6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  E-Zacznij  Ateista? Kto to taki?   Wiadomości ze świata wartości  10 inteligentnych dowcipów  Zadra i MOYA Formuła   Zofia  10 najgorszych rzeczy, które cię mogą spotkać na...  Dzieci w szkole  Galeria Roberta Soboty  Piję kawę, czy brać magnez? Tak, jeśli wypijasz wiadro dziennie.  Morderstwo w małym mieście  Z Czarnej Teczki Jurka Lindera  Gry komputerowe. Co warto o nich wiedzieć?  Tosca w Teatrze Wielkim  O spokój sumienia przeciwników W.O.Ś.P.  Allpress Media Communications - o nas

Gry planszowe wspierają rozwój dziecka

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe? Jakie gry wybrać? Polecane gry planszowe?

Gry planszowe przeżywają renesans niemal na całym świecie, także w Polsce. Wbrew obawom nie zostały zepchnięte w niebyt przez gry komputerowe. Co sprawia, że najbardziej rozwinięte cywilizacyjnie narody świata z roku na rok w coraz większym stopniu odkrywają czar gier planszowych?

- Dzieje się tak, paradoksalnie, dzięki postępowi. Informatyzacja życia i spowodowana tym atomizacja stosunków społecznych sprawiła, że tęsknimy za jednym – za pierwotną potrzebą bycia z drugim człowiekiem. Unikatową szansę na wspólne bycie razem i funkcjonowanie w grupie, przy jednoczesnym niezwykle integrującym wspólnym działaniu dają nam właśnie gry planszowe – twierdzi dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyobraźmy sobie dziecko grające w grę komputerową, zamknięte w swoim pokoju, wpatrzone w monitor jest - w pewnym sensie - odizolowane od otoczenia. A teraz wyobraźmy sobie dzieci grające w grę planszową. Są „skazane” na współpracę, rywalizację, budowanie wzajemnych relacji. Gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny dziecka, uczą poprzez zabawę, ich ogromną zaletą jest integracja w grupie, zacieśnianie więzi międzyludzkich. Uczą zasad komunikacji międzyludzkich, zasad społecznych, uczą wygrywania, ale też - znacznie trudniejszej - sztuki przegrywania. Warto pamiętać, że umiejętności społeczne we współczesnym świecie są zwykle cenniejsze, niż „encyklopedyczna” wiedza, zarówno w procesie edukacji, jak też późniejszej karierze zawodowej.
Ludzie grają w gry planszowe od kilku tysięcy lat, a analiza zachowań społecznych i trendów, zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie wskazuje na to, że jeszcze bardzo długo nic w tej materii się nie zmieni.

Jak dobrze wybrać grę?

- Zazwyczaj na opakowaniach gier znajdują się rady producenta co do wieku osób  grających - jednak to my najlepiej znamy nasze dziecko. To my wiemy, jak długo potrafi skupić uwagę, jaki ma zakres słownictwa, czy odróżnia kolory, czy zna nazwy zwierząt. To my znamy jego preferencje, umiejętności i potrzeby. Dla młodszych dzieci wybieramy gry z mniejszą  liczbą elementów, większymi obrazkami i zasadami, które nasz malec zrozumie. Dla dzieci w wieku szkolnym gra powinna być bardziej stymulująca – radzi Beata Maryniak-Gorycka, psycholog społeczny.
Gry planszowe zawsze mają informacje, dla jakiej grupy wiekowej są przeznaczone. Jeśli zamierzamy grać z dzieckiem, możemy wybrać też grę dla dzieci nieco starszych, ponieważ będziemy mieli możliwość dostosowania poziomu gry do jego umiejętności, czy też po prostu pomóc mu w grze. Warto pamiętać, że dla młodszych dzieci istotna jest kolorystyka, ilustracje, dla starszych nie ma to już takiego znaczenia.
Przed zakupem powinniśmy się zastanowić, w jakim gronie będziemy grać (minimalny wiek graczy, minimalna i maksymalna liczba uczestników gry), ile czasu będziemy mogli przeznaczyć na wspólną zabawę.

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe