6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Turczanskie Teplice. Narty i spa.

Martinskie Hole, fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Turczianskie Teplice, fot. Pj 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Narty. Słowacja. Turczanskie Teplice

W dzień narty, po południu relaks w gorących źródłach – taki zimowy urlop możemy sobie zafundować w Turcziankich Teplicach. Miasto oferuje duży i bardzo nowoczesny aquapark , a na nartach możemy pojeździć w pobliskich ośrodkach.

Turczanskie Teplice leżą 130 km od Cieszyna i 20 km od słowackiego Martina. Jest to niewielkie siedmiotysięczne miasteczko z bogatymi tradycjami uzdrowiskowymi.  Sławę swą zawdzięcza gorącym źródłom bogatym w siarkę, wodorowęglany, wapń i magnez. Leczy się tu m.in. choroby nerek i dróg moczowych, kobiece, układu nerwowego, trawiennego.
Największą atrakcją Turczianskich Teplic jest ogromny kompleks kąpielowy. Składa się on z dwóch wielkich budynków połączonych oszklonym korytarzem oraz zewnętrznych basenów, które w zimie wyglądają jak wielkie kłębowiska pary. W pierwszym mieści się aquapark, idealne miejsce na bardziej aktywny wypoczynek. Są tu trzy baseny zewnętrzne (w tym jeden pływacki), wewnątrz basen relaksacyjny ze sztuczną falą i tobogany. Pierwszy, krótszy, o wiele mówiącej nazwie Kamikadze, przeznaczony jest dla osób, które lubią mocne wrażenia i szybką jazdę. Drugim jedzie się wolniej, ale długo - ma 97 m.
Przechodzimy łącznikiem do drugiego budynku, czyli SPA, gdzie jest dużo ciszej i spokojniej. Najpierw moczymy się w czerwonym basenie, tzw. uspokajającym, z wodą o temperaturze 38 stopni, potem w relaksacyjnym (33 stopnie), a na koniec wskakujemy do jacuzzi. Przed nami "Witalny Świat" - korzystamy z saun, kąpieli parowych i gabinetów zabiegowych.
Turczanskie Teplice dobrze wypadają na tle innych kąpielisk termalnych na Słowacji - są większe, mają więcej atrakcji i nieco wyższy poziom usług niż np. Tatralandia czy Besenowa, no i jest tu znacznie luźniej.
W samym miasteczku warto zobaczyć stare budowle uzdrowiskowe i XVIII-wieczny kościół św. Maksymiliana. Przyjemnym miejscem do spacerów jest park założony w połowie XIX w. Znajduje się tu przyrodnicza ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi.

Na narty

Uzdrowisko leży u stóp Małej i Wielkiej Fatry - na tych wzgórzach znajdziemy kilka ośrodków narciarskich.
Najbliżej z Turczianksich Teplic jest do Valcianskiej Doliny (www.snowland.sk ) - 20 km najłatwiej pokonać samochodem, ale dojeżdżają tu także autobusy. Jest to nowy, przyjemny, choć niewielki ośrodek. To dobre miejsce dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy. Do dyspozycji mamy 4,5 km dobrze przygotowanych, zaśnieżanych i oświetlonych tras, najdłuższa liczy 850 m. Obsługuje je pięć wyciągów orczykowych i talerzykowych oraz jeden krzesełkowy. Jest restauracja, pub, bar szybkiej obsługi, działają szkółki narciarskie (dzienny karnet 13,5 euro, sześciodniowy - 99).

Konkurencją dla tego ośrodka jest pobliska Jasenska Dolina (www.jasenskadolina.sk ), gdzie zjeżdżamy po trasach niebieskich i czerwonych (ponad 4 km), dobrze przygotowanych i zaśnieżanych. Działa tu sześć wyciągów orczykowych i talerzykowych oraz jeden krzesełkowy. Karnet jednodniowy 18 euro, sześciodniowy - 102.

Więcej atrakcji narciarskich zapewnia ośrodek Martinskie Hole. Ośrodek leży na przedmieściach Martina na wysokości od 1150 do 1456 m n.p.m. Martinske Hole mają łącznie 12 km tras, na które prowadzi sześć wyciągów orczykowych i sześcioosobowa kanapa. . Trasy są szerokie i dobrze przygotowane. Najdłuższa jest trasa widokowa (3,8 km) przeznaczona raczej do spacerowych zjazdów, ciekawa jest nartostrada (1,5 km) dla średnio zaawansowanych, dzieci mają wyciąg talerzykowy. Są tu hotele, restauracje i fast-foody (dzienny karnet 23 euro, sześciodniowy 112).
www.martinky.com

Blisko 40 km od Turczianksich Teplic, w pobliżu Bankiej Bystrzycy, leży Par Snow Donovaly, jeden z popularniejszych słowackich ośrodków pięciogwiazdkowych. To stacja narciarska z wyższej półki. Oferuje 11 km szerokich, dobrze przygotowanych, częściowo zaśnieżanych tras. Jest kolejka kabinowa, dwa wyciągi krzesełkowe i jedenaście orczyków oraz talerzyków. Ostatnio wybudowano sporo hoteli, restauracji, barów, działa lodowisko i szkółki narciarskie. Karnet dzienny od 18 euro. Dzienna jazda tylko do 15.30.
www.parksnowdonovaly.eu

Tygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu Velka Fatra w Turczanskich Teplicach - ok. 350 euro, w tym dwa posiłki, codzienny trzygodzinny wstęp do kąpieliska termalnego. Dzienny wstęp do aquaparku i spa - 16,60 euro, trzygodzinny - 12,95, zniżki dla dzieci

www.aquapark.therme.sk 

Piotr Janczarek

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe