24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żywienie, zdrowie, otyłość  Diety odchudzające i zdrowotne  Co jeść? Przepisy, wskazówki żywieniowe, kaloryczność potraw  Diety w chorobach  Dieta w chorobach onkologicznych

Wzdęcia? Jogurt nie wystarczy

fot. Shutterstock 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Wystarczy zjeść odpowiedni jogurt i po wzdęciach sugerują reklamy. Takie myślenie jest bardzo szkodliwe, albowiem, wzdęcia to nie tylko defekt wyglądu i brak komfortu. Ta dolegliwość często jest pierwszym objawem poważnych żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć. Zażywanie środków przeciw wzdęciom to żadne rozwiązanie. Trzeba uważnie obserwować organizm i w razie konieczności iść do lekarza.

Sprawdź, o czym mogą świadczyć wzdęcia.

Najczęściej dolegliwość ta świadczy o tym, że… nie umiemy jeść. Spożywamy posiłki w pośpiechu, rozmawiamy, łykamy wielkie kęsy, a wraz z nimi powietrze, pijemy gazowane napoje. Niedokładnie przeżuty pokarm zalega w żołądku i fermentuje, produkując gazy. Z tym problemem można sobie łatwo poradzić zmieniając nawyki oraz łykając preparaty na wzdęcia, ale nie stale, a jedynie w razie konieczności.
Bywają jednak i takie sytuacje, gdy wzdęcie to nie jest banalna dolegliwość, ale poważny objaw.
Nadwrażliwe jelito
Schorzenie to należy do tzw. zaburzeń czynnościowych. Określenie to oznacza, że podczas badania jelit nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości, a choroba nie powoduje ciężkich powikłań i nie wymaga leczenia operacyjnego. Zespół jest jednak schorzeniem bardzo uciążliwym i znacznie zmniejsza komfort życia. Jego objawami są m.in.: kurczowe bóle brzucha, skłonność do wzdęć, zaparcia na zmianę z biegunkami, a także odgłosy przelewania w brzuchu. Objawy ustępują podczas snu.
Konieczna jest wizyta u specjalisty gastroenterologa. Konieczne są bowiem specjalistyczne badania (wykluczające inne choroby) i odpowiednie leczenie – polega ono na opanowaniu lub co najmniej zmniejszeniu dolegliwości pacjenta, obejmuje zmianę diety, zmianę trybu życia, przyjmowanie leków i psychoterapię.
Rak jajnika
Jest to schorzenie, które nie ma charakterystycznych objawów we wczesnym stadium choroby. Kiedyś najczęściej raka jajnika pomagały wykrywać… krawcowe. To one jako pierwsze dostrzegały oznaki choroby, czyli powiększenie obwodu talii, spowodowane przez uciążliwe wzdęcia i zaparcia. Widać je było u pań przychodzących do przymiarki. Teraz rzadko szyje się na miarę, a na wzdęcia łyka kapsułki, może dlatego tylko u 20% pacjentek schorzenie jest rozpoznawane w początkowym etapie jego rozwoju. U większości kobiet jest mylone z niestrawnością czy nieżytem układu pokarmowego. Podobne są objawy obu chorób: przede wszystkim wzdęcia, uczucie ciężkości i pełności, bóle brzucha, przelewanie w brzuchu.
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 14 dni, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania – ginekologiczne i USG przezpochwowe. Wykrywa ono chorobę jeszcze we wczesnym stadium). Profilaktycznie należy wykonywać je raz do roku.
Polipy jelita grubego
To kolejne schorzenie, które przez wiele lat rozwija się bez żadnych objawów. Tylko jeśli zostanie wcześnie wykryty, daje 100 proc. szans na wyleczenie. Zwróć zatem uwagę na następujące dolegliwości: narastające w krótkim czasie zaparcia i wzdęcia, zmiany rytmu i regularności wypróżnień, śluz i krew w stolcu, biegunki naprzemiennie z zaparciami. Zapisz się do proktologa, który wykona kolonoskopię. Badanie to nie tylko sprawdza stan jelita grubego, ale i pozwala pobrać do dodatkowych analiz wycinek z narośli. Kolonoskopię należy wykonywać profilaktycznie co 5 lat po 50. roku życia.
Pamiętaj! Jeśli wzdęcia nie ustępują mimo zmiany diety albo towarzyszy im: biegunka, zaparcia, brak apetytu, podwyższona temperatura, obrzęki, silne bóle, należy zasięgnąć porady lekarza.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe