6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Żółkiew – renesansowa perła

Cerkiew św. Trojcy, fot. TIC Żołkiew 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Zamek, fot. TIC 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Brama miejska, fot. TIC 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Miasto stworzone z udziałem włoskich architektów przez hetmana Stefana Żółkiewskiego, między innymi aby konkurować z renesansowym Zamościem.

Żółkiew leży 35 km od Lwowa w kierunku granicy z Polską w Hrebennem. Jadąc w tym kierunku już z oddali zobaczymy wieże ratusza, kościołów i cerkwi. Już sam ten widok zachęca, aby obrać kierunek: „Zhovkva”, jak pokazuje drogowskaz.

Żółkiew otrzymała prawa miejskie w 1603 r. W tym samym czasie powstał kamienny zamek, ale właścicielem miasta był już Jan III Sobieski. Miasto było jego ulubioną rezydencją. W czasach sowieckich miasto nazywało się Niestierow (na cześć rosyjskiego lotnika), w niepodległej Ukrainie wróciło do dawnej nazwy.

Żółkiew jest niewielka, ale niezwykle urocza. Miasto mimo różnych niesprzyjających wydarzeń, zachowało swój renesansowy urok, który tworzą fragmenty murów miejskich, w tym 2 bram, zamek, kamienice z podcieniami i wyjątkowej wartości świątynie, jak imponujący kościół św. Wawrzyńca, czy przepiękna drewniana cerkiew. Miastu dodaje uroku piękne położenie u podnóża Roztocza.

kościół św. Wawrzyńca, fot TIC Żółkiew

Od pierwszej chwili wzrok przyciąga imponujący kościół św. Wawrzyńca. Świątynia, której budowę ukończono w 1618 r w zamyśle Żółkiewskich miała być mauzoleum rodzinnym i panteonem chwały oręża Rzeczypospolitej. Mówią o tym choćby płaskorzeźby na wieży świątyni. Na początku lat dziewięćdziesiątych kościół zwrócono katolikom. Jednak po czasach sowieckich, kiedy urządzono tu magazyn, ucierpiało jego wnętrze. Przepiękna XVIII wieczna cerkiew, nieco oddalona od centrum, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Barokowy klasztor i kościoł dominikanow pochodzi z XVI w, obecnie użytkuje go kościoł grekokatolicki. Inne obiekty warte uwagi to neobarokowy ratusz – obecny budynek pochodzi z lat 30. XX w., jednak podobnie jak np. 300 lat temu, z jego wieży rozbrzmiewa hejnał, zamek, monaster Bazylianow oraz synagoga z XVII w, przebudowana na początku XX w. Warto odwiedzić cmentarz z XIX w. Znajdują się tu kwatery poległych polskich żołnierzy, jak też ukraińskich Strzelców Siczowych.

rynekRynek, fot. TIC Żółkiew

Będąc w Żółkwi pierwsze kroki warto skierować do miejskiego Centrum Informacji Turystycznej, albo skontaktować się z nim wcześniej. Otrzymamy tu wszelkie niezbędne informacje i wskazówki. Centrum organizauje również wycieczki także w języku polskim zarówno po Żółkwi, jak też okolicach między innymi szlakiem Jana III Sobieskiego.

Centrum Informacji Turystycznej:

info@zhovkva-tour.info

http://zhovkva-tour.info

Zapraszamy do naszego Centrum Podróży do Ukrainy

To usługa organizacji i wsparcia podróży indywidualnych, m.in. do Kijowa, Czarnobyla, Odessy, Lwowa, Karpat, Bukowela i in. A także wyjazdy z opiekunem w małych grupach, organizowane wspólnie z partnerami ukraińskimi. Zaoszczędzicie Państwo czas i niemało pieniędzy a podróż będzie bardziej komfortowa. Szczegóły:

http://www.natemat.com.pl/ukraine/centrum-podrozy-na-ukraine.html

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe