6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Dziecko na nartach. Pierwsze kroki.

Donovaly - Fun Park 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Kiedy zacząć naukę jazdy na nartach?

Wielu specjalistów radzi, aby nie rozpoczynać nauki przed ukończeniem przez dziecko 4. roku życia, ponieważ jest ono jeszcze nie gotowe fizycznie i psychicznie. Coraz częściej jednak proponuje się uczynienie pierwszych kroków na nartach już w wieku 3 lat. Z tym, że w tym okresie jest to głównie zabawa, nauka chodzenia na nartach. Tak naprawdę nie ma jednak reguły, każde dziecko jest inne, ważne, aby nie forsować nauki na siłę, gdy jest jeszcze niegotowe, wówczas lepiej poczekać do przyszłego roku. Na pewno nie obowiązuje tu zasada: im wcześniej tym lepiej, albowiem łatwo dziecko zrazić w ten sposób.

szkółkaGdzie uczyć?

Bardzo istotny jest wybór miejsca, gdzie chcemy uczyć dziecka narciarstwa. Pamiętajmy, że dziecko uczy się poprzez zabawę, więc idealnym miejscem będą wydzielone, ogrodzone tereny do nauki jazdy dla dzieci, wyposażone w rozmaite urządzenia które tę naukę ułatwiają i uatrakcyjniają. Dla najmłodszego, początkującego narciarza odpowiedni będzie tzw. wyciąg taśmowy, na który staje wraz z nartami. Inne wyciągi, nawet wolne talerzykowe mogą być za trudne na początek.
Kluczową sprawą jest również bezpieczeństwo. Jest mała szansa, że dziecko wywracając się na nartach zrobi sobie krzywdę, natomiast bardzo niebezpieczny może być bezpośredni kontakt z dorosłym, szybko jadącym narciarzem. Należy więc unikać miejsc gdzie krzyżują się trasy łatwe z trudniejszymi. Stoki powinny być bardzo łagodne, bez spadków, aby dziecko nie rozpędzało się za bardzo i mogło samodzielnie wyhamować.

Jak uczyć?

- Miejscem, gdzie dziecko stawia pierwsze kroki na nartach jest nasz Fun Park - informuje Patrycja Vajdova, instruktorka narciarstwa dziecięcego, właścicielka szkółki narciarskiej Patty Ski w Donovalach na Słowacji.
Fun Park jest ogrodzonym terenem, przygotowanym specjalnie do nauki jazdy na nartach, wyposażonym w odpowiednie urządzenia. W Donovalach zajmuje on powierzchnię 12,5 tys. m kw. i jest drugi co do wielkości w Europie. W sąsiednim budynku znajduje się restauracja, sala zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu.
- Zaczynamy uczyć jeździć na nartach już dzieci trzyletnie, z tym, że początkowo jest to głównie oswajanie z nartami, nauka chodzenia na nich - opowiada Vajdova.
Instruktorka wskazuje miejsce w Fun Parku, przeznaczona właśnie do takich ćwiczeń, jest tu nawet specjalna karuzela. Wszystkie urządzenia wykonane są z miękkich, bezpiecznych materiałów.
Ze "strefy chodzenia na nartach" stopniowo dzieci przechodzą, w właściwie przejeżdżają chodnikowymi wyciągami, w kolejne, bardziej zaawansowane rejony. Im dalej, tym trudniej, pojawiają się już nawet przeszkody, które trzeba omijać, ucząc się skręcania. Następnie bardziej zaawansowani narciarze przechodzą do osobnej części Fun Parku z bardziej stromym wzniesieniem. Tutaj też odbywają się lekcje jazdy na snowbordzie.
- W Fun Parku uczymy narciarstwa dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Starsze i dorosłych zapraszamy od razu na nasz  łagodny stok z wyciągiem talerzykowym - tłumaczy Patrycja Vajdova.
Po zakończeniu szkolenia w Fun Parku, rozpoczyna się jego następny etap, czyli nauka jazdy na wspomnianym już stoku, a później nawet tereny narciarskie w Zahradiste, czyli areale narciarskim w Donovaly przeznaczonym w dużej części dla początkujących narciarzy. Wszystko oczywiście zależy od postępów w nauce, chęci, wieku dziecka, czy długości pobytu.

Nie męczyć, nie zniechęcać!!!

fun parkNajważniejsze to nie forsować nauki. Dziecko nie może się przemęczyć, zmarznąć, czy znudzić. Sesje szkoleniowe nie powinny być długie, najlepiej 15-20 minutowe. W przerwie dziecko powinno odpocząć i np. napić się gorącej czekolady w ciepłym pomieszczeniu.
- Robimy częste przerwy, dziecko może odpocząć w naszym Dodo Klubie, napić się czegoś gorącego, zjeść pizzę - opowiada Patrycja Vajdova.
Szkółka Patty Ski proponuje indywidualną naukę z instruktorem (także mówiącym po polsku), zajęcia w szkółkach narciarskich, które często prowadzą instruktorzy przebrani za postacie z bajek. Można również dziecko oddać pod opiekę animatorek na kilka godzin dziennie.

Z instruktorem, czy bez?

Oczywiście z instruktorem. Możemy zdecydować się na indywidualną naukę lub zapisać dziecko do szkółki. W tym drugim wypadku będzie z pewnością taniej.
Nie musimy jednak zatrudniać instruktora od początku, ale spróbować samodzielnie przyzwyczajać dziecko do nart. Na przykład w Donovalach dzieci mogą wejść do Fun Parku pod opieką instruktorów lub rodziców. Możemy więc sami nadzorować pierwsze kroki na nartach lub po prostu przyjść, aby dziecko mogło się pobawić i samodzielnie potrenować.

Sprzęt

Dobór sprzętu jest bardzo istotny także ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Narty i buty w młodszym wieku wystarczają najczęściej tylko na jeden sezon. Warto więc rozważyć wypożyczenie sprzętu. Możemy liczyć, że pracownik wypożyczali dobierze odpowiedni dla naszego dziecka. Kolejną zaletą jest to, że otrzymamy sprzęt serwisowany.
Kupując narty i buty dla dziecka nie musimy wybierać sprzętu najdroższej marki, może być też używany. Ważne aby narty miały dobre, nowoczesne wiązania, które w razie czego wypną nartę, a dziecko dzięki temu uniknie kontuzji. Wiązania powinny być uregulowane, stosownie do wagi narciarza. Buty natomiast powinny być wygodne i dobrze trzymać nogę w kostce. Obowiązkowym wyposażeniem młodego narciarza jest kask.

Trochę cen

W Donovalach szkółka narciarska dla dzieci w wieku 3-6 lat kosztuje 11 Euro za godzinę, 16 za dwie, 20 za trzy godziny. Całodniowa opieka nad dzieckiem połączona ze szkółką narciarską od 25 Euro za 4 godziny do 33 Euro za sześć. Indywidualne lekcja dla dzieci od 7 do 12 lat od 17 Euro za godzinę do 105 za 3 dni. Dla dorosłych ok. 15% więcej.
Wstęp do Fun Parku na 1 godzinę z instruktorem - 2 Euro, z rodzicem - 3,5 Euro. Wypożyczenie sprzętu narciarskiego dla dzieci - ok. 52 Euro za 6 dni. Bezplatna karta rabatowa Park Snow daje 15-20% zniżki na lekcje i wypożyczenie sprzętu.

Czytaj o Donovaly
http://www.natemat.com.pl/podroze/narty-na-slowacji/donovaly.html

Szkółki narciarskie w Donovaly
http://www.parksnow.sk/zima/pl/sluzby-skiskola.php
 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe