia (jadłowstrętu) i zmniejszenia masy ciała (czyli chudnięcie). Na ten zespół składa się zmniejszone łaknienie, ubytek masy ciała, zaburzenia metaboliczne i stan zapalny.

Trzeba też pamiętać, że utrata masy ciała (chudnięcie) bywa pierwszym objawem choroby nowotworowej. Występuje u 30-80 proc. chorych, w zależności od typu guza pierwotnego i stopnia zaawansowania choroby. U 15 proc. pacjentów utrata masy ciała wynosi powyżej 10 proc. i jest określana jako ciężka.


U osób otyłych też dochodzi do niedożywienia. Jeśli takiego pacjenta przegłodzi się przez tydzień, to w jego organizmie dojdzie do takich samych zaburzeń jak u osób szczupłych. Pułapką jest uważanie, że dzięki nadmiernej tkance tłuszczowej głodzony organizm da radę się odżywić.

Pamiętajmy, że choroba nowotworowa i jej leczenie to wielki wysiłek fizyczny (także energetyczny) i psychiczny dla organizmu. Terapia nie jest obojętna dla organizmu, do tego jeszcze dochodzi ogromny stres. Dlatego trzeba mu dostarczyć takich substancji i wartości odżywczych, i w takiej ilości, żeby pomóc, a nie zaszkodzić. Konieczna jest odpowiednia  ilość kalorii potrzebnych do życia, aby mózg i serce funkcjonowały prawidłowo. Poza tym właściwe odżywienie zapewnia odpowiednią szybkość gojenia się ran pooperacyjnych, powrót do zdrowia po chemioterapii i radioterapii (obejmuje regenerację śluzówki, szpiku), zapobiega niewydolności nerek, wątroby. To wszystko zapewniają odpowiednio dobrane składniki odżywcze w diecie. Trzeba dostarczać tzw. dobrych, wartościowych kalorii we właściwych ilościach.

Najważniejszym jest aby jest normalne jedzenie, jak tylko się da, uatrakcyjnić, zmodyfikować, wzbogacić (suplementy). Nawet przed i po poważnych zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej nie ma potrzeby głodzenia chorego. Przeciwnie. Ma jak najszybciej wrócić do normalnej diety. Już w pierwszej dobie po większości zabiegów pacjent może pójść do stołówki i zjeść normalny obiad.

W czasie chemioterapii pacjent ma wiele diet do wyboru: od normalnych lekkostrawnych jadłospisów, przez diety półpłynne, płynne lub wspomaganie doustnymi dietami medycznymi.

Obowiązuje zasada: organizm musi otrzymać odpowiednią dla konkretnego chorego ilość kalorii i białka o odpowiedniej jakości. Często w trakcie chemioterapii pacjent nie może jeść, ponieważ cierpi na nudności, wymioty, zapalenie śluzówek. Nie może jednak być tak, że chory nic nie je. Pogarsza to jego wynik leczenia. Wtedy organizm zaczyna "zjadać" własne białko, żeby mózg czy serce mogły pozyskać glukozę. Organy te bez niej bowiem nie pracują właściwie.

Najpierw znikają mięśnie, a dopiero dużo później tkanka tłuszczowa. Trzeba zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuścić, gdyż przy dużej utracie tkanki mięśniowej człowiek umiera.

 

Poradnik żywieniowy dla osób chorych onkologicznie z książką kucharską

Jak kupić poradnik? Wystarczy przesłać e-mail podając w tytule nazwę diety na  adres: piotr.janczarek@natemat.com.pl

Koszt wynosi 9 zł, płatność po otrzymaniu pliku (w e-mailu będzie numer rachunku). 


poradnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe