6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  E-Zacznij  Ateista? Kto to taki?   Wiadomości ze świata wartości  10 inteligentnych dowcipów  Zadra i MOYA Formuła   Zofia  10 najgorszych rzeczy, które cię mogą spotkać na...  Dzieci w szkole  Galeria Roberta Soboty  Piję kawę, czy brać magnez? Tak, jeśli wypijasz wiadro dziennie.  Morderstwo w małym mieście  Z Czarnej Teczki Jurka Lindera  Gry komputerowe. Co warto o nich wiedzieć?  Tosca w Teatrze Wielkim  O spokój sumienia przeciwników W.O.Ś.P.  Allpress Media Communications - o nas

Nigdy nie jest za późno by zacząć grać w tenisa

Grupa na zawodach 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Witold Mackiewicz 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Zofia Starzyńska 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Tenis dla początkujących. Porady trenera. Ile kosztuje sprzęt do tenisa?

Tenis jest ekskluzywny, drogi, wyłącznie dla młodych? Żadne z tych twierdzeń na szczęście nie jest prawdziwe. Zacząć można praktycznie w każdym wieku, nie jest to szczególnie drogi sport, ani specjalnie ekskluzywny, po prostu elegancki, ale czy to źle?

Wśród entuzjastów tenisa są ludzi w każdym wieku, grający od lat, a także dopiero zaczynający. Grając w tenisa przyjemnie spędzamy czas, dbając przy tym o zdrowie i dobrą kondycję.

- Gdybym miał spędzić szmat czasu na bezludnej wyspie, to musiałby na niej być kort tenisowy, a sparing partnerką mogłaby być Karolina Wozniacki mówi Witold Mackiewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Witold Mackiewicz gra rekreacyjnie od ponad 30 lat. - Zawsze byłem czynnie związany ze sportem, lubiłem rywalizować z innymi, z samym sobą i nieustannie wspinać się na kolejne szczebel sprawności fizycznej i psychicznej. W pracy taki model życia dał niezwykle cenne zdobycze : konsekwencję, wytrwałość i potrzebę stawiania nowych, bardziej ambitnych celów. Sport był dla mnie znakomitą szkołą życia i jest nią nadal.

Sport jest pomaga radzić sobie z problemami, pomaga w pracy, pozwala spojrzeć na codzienność z innej perspektywy, a nawet pozytywnie wpływa na stosunki międzyludzkie.

- Po ciężkim i stresującym dniu w pracy gra mnie uspokaja, pozwala nabrać sił witalnych, no i oczywiście lepiej jak nakrzyczę na piłkę niż na swoich współpracowników zwierza się Jędrek Kołacz, realizator telewizyjny.

Zofia Starzyńska
, lekarz stomatolog gra w tenisa od kilkunastu lat. – Ten sport idealnie pasuje do mojego temperamentu, gdzie technika i szybkość są najważniejsze. Tu nie ma czasu na przemyślenia, trzeba reagować natychmiast, szybko i skutecznie. Poza tym kondycja, figura, sprawność fizyczna są nie bez znaczenia, a to wszystko daje mi tenis, nie wspominając o zbawiennym wpływie na psychikę. Grając, zapominam o bożym świecie, wszystkie złości zostawiam na korcie, co po treningu pozwala spojrzeć mi na problemy życia codziennego zupełnie z innej perspektywy.

Z trenerem, czy samemu?

trener Paweł BojarskiTenis jest grą techniczną, dlatego trudno o samouków, choć i tacy się zdarzają, najbezpieczniej pierwsze kroki stawiać pod fachową opieką. Zaoszczędzi to nam rozczarowań, ewentualnych kontuzji czy po prostu zniechęcenia do dalszego uprawiania tego sportu.

- Dwóch początkujących nie pogra sobie, większość wykupionego czasu będzie zmarnowana na zbieranie piłek, zaś błędy w uchwycie, podejściu do piłki, ustawienia główki rakiety etc., uniemożliwią skutecznie dłuższą wymianę przekonuje Paweł Bojarski*, trener tenisa. – Nauka gry pod okiem trenera daje wiele korzyści, od zniżek na zakup sprzętu w firmowych sklepach, przez dostosowanie intensywności treningu do potrzeb danej osoby ze względu na wiek, kondycję i posiadane umiejętności. Trener jest łącznikiem pomiędzy nowoprzybyłym a istniejącym już środowiskiem ludzi powiązanych z tenisem, którzy spędzają czas na wspólnych wyjazdach tenisowych, grają razem w brydża, czy po prostu bawią się wspólnie – dodaje Bojarski.

Wynajęcie trenera to dodatkowe koszty, ale czy na pewno? Wystarczy przeliczyć ilość odbitych piłek w czasie jednej godziny i szybko się okaże, że z trenerem odbija się kilkakrotnie razy więcej niż z początkującym partnerem. Poza tym wskazanie błędów, dopasowanie rakiety do stylu gry, czy rozwijanie swoich tenisowych talentów wydaje się być nie przecenione. Dobry trener też się dobrze ceni, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 60-80 zł. ale jest też na to i sposób. Początkujący gracze często zbierają się w grupy dwu, trzyosobowe, co obniża znacząco koszty. 

Osoby grające w tenisa również zachęcają, aby zaczynać przygodę z tym sportem razem z trenerem. 
– Gram w tenisa od niedawna, pierwsze miesiące grałem z trenerem, bo niestety moje nawyki z tenisa stołowego, w którego grałem do końca czasów studenckich dosyć aktywnie nie pozwalały mi rozwijać się prawidłowo. Te same błędy, ten sam skutek i zero poprawy, co było bardzo zniechęcające – mówi Jędrek Kołacz. – Po kilkunastu spotkaniach gra zaczęła mi sprawiać więcej przyjemności no i oczywiście daje większą satysfakcję. Wśród znajomych jestem prawie niepokonany – dodaje ze śmiechem.

- Ja również zaczynałam z trenerem. Teraz też od czasu do czasu biorę sobie lekcje, szczególnie przed wyjazdami na obozy tenisowe, gdzie cały zjazd kończy się turniejem mówi Zofia Starzyńska.

Ile to kosztuje?

Na początek kupujemy rakietę tenisową, piłki, buty oraz strój. Nie muszą być z najwyższej półki cenowej. Warto wybrać taki sklep sportowy, w którym sprzedawca pomoże nam wybrać odpowiedni dla nas sprzęt.

Rakieta dla początkującego kosztuje od ok. 200 zł do ok. 400 zł.
(Na co zwrócić uwagę wybierając rakietę, czytaj: www.tenis.net)

Dobre buty
kupimy za ok. 200 zł, a nawet mniej. – W Polsce najczęściej gramy na kortach ziemnych, miękkich, nie obciążających nadmiernie stawów, więc i buty nie muszą być z najwyższej półki – przekonuje Paweł Bojarski. Trzeba pamiętać, aby były to buty specjalnie do tenisa z podeszwą nie niszczącą nawierzchni kortu.


Firmowy strój
: koszulka, spodenki, skarpetki to wydatek ok. 200 zł.


Wynajęcie kortu
zależy od miejsca w którym chcemy grać, od pory roku i pory dnia. Najtaniej jest latem przed południem. W zimie gramy oczywiście pod dachem. Aby znaleźć najbliższy kort, wystarczy posłużyć się wyszukiwarką internetową. Powinniśmy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji.

Koszt wynajęcia za 1 godz.
lato:
przed południem – 20-30 zł
po południu – 30-40 zł
zima:
przed południem – 40-50 zł
po południu – 50-60 zł.
Godzina pracy trenera – 50-80 zł.

Czy jest jakaś recepta na sukces?

 - Trzeba w sobie wyrobić nawyk, aby chodzić na kort bez względu na pogodę, czy mi się chce, czy nie. Wtedy przynosi to efekty nie tylko w wymiarze sportowym, ale i życiowym.zapewnia trener Paweł Bojarski.

Wydaje się jednak, że nie jest najważniejsze, jaki poziom umiejętności osiągniemy. Ważne by spędzić czas przyjemnie i zdrowo, nabrać sił do codziennej pracy.

*Paweł Bojarski – jako trener zdobył bogate doświadczenie w pracy z tenisistami w Polsce i Finlandii, w tym jako trener reprezentacji narodowych. Posiada kwalifikacje Międzynarodowej Federacji Tenisowej, jest trenerem I klasy. Jego wychowankowie odnosili sukcesy w turniejach międzynarodowych, zdobywali tytuły mistrzów Polski i Finlandii, medale mistrzostw Europy i Świata w kategoriach młodzieżowych. Przez ostatnich parę lat prowadził reprezentacje młodzieżową województwa mazowieckiego i Akademię Tenisową Legia Warszawa.

Krótko o historii


Średniowieczni mnisi europejscy uprawiali grę z  której wywodzi się współczesny tenis. Dość powiedzieć, że mnisi grali dłońmi a piłki wykonane były z drewna. Przez szereg wieków przeszedł sporo modyfikacji zdobywając uznanie szczególnie na królewskich dworach Francji i Anglii. Współczesny tenis wywodzi się z Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. i tam też spisano reguły, które uległy do dnia dzisiejszego jedynie kilku poważnym modyfikacjom. Tenis jest dyscyplina olimpijską, jedną z dziewięciu, które zostały zainaugurowane na pierwszych nowożytnych igrzyskach w 1896 roku. Niestety po 1924 roku zniknął z programu igrzysk, aby pojawić się na nowo w Seulu w 1988 roku. Podczas olimpiady w Londynie mają pierwszy raz zostać rozegrane zawody miksta, czyli gry mieszanej.

Linki:

www.tenisportal.com

Damian Goliński

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe