6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  E-Zacznij  Ateista? Kto to taki?   Wiadomości ze świata wartości  10 inteligentnych dowcipów  Zadra i MOYA Formuła   Zofia  10 najgorszych rzeczy, które cię mogą spotkać na...  Dzieci w szkole  Galeria Roberta Soboty  Piję kawę, czy brać magnez? Tak, jeśli wypijasz wiadro dziennie.  Morderstwo w małym mieście  Z Czarnej Teczki Jurka Lindera  Gry komputerowe. Co warto o nich wiedzieć?  Tosca w Teatrze Wielkim  O spokój sumienia przeciwników W.O.Ś.P.  Allpress Media Communications - o nas

My partyzanci z Kraśnika

fot: krasnik.pl 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Mimo że od II wojny światowej minęło 66 lat, jest w Polsce miejsce, gdzie ruch partyzancki nie słabnie, wręcz przeciwnie, rośnie w siłę, także liczebnie. Tym miejscem jest miasto Kraśnik na Lubelszczyźnie.

1939-1945

Pierwsze oddziały partyzanckie w powiecie kraśnickim powstały na początku lat 40. XX wieku. Wśród oddziałów partyzanckich możemy wyróżnić Armię Krajową, a także Bataliony Chłopskie. Znaczącą sile stanowiła partyzantka prokomunistyczna, czyli najpierw Gwardia Ludowa, a potem Armia Ludowa. Partyzantka ta zasłyneła m.in. walkami i mordami we własnym gronie. Pod koniec okupacji wzrosła siła Narodowych Sił Zbrojnych, których działalność skoncentrowała się głównie na likwidacji działaczy lewicowych i polowaniu na Żydów, którzy cudem ocaleli z holocaustu. Były też, dość liczne oddziały, zajmujące się głównie rabowaniem chłopów, przybierające patronów politycznych w zależności od koniunktury.

1945-1975

Dynamiczny rozwój ruchu partyzanckiego przypada na lata 50. i 60. XX w. Była to wyłącznie partyzantka prokomunistyczna, czyli AL. Powstają w tym czasie nowe oddziały, wzrasta liczebność starych, w mieście zbudowano pomnik partyzanta. Od 1968 r. co roku organizowany był w Kraśniku Festiwal Pieśni Partyzanckiej. Nowe pieśni partyzanckie powstawały do połowy lat 70., kiedy to skończyły się twórcom pomysły i festiwal przemianowano na Pieśni o Ojczyźnie.

1990-2000

W latach 80. aktywność ruchu partyzanckiego zmalała, by odrodzić się na początku lat 90. już jako AK. Armia Krajowa staje się w tym czasie dominującą siłą w ruchu partyzanckim, znacznie przekraczając znaczeniem i liczebnością oddziały z lat 40.  Szare Szeregi powstały w Kraśniku dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Historycy nie znaleźli informacji o działalności harcerskiej konspiracji w Kraśniku w czasie okupacji. Jest to zrozumiałe, albowiem założyciele kraśnickich Szarych Szeregów byli w tym czasie zbyt młodzi, aby przyjęto ich do harcerstwa, bądź też nie było ich jeszcze na świecie.

2000-2011

Nowy etap w rozwoju kraśnickiej partyzantki przypada już na XXI wiek. W tym czasie w ruchu oporu zaczyna dominować partyzantka narodowa, czyli Narodowe Siły Zbrojne. Impuls do rozwoju tej formacji, a wlaściwie sprzyjający klimat, dało powołanie rządu PIS, prezydentura Lecha Kaczyńskiego oraz późniejsze przejęcie władzy w mieście przez PIS. Obecnie NSZ dominuje liczebnie i jest najbardziej prężnie działającą partyzantką w mieście. Zważywszy na fakt, że dawni partyzanci w dużej części przekroczyli już setny rok życia, dużego znaczenia nabiera nowy zaciąg. Prawo i Sprawiedliwość w Kraśniku, jako jedna z niewielu stuktur terenowych tej partii, może pochwalić się własną partyzantką.

Leśny Władek

źródło: wspomnienia własne, przekaz ludowy, www.krasnik.pl 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe