6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Ziemia Tarnopolska - Ukraina

wodospady 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Klasztor-pieczara 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Skałą Podolska 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Przełom Dniestru 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Grota pustelnika 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

stary cmentarz żydowski 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

10 powodów dla których warto odwiedzić Ziemię Tarnopolską na Zachodniej Ukrainie

 

Malowniczy krajobraz lasostepu, przepasany krętymi wstęgami rzek, urozmaicony przez płaskowzgórza, jary, wąwozy zachwyca przyjezdnych i mieszkańców regionu. Jeśli do tego dodamy jeszcze wspaniałe zabytki sakralne, zamki, pałace, historyczne miasta, będące pamiątką wyjątkowej, wielokulturowej przeszłości, odkryjemy region niezwykły. Tarnopolszczyzna to niezwykle interesujący cel wycieczki w przeszłość, poznania bogatej kultury i znakomite miejsce do wypoczynku.

 

Powód I

Świątynie i klasztory

ŁawraPod względem wyjątkowo cennych obiektów sakralnych region tarnopolski jest wyjątkowy, nie tylko w skali Zachodniej Ukrainy. Tu krzyżowały się wpływy prawosławia, grekokatolicyzmu i rzymskiego katolicyzmu.

Ławra Poczajowska jest dla prawosławnej Ukrainy, tym czym Jasna Góra w Częstochowie dla Polski. Jej początki sięgają XIII w., kiedy przybyli tu zakonnicy z Ławry Peczerskiej w Kijowie, próbujący uchronić relikwie przed zagrożeniem ze strony Tatarów. Wspaniałe budowle świątyń ze złotymi kopułami są dziś jednym z najważniejszych miejsc kultu prawosławia na Ukrainie, drugim po Ławrze Peczerskiej w Kijowie.

Grekokatolickim centrum kultu jest Zawarnica, wioska malowniczo położona nad brzegiem rzeki Strypy. Znajduje się tu zespół cerkwi i klasztor. Do „ukraińskiego Lourdes” przybywają co roku setki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Podczas pobytu na Ukrainie papieża Jana Pawła II (papież jest zwierzchnikiem kościoła grekokatolickiego – red) w 2002 r, towarzyszyła mu cudowna ikona Matki Boskiej Zawarnieckiej.

Ponad 400 lat temu dzieciom z miejscowości Jazłowiec miała się ukazać Matka Boska. Dla upamiętnienia tego wydarzenia zbudowano w 1863 r. klasztor zgromadzenia ss. Niepokalanego Poczęcia Przenajświętszej Marii Panny. W odnowionej kaplicy Matki Boskiej Jazłowieckiej odbywają się m.in. rekolekcje.

Wiernych i turystów przyciągają również Jaskinia Grobowa Pana we wsi Rukomysz (powiat buczacki), czy też Grota Pustelnika w Miedoborach. Trzeba też koniecznie zobaczyć świątynie w skale. To dawna pogańska świątynia i skalny klasztorek z wielkim, kamiennym stołem ofiarnym przed wejściem. Została ona przejęta później przez chrześcijan, o czym świadczy drewniany, łaciński krzyż ustawiony nad nią. Pierwsi chrześcijanie mieli się tu zjawić w IX w. Z tego okresu pochodzi wizerunek Chrystusa, zachowany na ścianie jaskini.

fot. Ławra Poczajowska

 

Powód II

Zamki i pałace

czerwonogradNatura hojnie wyposażyła region tarnopolski. Znajdziemy tu bogactwo lasów, rzek, jezior i żyzne ziemie. Nic dziwnego więc, ludzie chętnie się tu osiedlali. Pierwsze osady pojawiły się tu w epoce paleolitu (100 tys. lat temu). To co było zbawienne dla tych ziem, było też ich przekleństwem, ponieważ łakomym okiem spoglądali na nie różni najeźdźcy, m.in. Turcy, Tatarzy. Dlatego też na ziemi tej, począwszy od średniowiecza, zbudowano tak wiele zamków obronnych i twierdz. Aż 1/3 zachowanych zamków na Ukrainie znajduje się w województwie tarnopolskim.

Któż nie słyszał o Zbarażu, którego legendarną obronę opisał Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem”, który także dziś prezentuje się niezwykle okazale. Niezwykle urokliwy miejscem jest zamkowa Góra Bony w Krzemieńcu. Warto jeszcze wspomnieć choćby o słynnych zamkach w Buczaczu, Brzeżanach, Jazłowcu, Trembowli, Skale Podolskiej, Czortkowie.

Do najbardziej interesujących zabytków architektonicznych można zaliczyć zabudowę centrów miast Brzeżany i Krzemieniec, ratusz w Buczaczu,pałace w Koropcu, Białokrynicy, park i pałac w Wiśniowcu.

fot. Zamek w Czerwonogradzie


 

Powód III

Jaskinie

jaskiniaMożna powiedzieć, że region tarnopolski to kraj dwóch równoległych światów, naziemnego i podziemnego. Świat podziemny, to świat jaskiń, które są jednym z cudów tutejszej natury. Blisko 100 pieczar znajdują się na głębokości od 10 do 60 m. Co ciekawsze, nie wszystkie są jeszcze odkryte. Atmosferę jaskiń można porównać chyba tylko z tą, jaka panuje w kosmosie, wszechogarniająca i wieczna cisza, mrok, spokój. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Zorganizowane zwiedzanie jaskiń jest aktualnie możliwe w jaskini Kryształowej i Kriwczach, w powiecie barszczewskim. Pieczara Optymistyczna w której długość zbadanych przejść wynosi 214 km, jest zapisana w księdze rekordów Guinessa, jako największa na świecie jaskinia wapienna. Jaskinia Błękitne jezioro jest cenna dzięki swym podwodnym pieczarom. Warto zwrócić uwagę na jaskinię Werteba (wieś Bilcze Zołoto), gdzie, wewnątrz znajduje się bodaj jedyne takie muzeum archeologii i kultury epoki neolitu. Muzeum powstało, ponieważ znaleziska tutejsze pochodzące ze wspomnianej epoki nie mają sobie równych wśród innych jaskiń na świecie.

fot. Jaskinia Optymistyczna


 

Powód IV

Przełom Dniestru

przełomPrzez region Tarnopolski przepływa rzeka Dniestr, druga co do wielkości rzeka Ukrainy, po Dnieprze. Dniestrzańskie krajobrazy należą do najpiękniejszych w Europie. Tradycje spływów Dniestrem mają już ponad 70 lat, a rzeka wciąż przyciąga turystów z różnych krajów. Nic w tym dziwnego, gdyż na odcinku rzecznym, liczącym sobie w tym regionie 250 km można zobaczyć ponad 10 jaskiń i grot. Dostęp do wielu jest bardzo trudny, ale już sam ich wygląd, gdy patrzymy z poziomu rzeki, robi niesamowite wrażenie. Uroku dodają liczne, niewielkie wodospady. Możemy tu również spotkać wiele rzadkich rośli i gatunków zwierząt oraz ptaków. Światowi fauny i flory sprzyja cieplejszy klimat przełomu Dniestru. Typowym krajobrazem kanionu są skaliste lub zalesione brzegi, dzika przyroda i malownicze wysepki. W kanonie Dniestru znajdują się wyjątkowe w skali światowej skamieniałe szczątki fauny i flory sprzed około 500 milionów lat. Tak naprawdę, nie znajdziemy nigdzie na świecie podobnych pomników przyrody. A przełom Dniestru nie jest jedynym pięknym na tarnopolszczyźnie, wystarczy wspomnieć choćby o kanionach rzek: Zbrucz, Seret, Strip, Dżurin, Cyganka.

 

 

 

Powód V

Wodospady

wodospadyZiemi Tarnopolska Tarnopol jest miejscem w którym natura pracowała wyjątkowo starannie i inspirująco. Jego głównym instrumentem była ... woda. Obecne jaskinie, kaniony, góry są jej dziełem. Pracuje ona niestrudzenie również dzisiaj, napędza jej strumienie, zaskakując ludzi niesamowitymi fantazjami. Jedną z tych fantazji są wodospady. Ze względu na dużą jonizację powietrza spowodowaną rozpryskami wody, wodospady tworzą niezwykłe obrazy. A jak twierdzą psycholodzy, ludzie nie są zmęczeni ciągłym patrzeniem tylko na wodę i ogień. Znajdziemy tu ponad 20 wodospadów. Szczególnie wart odwiedzenia jest wodospad Dżurynski (16 m) w Zaleszczykach. To naturalne spa i jaccuzi z wodą o temperaturze 18 stopni C. Szczególnie malowniczy jest zimą, tworząc sople o niezwykłych kształtach. W pobliżu znajdują się malownicze ruiny pałacu (XVIII w.) i kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (XV w.)

Wodospad Rusylivsky zaczyna się od kilku źródeł na obrzeżach wioski Rusiłowa Buczach. Strumienie płynące od źródeł łączą się w jeden, a pokonując szybkie krawędzie czerwonego piaskowca, wpadają do Rzeki Strip. Po drodze strumień tworzy 15 wodospadów. Wysokość niektórych z nich osiąga wysokość 8-13 metrów. W pobliżu wioski Sokolec znajdują się wodospady o wysokości 8-13 metrów.

 

 

Powód VI

Miodobory

Przez Ziemię Tarnopolską przebiega Park Narodowy: Podolskie Toutry. Ten wspaniały zakątek ludzie nazywają Miodoborami, ze względu na gęste lasy, słoneczne łąki i wypełniony miodem i rosą. Zachowała się tu unikatowa natura: flora i fauna. Rezerwat przyrody zajmuje 9 455 ha. Miodobory zachowały swoje naturalne piękno sprzed milionów lat, stając się wyjątkowym pomnikiem przeszłości geologicznej, jedynego takiego w całej Europie. Charakterystyczne dla nich są spektakularne klify, pola kamienne, wapienie ze szczątkami martwych organizmów morskich. Znajdziemy tu różne formy krasowe, w tym pionową jaskinię "Perła", małe jeziorka krasowe, które nie mają dna.

Turystom udostępniono trzy ekologiczne szlaki. Każda z nich jest zarazem ścieżką naukową, pełną zagadek i tajemnic. Długość naukowego szlaku poznawczego "Gostra" wynosi 1,2 km. Trasa biegnie przez szczyt wzniesienia, na których zachowały się stepowe i skalne grupy roślin. To tu rośnie biały jasieniec, który chroni od złego, wydziela alkohol etylowy, poddana działaniu ognia wybucha jasnym płomieniem.

Na tutejszych wzgórzach dawni Słowianie czcili boga Światowida. Znajdziemy tu pozostałości jeszcze dwóch pogańskich osiedli, które wciąż, co niewiarygodne, nie zarastają lasem.

 

Powód VII

Góry Krzemienieckie

Województwo tarnopolskie jest obszarem kontrastujących ze sobą stref klimatycznych. Klimat południowej części regionu jest bliski śródziemnomorskiemu, a północnej krawędzi – karpackiemu. Malownicze góry Krzemieńeckie znajdują się na północy regionu. Góry, choć nie tak wysokie jak w Karpatach, to równie piękne.

Idealne do uprawiania turystyki letniej i zimowej. Znajduje się tu najlepszy tor saneczkowy na Ukrainie, na którym rozgrywane są międzynarodowe zawody. Region czeka na inwestorów, którzy zbudują tu stacje narciarskie i inną infrastrukturę turystyczną. Krzemienieckie góry to także liczne botaniczne, geologiczne i paleologiczne zabytki przyrody.

 

Powód VIII

Bogactwo kultury i nauki

JazłowiecZiemia Tarnopolska wydała wiele historycznych postaci, które wniosły znaczący wkład w rozwój nauki, techniki i kultury. Były to postaci związane z ukraińską, polską, czy żydowską tożsamością narodową i kulturową. Pochodzący z tego regionu Dymitr Bajda Wiśniowiecki był założycielem Siczy Zaporoskiej. Seweryn Nalewajko był wodzem kozackim. Inni wybitnymi postaciami związanymi z tym regionem są: Jan Puliui – wynalazca promieni rentgenowskich i Alexander Smakula - jeden z największych fizyków XX w. Wybitnymi przedstawicielami ukraińskiej kultury byli pisarze Bogdan Lepki i Ułas Samczuk, żydowskie: Szmuel Józef Ahnon. Wśród wybitnych Polaków wywodzących się z regionu tarnopolskiego znajdziemy Juliusza Słowackiego, Kazimierza Ajdukiewicza, Seweryna Aszkenazego i wielu innych.

Na Ziemi Tarnopolskiej znajduje się prawie 400 zabytków historycznych i kulturalnych. Dziedzictwo kulturowe i historyczne są chronione w muzeach i innych instytucjach.

fot. Zamek w Jazłowcu

 

 

 

Powód IX

Gościnni ludzie, bogate zwyczaje, tradycje i smaczna kuchnia

W regionie tarnopolskim spotykają się trzy historyczne krainy: Galicja, Wołyń i Podole. Stąd bierze się wyjątkowy koloryt regionu, ogromna różnorodność tradycji, bogaty folklor, unikatowe rzemiosło ludowe, urozmaicona i pyszna kuchnia. Wszystko to w połączeniu z potężnym potencjałem turystycznym i rekreacyjnym regionu stwarza ogromne możliwości rozwoju turystyki wiejskiej. Warto tu przyjechać w święta Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy, wtedy najlepiej możemy podziwiać bogactwo kulturowe i zwyczaje regionalne. Inne warte uwagi wydarzenia to m.in. Łemkowska Watra, czy horoszewski festiwal Małąnka, kiedy to: od 13 do 14 stycznia Horoszów staje się ukraińskim, karnawałowym Rio de Janeiro.

 

Powód X

Wrażenia

Co najbardziej zapada w pamięć w naszym życiu? Wrażenia odczuwane przez emocje! Oby były to zawsze wrażenia i odczucia jak najbardziej pozytywne. Kiedy dotrzemy do regionu tarnopolskiego, zobaczymy unikatowe zabytki, jaskinie, wodospady, góry i kaniony, odwiedzimy święte miejsca znajdziemy tu oazę dobrych emocji, z której czerpać będziemy pozytywne myśli i uczucia przez długi czas.

 

Na podstawie publikacji materiałów zamieszczonych w magazynie „ТерноTRAVEL”.

Zdjęcia: Departament Turystyki Samorządu Wojewódzkiego w Tarnopolu


Zapraszamy do naszego Centrum Podróży do Ukrainy

To usługa organizacji i wsparcia podróży indywidualnych, m.in. do Kijowa, Czarnobyla, Odessy, Lwowa, Karpat, Bukowela i in. A także wyjazdy z opiekunem w małych grupach, organizowane wspólnie z partnerami ukraińskimi. Zaoszczędzicie Państwo czas i niemało pieniędzy a podróż będzie bardziej komfortowa. Szczegóły:

http://www.natemat.com.pl/ukraine/centrum-podrozy-na-ukraine.html

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe