6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Narty. Czechy. Harrachov

hotel Karolina 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

browar i piwiarnia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Harrachov, narty w Harrachovie, Sudety, narty w czeskich Sudetach

 

Nowoczesny ośrodek narciarski, prezentujący wysoki standard usług, a dzięki korzystnym warunkom meteorologicznym, wspartym infrastrukturą techniczną możemy tu jeździć na nartach do pierwszych dni maja.

W Harrachowie byliśmy dziesięć dni w 2010 r. na przełomie marca i kwietnia, w czasie Świąt Wielkanocnych (rok później także). Nie znaliśmy wcześniej tego ośrodka, zdecydowały dobre warunki śniegowe, atrakcyjna cena noclegów oraz dobry dojazd pociągiem z Warszawy, przez Jelenią Górę.
Harrachov leży na wysokości 650-1020 m n.p.m. w zachodniej części Karkonoszy graniczącej z Górami Izerskimi, w dolinie rzeki Mumlavy, u stóp Czarciej Góry. 

Narty w Harrachovie i okolicach

Tereny narciarskie znajdują się Czertovej Horze (Czarciej Górze). Do wyboru mamy ponad 7 km dośnieżanych tras, dwie czteroosobowe kanapy i  wyciągów talerzykowych, w tym dwa dla dzieci. Trasy łączą się na szczycie Czarciej Góry, a punkty startu (dolne stacje kolejek krzesełkowych) znajdują się w centrum miasta oraz na jego przedmieściach – Ryżoviste.
Zaczynamy od centrum. Jedziemy na górę wyciągiem krzesełkowym, ma on długość 1300 m. Ruszamy w dół czerwoną „jedynką”, która niżej łączy się niebieską (dwójką) – 400 m. „Jedynka” jest szeroka, miejscami dość trudna. „Dwójka” natomiast znakomicie nadaje się dla początkujących narciarzy, obsługuje ją wyciąg talerzykowy. Trasa jest oświetlona i czynna do 21.00. Chwila relaksu na łatwej trasie i zjeżdżamy do dolnej stacji kolejki.
Trasa czerwonaJest początek kwietnia, ponad 10 stopni powyżej zera, świeci słońce, a mimo to śnieg nie przypomina mokrej breji, jeździ się bardzo dobrze. Ludzi też niewielu, nie ma kolejek do wyciągów. Trochę większy ruch mamy w dwa świąteczne dni, ale też znośny, sporo przyjeżdża Polaków, wypoczywających w Szklarskiej Porębie, którzy narzekają na tamtejsze warunki i ceny.
Wjeżdżamy znów na górę i tym razem skręcamy w lewo do tras wiodących do Ryżoviste. Aby tam dotrzeć, trzeba przejść ok. 100 m na nartach. Na początek zjeżdżamy niebieską „piątką”, bardzo przyjemna trasa o długości ponad 2 km, idealna dla początkujących i rodzin z dziećmi. Po drodze zatrzymujemy się przy czerwonej „szóstce” (400 m), na której pracuje wyciąg talerzykowy. Wyciąg pracuje, choć jest niemal pusto, widać już pierwsze problemy ze śniegiem, to jedyna trasa niedośnieżana. Więcej emocji daje natomiast czerwona „czwórka” (1230 m). Kilometrowa czarna trasa była nieczynna w czasie naszego pobytu.
W pobliżu dolnych i górnych stacji wyciągów mam do wyboru sporo barów, restauracji, bufetów. Ceny są umiarkowane, lunch z piwem można zjeść za równowartość 15-20 zł. Dobre piwo kosztuje ok. 4 zł. Nie ma niestety żadnej przechowalni, ani szatni, gdzie moglibyśmy zostawić np. plecak, jest przechowalnia nart, ale czynna tylko w głównym sezonie.
Jak na początek kwietnia, warunki do jazdy na nartach są niemal idealne, na trasach nie ma tłoku, nawet w weekendy i święta. W głównym sezonie, zwłaszcza w czasie ferii może być już znacznie ciaśniej, ale da się jeździć – ustaliliśmy na podstawie wywiadów z miejscowymi. Harrachov to dobre miejsce także dla snowboardzistów, którzy mogą tu korzystać ze wszystkich wyciągów i tras.
trasa niebieska7 km tras narciarskich w samym Harrachovie, to może być trochę za mało, zwłaszcza przy dłuższym pobycie. Wtedy możemy skorzystać z innych ośrodków narciarskich w pobliskich Rokytnicach nad Jizeru, Pasekach, Rejdicach, Prichovicach. Tworzą one wraz z Harrachovem jeden Ski-region, największy w Czechach, na który obowiązuje jeden karnet, kursują tam również skibusy. Skiregion oferuje ponad 40 km dobrze przygotowanych tras, w większości dośnieżanych, obsługiwanych przez 6 wyciągów krzesełkowych i 37 talerzykowych oraz orczykowych.
Dla miłośników biegów narciarskich przygotowano kilkadziesiąt kilometrów oznaczonych tras, a także wielką magistralę biegową. W kilku miejscach trasy są połączone z trasami polskimi, należącymi do znanego ośrodka w Jakuszycach. W całym Ski-regionie jest prawie 200 km tras biegowych.

mapa tras

Gdzie się zatrzymać?

Wybór miejsc noclegowych jest w Harrachovie bardzo duży. Najtaniej zanocujemy w kwaterach prywatnych, często są to po prostu apartamenty dla turystów w domu gospodarzy lub oddzielnym budynku. Sporo jest również pensjonatów, niekiedy prezentujących wysoki standard. Harrachov różni się od polskich ośrodków znaczną liczbą hoteli. Wybór mamy ogromy, od obiektów klasy turystycznej po czterogwiazdkowe hotele Spa. Przy czym ceny w tych najdroższych są atrakcyjniejsze niż w Polsce.
My wybraliśmy trzygwiazdkowy hotel Karolina. Stylowy obiekt w starym budynku znajduje się 1,5 km od terenów narciarskich przy drodze prowadzącej od granicy z Polską do Pragi. Za niespełna 200 zł za dobę otrzymaliśmy bardzo wygodny apartament dla czteroosobowej rodziny, dwa posiłki dziennie, dwa razy wstęp do hotelowego Spa i kolację z muzyką w browarze, a do tego 30% zniżki na karnety, obowiązuje także na karnety jednodniowe i godzinowe. Zniżka przysługuje gościom hoteli, pensjonatów i kwater.
Wybierając nocleg w Harrachovie warto zdecydować się na pakiety oferowane przez hotele, daje to spore oszczędności. Zupełnie nieopłacalne jest zamieszkanie w Polsce i dojeżdżanie na narty do Harrochova, choćby ze względu na wysoką cenę karnetów bez zniżki.

Harrachov

skocznieTo niewielkie miasteczko jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Czechach. Harrachov znany jest głównie ze skoczni narciarskich i przemysłu szklarskiego. Skocznie narciarskie, w tym słynną mamucią możemy dokładnie obejrzeć wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na Czarcią Górę. W sąsiedniej Szklarskiej Porębie, również znanej ze szkła przemysł ten już wymarł, jedyna prywatna huta wytwarza szklane słoniki. Tymczasem w Harrachovie huta wciąż działa, w firmowych sklepach można kupić jej wyroby w bardzo atrakcyjnych cenach.  Oglądając szklanki, kieliszki żałowaliśmy, że nie przyjechaliśmy tu samochodem. Warto zobaczyć muzeum szkła oraz szklany ołtarz w kaplicy w pobliżu hotelu Karolina.
Jeszcze ciekawiej zwiedza się tutejszy browar, również z tradycjami. Produkty browaru można spróbować na miejscu w restauracji -piwiarni, warto, bo są to znakomite piwa niepasteryzowane: jasne i ciemne, do tego podają odpowiednie „piwne” jedzenie. Proces produkcji trunku możemy obserwować z tarasu wewnątrz budynku.  Piwo możemy również zakupić w tutejszym sklepiku. Przy browarze działa również piwne Spa.  Spośród innych atrakcji podobał nam się również tor bobslejowy, gdzie można rozwinąć całkiem spore prędkości.
Korzystając z tego, że do Pragi jest całkiem blisko wybraliśmy się autobusem na kilka godzin do Pragi. Z Harrachova warto wybrać się również do Liberca.

tekst i zdjęcia: Piotr Janczarek

Dojazd:
Samochodem przez Szklarską Porębę i Jakuszyce.
Autobusem
Przez Harracov jeżdżą autobusy kursujące z Polski do Pragi. Bardzo słabe jest połączenie autobusowe ze Szklarską Porębą i Jelenią Górą. Autobusy jeżdżą rzadko i głównie w sezonie turystycznym.
Taksówka
Z dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie – ok. 50 zł
Pociąg
Pociągiem dojedziemy do Jeleniej Górze, skąd kursuje pocią bezpośrednio do Harrachova. Wygodnym rozwiązaniem, jeśli podróżujemy z Warszawy, jest przejazd nocnym pociągiem w sypialnym, www.pkp.pl

Karnety
Przykładowe ceny
Na cały Ski Region (100 koron – ok. 16 zł)
Karnet –6 dniowy
Główny sezon – 3070 koron, 240 (dzieci)
Niski sezon – 2610, 2090
Pełny cennik:
http://www.skiregion.cz/cs/skiregion/cenik.html

Harrachov
http://www.skiregion.cz/cs/skiregion/cenik.html

W sieci
http://www.skiregion.cz/cs/skiregion/cenik.html
http://www.harrachov.cz/default-pl.asp

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe