24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  E-Zacznij  Ateista? Kto to taki?   Wiadomości ze świata wartości  10 inteligentnych dowcipów  Zadra i MOYA Formuła   Zofia  10 najgorszych rzeczy, które cię mogą spotkać na...  Dzieci w szkole  Galeria Roberta Soboty  Piję kawę, czy brać magnez? Tak, jeśli wypijasz wiadro dziennie.  Morderstwo w małym mieście  Z Czarnej Teczki Jurka Lindera  Gry komputerowe. Co warto o nich wiedzieć?  Tosca w Teatrze Wielkim  O spokój sumienia przeciwników W.O.Ś.P.  Allpress Media Communications - o nas

Dysleksja. Jak pracować z uczniem?

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

dysleksja, praca z dyslektykiem, pomc dla dyslektyka

Anna Adrianek, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Programów Indywidualnych w Gdańsku
www.olpi.pl 

http://www.olpi.pl/index.php/szkola-dobrych-praktyk2

Codzienna praca ucznia z dysleksją musi być przemyślana, ponieważ tempo pracy (czytania i pisania) jest obniżone, więc dziecko potrzebuje większej ilości czasu na właściwe wykonanie zadań domowych. Doba się nie rozszerzy, a dziecko z dysleksją nie może pracować do północy, potrzebuje wypoczynku, zabawy, tak jak inne dzieci.

Wyobraźmy sobie sytuację optymalną, do której należy zmierzać. Nawet, jeśli w indywidualnych przypadkach nie da się precyzyjnie rozplanować czasu nauki, jak przedstawiono poniżej, spróbujmy do tego zmierzać.

Na naukę w domu uczeń z dysleksją potrzebuje minimum 3 godziny .

Krok I: Przygotowanie miejsca pracy. Duży stół, wygodne biurko, wyeliminowanie zbędnych bodźców, dobre oświetlenie, zegar, plan lekcji zapisany na dużej kartce.
Krok II: Wypakowanie plecaka, ułożenie zeszytów i książek według dzisiejszego planu lekcji.
Krok III: Odrabianie lekcji z historii i przedmiotów przyrodniczych.

Z podręcznika

 • Weź podręcznik i zeszyt pierwszej lekcji (np. historia). Przeczytaj głośno, co zapisałeś/aś w zeszycie (temat, notatka, punkty, treść pracy domowej). Odszukaj odpowiedni rozdział w podręczniku.
 • Przeczytaj ten rozdział, zaznaczając w tekście najważniejsze informacje (markerem, ołówkiem). Unikaj zaznaczania całych zdań, skup się na pojęciach, datach, nazwiskach itp.
 • Przenieś najważniejsze informacje na mapę myślową. Na środku kartki A4 zapisz temat, otocz go pętlą. Rysuj od środka strzałkę do miejsca, w którym zapiszesz pierwszą informację wcześniej podkreśloną w książce. Pisz skrótowo, same pojęcia, unikaj czasowników. Postępuj tak z kolejnymi informacjami, zapisując kolejne pola kartki. W ten sposób umieścisz najważniejsze informacje związane z tematem lekcji i tworzonej mapy.
 • Przeczytaj wszystkie zapisy, możesz je pokolorować. W ten sposób uczysz się, używając wzroku, słuchu (czytasz głośno) i ruchu (piszesz, kolorujesz).
 • Staraj się pracować sprawnie, szybko, w skupieniu i koncentracji.

 Pisemna praca domowa w zeszycie

 • Głośno przeczytaj z zeszytu polecenie pisemnej pracy domowej.
 • Napisz w zeszycie pod poleceniem co potrzeba, zachowując staranność i czytelność zapisów.
 • Przeczytaj głośno, co zapisałeś, popraw błędy, które dostrzeżesz (skorzystaj ze słownika).
 • Poproś domownika, który pisze ortograficznie o sprawdzenie pozostałych błędów.
 • Postępuj podobnie z pracą domową w zeszycie ćwiczeń. Czytaj głośno polecenia. Zapisuj starannie odpowiedzi, czytaj głośno, co zapisałeś/aś i poprawiaj błędy. Poproś kogoś o sprawdzenie zapisów.

Uwaga! W taki sposób pracuj z przedmiotami przyrodniczymi (chemią, biologią, geografią, fizyką). Ważne, żebyś pracował dzisiaj nad przedmiotem, który dzisiaj był w szkole nawet, jeśli kolejną lekcję masz za kilka dni. W ten sposób zapamiętasz od 60% do 80 % wiadomości. Jeśli postąpisz tak dopiero dzień przed następną lekcją, więcej czasu będziesz musiał poświęcić na przypomnienie sobie, co było przed kilkoma dniami, a ponadto nauczysz się tylko około 20 % potrzebnej wiedzy z tego tematu.

Krok IV: Odrabianie lekcji z języka polskiego i języków obcych.

Z podręcznika

 • Weź podręcznik i zeszyt od polskiego lub języka obcego. Przeczytaj głośno, co zapisałeś/aś w zeszycie (temat, notatka, punkty, treść pracy domowej). Podkreśl kolorowym markerem najważniejsze informacje zapisane na lekcji. Wyróżnij punkty, podpunkty, śródtytuły itp. Odszukaj odpowiedni rozdział w podręczniku (ten, nad którym pracowałeś/aś w klasie).
 • Przeczytaj ten rozdział, zaznaczając w tekście najważniejsze informacje gramatyczne, słówka, kluczowe słowa lub środki stylistyczne (markerem, ołówkiem). Spróbuj odpowiedzieć na pytania do tekstów, podane w podręczniku.
 • Możesz stworzyć z języka obcego spis poznanych na lekcji słówek – wypisz je z podręcznika starannie, pokoloruj, przeczytaj kilkakrotnie, wywieś na tablicy korkowej (nad biurkiem, łóżkiem lub innym widocznym miejscu) i czytaj codziennie po kilka razy. Gdy po kilku dniach opanujesz pisownię, zdejmij listę słówek i wywieś nową, a starą zarchiwizuj w papierowej teczce. Zajrzysz tam przed klasówką.
 • rysrys.2

Pisemna praca domowa w zeszycie

 • Głośno przeczytaj z zeszytu polecenie pisemnej pracy domowej.
 • Napisz w zeszycie pod poleceniem co potrzeba (np. wypracowanie), zachowując staranność i czytelność zapisów.
 • Przeczytaj głośno, co zapisałeś, popraw błędy, które dostrzeżesz (skorzystaj ze słownika).
 • Poproś domownika, który pisze ortograficznie o sprawdzenie pozostałych błędów .

Krok V: Pakowanie plecaka na następny dzień

 • Jeśli wszystkie dzisiejsze lekcje odrobiłeś/aś, odłóż do szafki te podręczniki i zeszyty, których jutro nie będziesz używał/ała, a przynieś te, które będą potrzebne. Zajrzyj jeszcze do tych zeszytów, które uzupełniłeś/aś kilka dni temu, bezpośrednio tego dnia, kiedy była lekcja. Przeczytaj temat, wszystko, co wcześniej zapisałeś/aś, spakuj do plecaka.

 

Oto schemat systematycznej pracy według tygodniowego planu lekcji w szkole i po południu w domu: 

 

 

 

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

sobota

niedziela

Lekcje w klasie

matematyka
język polski
język angielski
geografia

matematyka
język polski
chemia
język niemiecki

język polski
fizyka
plastyka

matematyka
język angielski
język niemiecki

matematyka
język polski
język angielski
biologia

słówka
czytanie
przygotow. do spraw. i klasówek

słówka
czytanie
przygotow. do spraw. i klasówek

Lekcje odrabiane w domu

matematyka
język polski
język angielski
geografia

matematyka
język polski
język niemiecki
chemia

język polski
fizyka
plastyka

matematyka
język angielski
język niemiecki

matematyka
język polski
język angielski
biologia

 

 

Praca ucznia z dysleksją tym się różni od pracy ucznia bez dysfunkcji, że polega na szczególnej systematyczności, dbałości w zapisywaniu (z poświęceniem większej ilości czasu), autokorygowaniu błędów przy pomocy słownika i pomocy osoby piszącej ortograficznie, czytaniu głośnym tematów i lektur, uczeniu się przy pomocy kolorowania, podkreślania, zaznaczania itp. Nie odbiega zatem zasadniczo od pracy ucznia bez dysfunkcji pod względem metod, a jedynie wymaga więcej czasu i staranności, a także kilkunastominutowych przerw, wykorzystanych aktywnie (ruch).

 

Gdańsk – Oliwa, 14 stycznia 2014 roku

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe