6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Narty. Słowenia - Kranjska Gora i Bohinj

Kranjska Gor, fot. Hit Holidays 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Kranjska Gora, fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Kranjska Gora, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

KG, fot. Hit Holidays 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Kranjska Gora, największy i najpopularniejszy ośrodek narciarski w Słowenii specjalizuje się w rodzinnym narciarstwie. Można ją śmiało polecić także początkującym narciarzom oraz tym, którzy więcej czasu chcieliby spędzić w Spa i Aquaparkach.

Tereny narciarskie wznoszą się na wysokości od 800 do 1250 m npm. Działa tu 6 wyciągów krzesełkowych i 12 orczykowych. Trasy są znakomicie przygotowane, bezpieczne i niezbyt trudne, głównie niebieskie, choć są też trzy czarne. Niewielki wybór tras sprawia, że doświadczeni narciarze mogą być nieusatysfakcjonowani. Rozwiązaniem może być wykupienie karnetu „Skipass Travel”, który umożliwia szusowanie dodatkowo w pobliskich ośrodkach austriackich i włoskich.
Nie tylko narciarze alpejscy znajdą tu coś dla siebie. Kranjska Gora to także znany ośrodek narciarstwa klasycznego, są tu znakomite warunki do wspinaczek, chodzenia po górach, także w zimie.

Kranjska Gora oferuje wysoki standard usług turystycznych. Specjalnością słoweńskiego kurortu są Aquaparki (hotelowe, ogólnodostępne) i Spa. Dużą atrakcją jest tutejsza kuchnia. W menu licznych restauracji znajdziemy zarówno bałkańskie czewapcziczi (grillowane kotlety z mielonego mięsa), rajznici (mięso z grilla), włoskie pasty i pizze, jak też austriacki strudel. Do posiłków najlepiej smakuje wino, które jest tu dobre i niedrogie.

Kranjska Gora leży w dolinie Zgorniesawskiej, otoczonej Alpami Julijskimi. Ten niewielki obszar Słowenii wciśnięty jest między dwa sąsiednie kraje: Włochy i Austrię.
www.kranjska-gora.si

Bohinj

W pobliżu przepięknej miejscowości Bohinj (zobacz w portalu artykuł: Atrakcje Słowenii) znajdują się dwa dość duże i atrakcyjne ośrodki narciarskie.
Ośrodek Vogel ma 18 km tras, które obsługuje kolejka linowa i siedem wyciągów. Sezon trwa od początku grudnia do pierwszych dni maja. http://www.vogel.si/vogel-en.php
Nieco większy ośrodek Kobla ma 23 km tras. Działają tu trzy wyciągi krzesełkowe i trzy orczyki, które wywożą narciarzy na wysokość 950 m npm. http://www.bohinj.si/kobla/! W wyszukiwarce miejsc noclegowych w portalu można znaleźć interesujące propozycje noclegów w Bohinj.

UWAGA

Mamucia skocznia

W pobliskiej Planicy znajduje się największa na świecie skocznia narciarska. Powstała w 1934 r. Od tej pory regularnie bite są tu rekordy świata w lotach narciarskich. Pierwszy rejestrowany rekord pobito jednak w pobliskim Bohinj, wynosił on 9 m. Obecny – 239 m należy do Norwega Bjorna Romorena (2005 r.). Rekordowe skoki w Planicy oddali m.in. Stanisław Marusarz (1935 r.), Piotr Fijas (1987) i Adam Małysz (2005).

W powrotnej drodze do kraju warto zobaczyć największą w Europie jaskinię w Postojnej oraz wstąpić do Lubljany. Więcej o tych miejscach oraz praktyczne informacje na temat podróżowania po Słowenii:
http://www.natemat.com.pl/pl/podroze/kraje/slowenia.html

Dojazd

Najłatwiej dotrzeć samochodem przez Cieszyn, Brno, Wiedeń, dalej w kierunku Włoch; z Warszawy ok. 1250 km

Karnet 6-dniowy - 147 euro
piwo w pubie - ok. 1,5, hamburger, hot dog - 1-2, pizza - 4-10, butelka dobrego wina w sklepie - od 3 euro.

P.J.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe