6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Drohobycz. Śladami Schulza i naftowego boomu

Willa Bianki, fot. Taras Iwaniszyn 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Ratusz, fot. Taras Iwaniszyn 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Willa Jarosza, fot. Taras Iwaniszyn 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Uniwersytet (dawne gimnzajum), fot. T. Iwaniszyn 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Cerkiew św. Jura, fot. Oleksij Bojko 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Położony niespełna 100 km od Lwowa Drohobycz przyciąga nie tylko wielbicieli twórczości Brunona Schulza. To urocze, blisko 80-tysięczne miasto z cennymi zabytkami, jest dziś regionalnym centrum gospodarczym, kulturalnym i oświatowym.

Senne, prowincjonalne miasteczko, jakim był Drohobycz do połowy XIX w od czasu wynalezienie złóż ropy naftowej, stało się dynamicznie rozwijającym się centrum przemysłowym. Pierwsza w Europie rafineria ropy naftowej powstała właśnie tu. Od tego czasu miasto zaczęło zmieniać się w bardzo szybkim tempie, powstawały reprezentacyjne kamienice, gmachy użyteczności publicznej. Jednak cały czas miasto zachowało swój galicyjski klimat, o czym dowiemy się choćby z lektury „Sklepów cynamonowych".

Do Drohobycza wybieramy się będąc pod wrażeniem twórczości Schulza, poszukując miasta, które znamy z lektury jego opowiadań. To jednak już inna Drohobycz, mimo to odnajdziemy całkiem sporo miejsc o których pisał Schulz, a także z nim samym związanych. Przy ul Drohobycza 12 stoi dom w którym pisarz mieszkał od 1910 r. do 1941 r. Dom jest odnowiony, umieszczono na nim pamiątkową tablicę (w języku ukraińskim polskim i jidysz) poświęconą Schulzowi.

W mieście odnajdziemy też tzw. willę Landaua w której Schulz malował na ścianach ilustrację do baśni braci Grimm. Chroniąc się pod protekcją gestapowca pisarz próbował przetrwać mroki hitlerowskiej okupacji. Fresków już nie ma, kilkanaście lat temu zostały wykradzione i wywiezione do Jerozolimy. Okazały gmach Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki to dawne Gimnazjum im. Władysława Jagiełły, w którym Schulz uczył rysunków.

Bruno Schulz zginął 19 listopada 1942 r. idąc po chleb do Judenratu. Postrzelił go w tył głowy gestapowiec skonfliktowany z Landauem, chciał mu w ten sposób zrobić na złość. Miejsce w którym zginął niewiele zmieniło się od tamtego dnia. Umieszczono tu tablicę pamiątkową.

W Drohobyczu znajdziemy sporo pamiątek z okresu „naftowej” świetności. Piękne wille tonące w zieleni ogrodów, prawdziwe pałace – demonstrujące zamożność ich właścicieli, wielkomiejskie kamienice. Niektóre zapuszczone, inne wyremontowane.

Do najcenniejszych zabytków miasta należy kościół farny św. Bartłomieja. Jeden z najstarszych sakralnych zabytków w Zachodniej Ukrainie, pochodzący z końca XIV w. Obok świątyni stoi majestatyczne wieża obronna z XVI w. Nie można pominąć drewnianej cerkwi pw. Podniesienia Krzyża z 1661 r., z osobno stojącą dzwonnicą. W jej wnętrzu zachowały się malowidła z XVII w. oraz fragmenty ikonostasu z XV w. Cerkiew św. Jura z XVI – XVII w. powstała w stylu ukraińskiego Odrodzenia. Wielka Synagoga z połowy XIX w. został zwrócona gminie żydowskiej i przechodzi remont. W Drohobyczu ocalała jeszcze dwie synagogi, niegdyś było ich 20.


Centrum Informacji Turystycznej

Znajduje się na Rynku pod numerem 1. Warto rozpocząć pobyt w mieście od odwiedzenia Centrum. Zasięgniemy tu sporo informacji o atrakcjach turystycznych miasta, Centrum oferuje również wycieczki po Drohobyczu. Na stronie internetowej Centrum (także w j. polskim) znajdziemy sporo informacji turystycznych, aktualności kulturalnych oraz praktycznych wiadomości.

http://drogtravel.com/pl/

Zapraszamy do naszego Centrum Podróży do Ukrainy

To usługa organizacji i wsparcia podróży indywidualnych, m.in. do Kijowa, Czarnobyla, Odessy, Lwowa, Karpat, Bukowela i in. A także wyjazdy z opiekunem w małych grupach, organizowane wspólnie z partnerami ukraińskimi. Zaoszczędzicie Państwo czas i niemało pieniędzy a podróż będzie bardziej komfortowa. Szczegóły:

http://www.natemat.com.pl/ukraine/centrum-podrozy-na-ukraine.html


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe