6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Słowenia. Bovec.

Bovec, fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Bovec, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Alpy Julijskie, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Bovec, Sella Nevea i Tarvisio to razem ponad 50 km ciekawych, znakomicie przygotowanych tras narciarskich. Od niedawna dwa pierwsze ośrodki, dzięki nowej kolejce tworzą jeden trans graniczny. Korzystając z jednego karnetu możemy jeździć po obu stronach słoweńsko-włoskiej granicy.

W Alpy Julijskie dojechaliśmy samochodem, skręcając z autostrady w Villach w kierunku włoskiego Tarvisio. Mijając to miasto dojechaliśmy piękną górską drogą do słoweńskiego Bovca, gdzie zdecydowaliśmy się zamieszkać.

Po słoweńskiej i włoskiej stronie

W samym Bovcu działa kilka wyciągów, ale główne tereny narciarskie znajdują się na górze Kanin. Wjeżdżamy na nie czteroosobową kolejką gondolową o długości 6 km. Łączna długość tras narciarskich nie jest specjalnie imponująca – ok. 18 km, z czego najdłuższa ma 3,5 km. Trasy są dość urozmaicone i dobrze przygotowane. Oprócz gondolki mamy jeszcze do dyspozycji, jeden orczyk, trzy wyciągi kanapowe, jeden z nich wywozi narciarzy na sam szczyt Kanina, czyli 2,3 tys. m.npm. Byliśmy tam, zanim jeszcze tereny narciarskie po słoweńskiej i włoskiej stronie połączyła kolejka. Do Sella Nevea dojechaliśmy samochodem. Teraz ośrodek powiększył się o dodatkowe 11 km tras, w tym bardzo ciekawa szeroka, trzykilometrowa nartostrada. Od włoskiej strony na Kanin wywozi narciarzy kolejka linowa. Na szczycie Kanina możemy odpocząć w jednej z knajpek, grzejąc się w słońcu, podziwiając fantastyczne widoki.

Sella NeveaTarvisio dzieli od Bovca 30 km, dojeżdżamy tam samochodem. Miasto jest liczącym się ośrodkiem sportów zimowych, znane m.in. z organizacji zimowej Uniwersjady w 2003 r. Przyjeżdżają tu głównie narciarze z północno-wschodnich Włoch. Tereny narciarskie położone są na wysokości od 750 do 1751 m npm, obejmują łącznie 25 km tras, położonych w dwóch ośrodkach Tarvisio i Tarvisio II, przy czym ten drugi jest znacznie mniejszy i przeznaczony głównie dla początkujących. Działają tu dwie kolejki gondolowe, sześć kanap i kilka orczyków. Trzy najdłuższe nartostrady mają od dwóch do czterech kilometrów długości.  Są świetnie przygotowane, szerokie, szczególnie najdłuższa, położona najwyżej. Bardzo bogata jest też oferta dla dzieci, które mają do dyspozycji kilka szkółek narciarskich, wyciągów i tras. Na nartostradach nie ma tłoku, nie czeka się też w kolejce do wyciągów.

Bovec, Sella Nevea, Tarvisio

Bovec jest niewielkim alpejskim miasteczkiem, położonym w dolinie rzeki Soczy, w pobliżu Triglavskiego Parku Narodowego, który swą nazwę wziął od najwyższego szczytu Alp Julijskich – Trzech Głów. W niewielkim centrum Bovca jest zaledwie kilka sklepów, pubów i restauracji. Miasteczko nastawione jest głównie na atrakcje sportowe. Mnóstwo jest ofert proponujących takie atrakcje jak ski touring, zjazd na nartach poza nartostradami – freeriding, paralotnie połączone z nartami, saneczkarstwo, wspinaczki po zamarzniętych wodospadach. Wokół sporo jest też pięknych terenów spacerowych. Bovec oferuje za to hotele o dobrym standardzie, niektóre z basenami i znakomitą kuchnię, łączącą wpływy bałkańskie, włoskie i austriackie.
Sella Nevea liczy zaledwie kilkudziesięciu stałych mieszkańców i jest miejscowością wybitnie sportową, turyści poza nartami i lodowiskiem nie mają zbyt wielu atrakcji. Wśród narciarzy dużo jest sportowców.
Zupełnie inaczej prezentuje się Tarvisio. Jest to typowo włoskie alpejskie miasteczko z widocznymi wpływami austriackimi. Wieczorem życie toczy się na ulicy, na gości czekają restauracje, pizzerie, kawiarnie, a niewielkie sklepiki oferują wino, oliwę, kawę, miejscowe sery, wędliny, ciasta i inne lokalne delikatesy.

Wojennym szlakiem

twierdzaPodróżując z Bovca do Travisio i Sella Nevea jedziemy górską drogą, mając wspaniałe widoki na najwyższe szczyty Alp Julijskich. Trasa biegnie również w pobliżu przełęczy Predal (1156 m npm.). Od wieków ta droga przez niedostępne góry miała duże znaczenie militarne. Pamiątką po zmaganiach wojennych są górskie fortece i towarzyszące im pomniki. Przy samej drodze nad przełączą stoi kamienna twierdza, a przed jej murami wysoki na 6 m. pomnik w kształcie piramidy z żelaznym lwem u stóp. Wzniesiono go w połowie XIX w. na pamiątkę bohaterskiej postawy austriackich i chorwackich obrońców twierdzy, atakowanych przez wojska napoleońskie w 1809 r. Z zaciekłej obrony przed Francuzami, 12 lat wcześniej znana jest też twierdza Kluże, która ucierpiała także od włoskiego ostrzału w czasie I wojny. Jadąc tą drogą spotkamy również piękne cmentarze – mauzolea, upamiętniające żołnierzy poległych podczas I wojny.

Piotr Janczarek 

Informacje
Bovec
Hotel Kanin – 43-56 euro (wysoki sezon) – 1 osoba ze śniadaniem, wstęp na basen w cenie. Bardzo dobre warunki i znakomita, bardzo bogata i urozmaicona kuchnia.
Apartamenty dla 4 osób – 50-60 euro za dobę
Karnet jednodniowy – 22 euro, 6 dni 97,5
www.bovec.si, www.bovec.net
Tarvisio
Hotel trzygwiazdkowy z 2. posiłkami – 55-65 euro (główny sezon)
Apartament dla 4 osób – 500 euro/tydzień
Karnet dzienny – 29 euro, 6. dniowy – 144 euro
www.tarvisio.org

Fotografie:
Bovec-Kanin, fot. Piotr Janczarek
Sella Nevea, fot. P.J.
Alpy Julijskie i twierdza, fot. P.J.

  

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe