6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Narty. Tatrzańska Łomnica

kolejka na Ciucioredki, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Widok z samolotu na Łomnicki Szczyt, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

nowa, "pomarańczowa" kolejka, fot. P.J 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

nowa kolejka na Bukovą Horę, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Tatrzańska Łomnica. Narty w Tatrzańskiej Łomnicy. Wysokie Tatry. Trasy narciarskie i wyciągi w Tatrzańskiej Łomnicy. Zakwaterowanie w Tatrzańskij Łomnicy.

Poprzednim razem byliśmy na nartach w Wysokich Tatrach w 2010 r. Pięć z sześciu dni szusowania spędziliśmy w Strbskim Plesie, Tatrzańska Łomnica wydawała nam się trochę nudna, a trasy zbyt proste. W 2012 r. było dokładnie odwrotnie, nie znaczy to, że Strbskie Pleso straciło na swej atrakcyjności, nie, to Tatrzańska Łomnica dużo zyskała, dzięki wielkim inwestycjom w ostatnim czasie.

mapaTereny narciarskie znajdują się u stóp Łomnickiego  Szczytu (2634 m npm) i zaczynają się na wysokości 850 m. Łomnica kojarzy się często z czteroosobową gondolką, ale teraz większą popularnością cieszy się równolegle usytuowana nowa kolejka krzesełkowa z sześcioosobową kanapą. Jest szybsza od gondolek, ma podgrzewane siedzenia i pomarańczową osłonę. Dolna stacja znajduje się ok. 250 m poniżej stacji gondolki, a obok powstał duży bezpłatny parking.

trasy niebieskieTrasy łatwe
Zaczynam od "pomarańczowego" krzesełka. Wysiadam na stacji Start. Ruszam w dół trzykilometrową łagodną i szeroką "niebieską" nartostradą. Trasa ma dwa rozgałęzinia na górze i dwa niżej, jest łatwa, więc sporo na niej dzieci i początkujących narciarzy. Jest akurat połowa mazowieckich ferii, więc większość narciarzy to goście z Polski.

na zdjęciach: najpopularniejsze "niebieskie" trasy.kolejka2

Bukova HoraDla bardziej zaawansowanych
Wyjeżdżam jeszcze raz tymi samymi krzesełkami, aby przesiąść się na górnej stacji w następne krzesełka i wyjechać na początek trasy zwanej "Cucioredki". Stąd zjeżdżam na zmianę dwiema trasami po ok. 1 km. długości (nr 3 i 4). Są to trasy "czerwone", ale niezbyt trudne. Obie mają wielu amatorów. Niestety, wyciąg przy tych trasach wydaje się dość powolny, gdy porównamy go z dwiema nowymi kolejkami. Z punktu Start dojeżdżam do Bukowej Hory łącznikiem, jest to "czerwona" trasa zjazdowa, która biegnie tu równolegle do łatwej niebieskiej. Działa tu nowa ośmioosobowa, szybka kanapa z niebieskimi osłonami. Nartostrada nie jest zbyt długa (700 m), ale urozmaicona. Dużą zaletą jest szybki transport kolejką na początek zjazdu oraz stosunkowo mało narciarzy. Wyciąg ten pełni również funkcję transportową od parkingu na teren narciarskie.
 Z górnej stacji można przemieścić się łącznikiem od razu na "niebieskie" trasy. Na zdjęciu Bukova Hora.

krzesełka do Lomnickiego SedlaHardcore
Czas na większe wyzwania. Teraz wyjeżdżam gondolką do stacji Skalnate PlesoOla na czarnej (gdy jest silny wiatr gondolka kursuje tylko do Startu). Jestem już na wysokości 1750 m npm. Stąd wyjeżdżam jeszcze wyżej starymi dwuosobowymi krzesełkami na Lomnickie Sedlo (2190 m), skąd prowdzi w dół "czarna" trasa (1240 m). Widoki fantastyczne, sama podróż tym wyciągiem to nie lada atrakcja. Początek nartostrady wygląda jak skraj przepaści. Na szczęście jest szeroka i można bez problemu zsunąć się w dół. Obok znajduje się trasa dla freeriad-owców. Chętnych na te atracje jest jednak niewielu.  Dojeżdżam do Skalnatego Plesa i jadę dalej w dół trasą nr 5, oznaczoną czerwonym kolorem. Ma ona prawie 1,5 km, miejscami jest wąska, bywa oblodzona. Jest sporo trudniejsza od "czerwonych" tras poniżej. Zjazd na sam dół to już spory kawałek trasy.
Na zdjęciach: wyciąg do Skalnatego Plesa oraz początek "czarnej" trasy.

trasa nr 5Jeździliśmy na nartach w Tatrzńskiej Łomnicy przez pięć dni. Każde z nas miało swoje ulubione trasy. Tatrzańska Łomnica stała się bardzo uniwersalnym ośrodkiem, jest tu sporo tras łatwych, które cieszą się największą popularnością. Nie brakuje miejsc do szusowania dla bardziej wymagających narciarzy, a nawet dla "zawodowców". Na dole działa również Maxi Land, czyli strefa dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki na nartach. Aby jeszcze bardziej urozmaicić pobyt narciarski, warto wybrać się też do Strbskiego Plesa, gdzie zdecydowana większość tras jest przeznaczona dla średniozaawansowanych narciarzy.

Na zdjęciu: Zjazd ze Skalnatego Plesa do Ciucioredek.

Coś zjeść, coś wypić

Z wyżywieniem nie będziemy mieli żadnego problemu. My korzystaliśmy głównie z małego baru z kilkoma stolikami na dole (między straganami z pamiątkami). Hamburger kosztuje tu 1,4 Euro, hot-dog - 1,2, zupa gulaszowa 1,7, piwo – 1,2, grzane wino - 1, w chłodne dni znakomicie rozgrzewa Tatrzański czaj na gorąco, czyli mocna ziołowa nalewka (bardzo smaczna) podawana z gorącą wodą i cytryną.
Przy górnej stacji Start i Skalnate Pleso działają duże restauracje samoobsługowe, są one jednak droższe, ale mają znacznie większą ofertę, na przykład pizza kosztuje ok. 7,5 Eur, spaghetti - 6,5 frytki – 2,5, piwo - 2.

Karnety, ceny i inne informacje

Za sześciodniowe karnety dla dwóch osób dorosłych, juniora i dziecka zapłaciliśmy 381 Euro, korzystając ze zniżek, jakie dają rabatowe karty Tatry Card. Można je otrzymać bezpłatnie w hotelach i pensjonatach. Oprócz zniżek na wielodniowe karnety, otrzymamy m.in. 10-20% obniżki w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego, szkółkach narciarskich, Aqua City Poprad, niektórych restauracjach i in. Opłaca się również wykupić pakiet pobytowy: zakwaterowanie, wyżywienie i karnety.
Karnet jednodniowy dla dorosłego kosztuje 26 Euro, sześciodniowy bez zniżki 125 Euro, a z kartą - 105 Euro.
Wypożyczenie sprzętu narciarskiego w wypożyczalniach przy wyciągach to wydatek 15 Euro,  poza nimi 10 Euro. Przy stacji gondolki są skrytki do przechowywania rzeczy, koszt 1 Euro.
Na narty dojeżdżaliśmy ze Starego Smokovca skibusem, kursuje on co godzinę, ostatni powrotny wyjeżdża o 16.00, piętnaście minut wcześniej odjeżdża skibus do stacji kolejki elektrycznej w Tatrzańskiej Łomnicy. Podróżując samochodem nie będziemy mieli problemów z parkowaniem, bezpłatne, duże parkingi znajdują się przy stacjach kolejek ("pomarańczowej" i "niebieskiej").
Szczegółowe cenniki, aktualności, komunikaty, kamery: www.vt.sk

Więcej informacji
o podróżowaniu, zakwaterowaniu, dojazdach i sankowaniu znajduje się w artykule o Starym Smokovcu.


aquacityZ nart do basenu termalnego

Znakomitym relaksem po nartach może być pobyt w kąpielisku termalnym. Zaledwie kilkanaście kilometrów od terenów narciarskich w Łomnicy znajduje się jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenowych, spa i wellness - Aqua City Poprad. Dojechać możemy tam spod wyciągów bezpłatnym aqua-ski busem. Wyjeżdża on o 16.00. Wówczas musimy zostawić sprzęt narciarski w przechowalni (informacje w Infocentrum). My zaś do Aqua City pojechaliśmy kolejką elektryczną, zostawiwszy uprzednio narty w hotelu. Z dworca w Popradzie do kąpieliska jest 15 minut drogi pieszo. Wracaliśmy ostatnim aqua busem o 21.20.
fot. Jarek Murek
Informacje o Aqua City Poprad w portalu, kliknij link

Miejscowość Tatrzańska Łomnica

Grand HotelTatrzańska Łomnica stara się zerwać z wizerunkiem kurortu, w którym wieczorem życie toczy się w hotelach, a na ulicach wieje pustką. Powstaje właśnie nowe corso miasta z lokalami handlowmi, usługami, gastronomią. Bardzo prężnie działa restauracja i nocny klub Humno. Do północy można smacznie zjeść lub napić się piwa w karczmie "Stara mama" przy dworcu. Większość lokali jest zamykana o 21 lub 22. Tanio zjemy w lokalu przylegającym do stacji, np. gulasz z knedlikiem - 3 Euro, piwo 1 Euro. W najbliższej okolicy stacji są też dwie pizzerie (pizza 5-6 Euro), przyjemne bistro, gdzie możemy się napić słowackiego wina oraz supermarket.

na zdjęciu: Grand Hotel, fot Slovakia Travel

Tatrzańska Łomnica położona jest u podnóża Łomnicy, drugiego pod względem wysokości szczytu Tatr słowackich. Administracyjnie, wraz ze Smokowcami oraz Strbskim Plesem (Szczyrbskim Jeziorem) tworzy miejscowość Wysokie Tatry. Jako miejscowość turystyczna Łomnica zaczęła się dynamicznie rozwijać pod koniec XIX w. Z tego czasu pochodzi m.in. elegancki i stylowy Grand Hotel Praha, czy też reprezentacyjny Dom Zdrojowy.
W okresie międzywojennym wyrosło w Tatrzańskiej Łomnicy wiele pensjonatów rodzinnych oraz rezydencji prywatnych. Dzięki budowie wiszącej kolejki linowej na Łomnicki Staw/Skalnaté Pleso oraz Łomnicki Szczyt (1937–1940), zyskała osada swoją główną atrakcję turystyczną. Swój urok Tatrzańska Łomnia zawdzięcza nie tylko pięknemu położeniu, ale bardzo ciekawej, starej architekturze, gdzie dobrze dopasowały się także nowe budowle.

kolejkaJedną z większych, nienarciarskich atrakcji Łomnicy jest właśnie wjazd kolejką na Skalnate Pleso, gdzie znajduje się taras widokowy i restauracja. Już sam widok kolejki przemieszczającej się na szczyt na wiszącej linie bez żadnych podpórek robi duże wrażenie. Kosztuje to jednak niemało, cena biletu od Skalnatego Plesa wynosi 23 Euro, z kartą tatrzańską jest o 20% taniej. Warto zwiedzić również muzem Tatrzańskiego Parku Narodowego, a odpocząć w aquaparku, znajdującym się przy hotelu Titris. Możemy się łatwo obejść bez samochodu, podróżując po Wysokich Tatrach, od Popradu po Strbskie Pleso elektryczną kolejką. Podróż nią jest już atrakcją samą w sobie.

na zdjęciu: kolejka na Łomnicki Szczyt

aktualizacja tekstu: 29.01.2012
tekst i zdjęcia (oprócz podpisanych) Piotr Janczarek

 

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe