6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Stary Smokowiec

Grand Hotel, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

droga do Smokovca, fot. PJ. 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Smokovce, Hrebieniok, kolejka na Hrebieniok, tor saneczkowy w Starym Smokowcu, Wysokie Tatry.

Centrum administracyjna miasta Wysokie Tatry (Tatrzańska Łomnica, Smokowce i in.) jest ładną miejscowością o nieco staroświeckim uroku. A to za sprawą położenia u podnóża gór i stylowej architektury letniskowej z końca XIX i początku XX w. Stary Smokowiec ma dobrze rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, połączenie kolejowe z Popradem i innymi środkami turystycznymi w Wysokich Tatrach. Znakomite miejsce, aby tu zamieszkać i dojeżdżać na narty (kolejką lub skibusem) do pobliskich ośrodków.

kolejka na HrebienokNie jest to z pewnością polecane miejsce dla osob poszukujących nocnych rozrywek. Miaseczko wyludnia się wieczorem. Większość lokali jest zamykanych w godzinach 19-21, sklepy czynne są do 19. Wieczorem życie nocne toczy się w hotelowych barach i klubach. Baza noclegowa jest tu bardzo dobrze rozwinięta, znajdziemy tu zarówno niedrogie pensjonaty, jak też czterogwiazdkowe hotele spa. Specjalnością Smokovca są cukiernie z bardzo dobrymi i niedrogimi ciastkami (0,8-1,2 Euro). Chętnie zaglądaliśmy do eleganckiej cukierni Hoepfner przy hotelu Smokoviec.

Stary Smokowiec stał się letniskiem już w końcu XVIII w. Pół wieku później powstały pierwsze hotele, restauracje, ośrodki lecznicze z zapleczem medycznym i fachową kadrą. Jeśli chodzi o architekturę, to z pewnością dominuje w niej duży, stylowy gmach Grandhotelu, zbudowanego w 1904 r., a zaprojektowanego przez budapesztańskiego architekta Guida Hoepfnera. Ciekawych budowli jest jednak zancznie więcej. Z pewnością wpływ na dzisiejszy widok miasta miał fakt, że pod koniec XIX w. kurort rozbudowywał jeden inwestor, niechętnie sprzedając grunty prywatnym osobom. Dziś także miejscowość zamieszkują niewielu stałych mieszkańców.

tor saneczkowyJeśli chodzi o narty to Stary Smokowiec niewiele oferuje, działają tu dwa niewielkie ośrodki z niebieskimi trasami o długości 300-400 m. Za to bez prolemu dojedziemy skibusami do Tatrzańskiej Łomnicy, a kolejką elektryczną do Strbskiego Plesa (od stacji kolejki co kilkanaście minut kursuje bezpłatny skibus na tereny narciarskie).

Warto natomiast wybrać się na sanki. Jest tu tor saneczkowy o długości 2,6 km. Start znajduje się na Hrebinioku, na który wyjedziemy kolejką elektryczną (dolna stacja na przeciw Grand Hotelu), korzystając np. z karnetu narciarskiego (Wysokie Tatry). Kolejka kursuje dość często, jest bardzo nowoczesna, przeszklona i ogrzewana, a także dostosowana do przewozu turystów z sankami. Sanki wypożyczymy w wypożyczalni, możemy wybrać amatorskie lub profesjonalne. Ale uwaga, zwłaszcza te drugie szybko się rozpędzają, trzeba trochę wysiłku, aby nad nimi zapanować, zwłaszcza na początku toru, o czym przekonaliśmy się sami. Warto spróbować, mocne wrażenia gwarantowane. Raczej nie polecam nocnej jazdy na sankach, organizowanej dwa razy w tygodniu. Za jeden zjazd dla czterech osób i wypożyczenie dwóch sanek zapłaciliśmy ponad 30 Euro. Sypał śnieg i ciężko było poruszać się po torze. Rano było znacznie lepiej i dużo taniej, ponieważ mogliśmy skorzystać z karnetów narciarskich (nieobowiązują podczas nocnej jazdy).

Podróżowanie i inne praktyczne informacje

polanaZamieszkaliśmy w Starym Smokovcu w pięknym, stylowym, modernistycznym pensjonacie z 1929 r. o nazwie Polana. Znajduje się on tuż przy stacji kolejki eletrycznej - Pekne Vyhliedka, 50 m od pensjonatu jest też przystanek ski busa. Do centrum Starego Smokovca jest stąd 10 minut pieszo. Za siedmiodniowy pobyt z dwoma posiłkami dla dwojga dorosłych i dwoje dzieci (13 i 8 lat) plus karnety sześciodniowe dla wszystkich zapłaciliśmy 910 Euro. Otrzymaliśmy pokój rodzinny skadający się z dwóch sypialni. W pensjonacie jest sauna (w cenie pobytu) i przyjemny bar czynny do 21.30. Nie musimy wykupować obiadokolacji (jedzenie jest dość przeciętne). Polecamy ze względu na dobre warunki, sympatyczną atmosferę, dogodne położenie i zniżki dla dzieci.
http://www.slovakiatatry.sk/

Podróż: najpierw dojechaliśmy z Warszawy do Zakopanego pociągiem Intercity, 6,5 godziny jazdy, bilety rodzinne 370 zł. Po godzinie mieliśmy autobus do Popradu - niecała godzina jazdy (25 zł od osoby), http://strama.eu/. Z Popradu dojechaliśmy kolejką elektryczną do naszego przystanku (bilety 1,5 Euro dorosły i 0,75 dziecko). Do Warszawy wróciliśmy samolotem z Popradu (450 zł dla wszystkich). http://www.natemat.com.pl/podroze/narty-na-slowacji/samolotem-w-slowackie-tatry.html

Jako środek lokomocji w Wysokich Tatrach warto polecić kolejkę elektryczną. Nowoczesne składy kursują co godzinę do późnej nocy. Są dwie główne linie, na których połączenia są ze sobą skomunikowane. Jedna linia łączy Tatrzańską Łomnicę ze Starym Smokovem, a druga Poprad ze Strbskim Plesem. Jadąc więc np. z Łomnicy do Strbskiego Plesa trzeba przesiąść się w Starym Smokovcu do kolejki z Popradu. Bilety najlepiej kupować w kasie (u konduktora jest wysoka opłata). Kupujemy bilet do konkretnej stacji np. Poprad - Tatrzańska Łomnica (ważny jeden dzień) lub bilety z nieoznaczoną stacją docelową (ważne wiele dni - jak w komunikacji miejskiej). Oba rodzaje biletów kasujemy w pociągu, przy czym przesiadając się np. w Starym Smokovcu nie kasujemy ich powtórnie. Można również kupić bilety wielodniowe, tygodniowy dla osoby dorosłej kosztuje 14 Euro.
Na narty do Tatrzańskiej Łomnicy wygodnie dojedziemy skibusem, który kursuje co godzinę, a do Strbskiego Plesa kolejką elektryczną, od stacji kursuje skibus na tereny narciarskie, co dziesięć minut.

P.J.

zobacz więcej o ośrodkach narciarskich na Słowacji, ofertach i in.


  

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe