6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Słowacja. Narty w Wysokich Tatrach

Tatrzańska Łomnica, fot. Piotr Janczarek 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Strbske Pleso, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Stary Smokowiec, fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Tatrzańska Łomnica, fot. Slovakia.info 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Narty na Słowacji. Wysokie Tatry: Tatrzańska Łomnica, Smokowce, Strbske Pleso

Chętnie wyjeżdżam na narty w słowackie Wysokie Tatry. Jest gdzie pojeździć, w dobrych warunkach i bez kolejek do wyciągów. Nie brakuje atrakcji poza nartami: kąpieliska termalne, Aquaparki i baseny w hotelach, dobre hotele i pensjonaty, sporo niezłych lokali . Przyciąga mnie urok tego miejsca, nieco w stylu retro ze starymi, eleganckimi hotelami i pensjonatami. Nie ma tu ścisku, tłoku, hałasu i tej jarmarcznej atmosfery, jak po drugiej stronie granicy. Dodatkowa korzyść to duża oferta atrakcyjnych cenowo pakietów (np. hotel, wyżywienie, karnety).

Gdzie jeździć?

Tatrzańska Łomnica
Jednym z najstarszych najbardziej znanych słowackich ośrodków narciarskich jest Tatrzańska Łomnica. Tereny narciarskie znajdują się u stóp Łomnickiego  szczytu, na który wywozi czteroosobowa kolejka gondolowa. A od sezonu narciarskiego 2011/2012 także nowoczesna kolejka krzesełkowa z podgrzewanymi siedzeniami i pomarańczową bańką zatrzaskową. Kolejną nowością jest również bardzo nowoczesna ośmioosobowa kolejka z niebieskimi osłonami, wywożąca narciarzy na Bukovą Horę.
Pod kolejką znajduje się duży parking, dojeżdża tu również skibus. Przy górnej stacji kolejki jest samoobsługowa restauracja, a na dole kilka barów. Nowa inwestycja umożliwiła bardziej komfortową jazdę na nartach od dolnego odcinka Łomnickiej Przełęczy w kierunku Łomnicy.Można już jeździć pod Łomnicą, drugim najwyższym szczytem Tatr, po trasach czarnych (z naturalnym puchem), czerwonych i szerokich niebieskich carwingowych przy stacji pośredniej Start. Długość trasy od górnej stacji w Przełęczy Łomnicy /2190 m/ po dolną stacją w Tatrzańskiej Łomnicy wynosi około 6 km.
Wędrowanie z nartami od parkingu do kolejki przejdzie do historii dzięki nowemu parkingowi na 400 samochodów i 10 autokarów, tuż przy kolejce.
czytaj relację z Tatrzańskiej Łomnicy ze stycznia 2012:
http://www.natemat.com.pl/podroze/narty-na-slowacji/narty-tatrzanska-lomnica.html

TŁ

Strbske Pleso (Szczyrbskie Jezioro)
Strbske PlesoPark Snow w Strbskim Plesie oferuje 12 km urozmaiconych i dobrze przygotowanych tras narciarskich, czynnych do pierwszych dni maja. Ośrodek jest wysoko położony, dlatego sezon jest tu najdłuższy w Tatrach. Strbskie Pleso znacznie zyskało na atrakcyjności po uruchomieniu nowej, sześcioosobowej kanapy. Możemy tu jeździć korzystając z tego samego karnetu, co w Tatrzańskiej Łomnicy. Minusem jest na pewno fakt, iż wyciągi pracują tylko do 16.00 (oprócz jazdy nocnej).
Na główne tereny narciarskie Solisko zawiezie nas w 7 minut czteroosobowa kanapa. Stamtąd mamy dwie możliwości zjazdu: do dolnej stacji sześcioosobowego wyciągu krzesełkowego. Trasa o średnim stopniu trudności jest szeroka i liczy 1,3 km długości. Krzesełka są szybkie, a kolejki do wyciągu raczej się nie zdarzają. Możemy też jechać na dół, wtedy będziemy mieli do pokonania ponad 3 km. Mniej więcej w połowie drogi trasa się rozwidla, co daje nam dwie możliwości zajadu na sam dół.
Do wspomnianego rozwidlenia dojedziemy też z dołu szybkim wyciągiem talerzykowym. Do dyspozycji mamy również krótki wyciąg krzesełkowy starego typu.  Działa również krótki wyciąg talerzykowy dla dzieci oraz szkółka narciarska dla najmłodszych. Zdecydowana większość tras w Strbskim Plesie to nartostrady o średnim stopniu trudności, zadowolą nawet wymagających narciarzy.
Przy górnej stacji kolejki działa samoobsługowa restauracja z tarasem, a na dole restauracje i bary. Jest też duży parking, ale dość drogi. Dobrym rozwiązanie może być zostawienie samochodu na parkingu w centrum miejscowości (przy stacji kolejki) i dojazd bezpłatnym skibusem (kursuje co 10 minut).
Jednodniowy karnet dla dorosłych kosztuje 24 euro, 4 godziny – 20 euro, dla dzieci odpowiednio 17 i 14 euro.
Czytaj więcej:
http://www.natemat.com.pl/podroze/narty-na-slowacji/strbskie-pleso.html
www.parksnow.sk

SP

Stary Smokowiec, Liptowska Ciepliczka
W Starym Smokowcu działa niewielki ośrodek narciarski Jakubowa Luka, łączna długość tras to niecałe 2,5 km, a najdłuższa ma 850 m. Trasy są łatwe, przeznaczone głównie dla początkujących. Kolejka szynowa na Hrebienok jest raczej ofertą dla saneczkarzy (o tym dalej).
W Liptowskiej Ciepliczce mamy do dyspozycji 3,5 km tras, z czego dwie łatwe i dwie o średniej skali trudności, jedna z nich ma homologację FIS.

sankiA może sanki?
Główną sportową atrakcją Starego Smokowca jest tor saneczkowy długości 2,6 km, prowadzący z góry Hrebienok do miasteczka. Możemy korzystać z własnych sanek lub wypożyczyć, mamy do wyboru amatorskie i szybkie – sportowe. Na start wjedziemy kolejką szynową, obowiązuje wspólny karnet lub pojedyncze bilety. Tor szybki, więc trzeba uważać, zwłaszcza na początku. Wrażenia są spore, zwłaszcza na sportowych sankach. Dodatkowym zagrożeniem są turyści (głównie z Polski), którzy wchodzą pieszo na górę po torze.

Co jeszcze można robić?

W Wysokich Tatrach nie brak również atrakcji poza nartami i sankami. Codziennie organizowane są jakieś imprezy, każdego dnia inna, jak np. nocne jazda na sankach, wyprawa w góry, testowanie win. Największą popularnością cieszą się jednak kąpieliska termalne i aquaparki.  Ogromne, bardzo nowoczesne kąpielisko termalne znajduje się w Popradzie (15 minut jazdy ze Smokowca), czynne do 22.00. http://www.aquacityresort.com/PL/o-aquacity/default.aspx . Nam bardzo się podobało w całkiem sporym Aquaparku w hotelu Titris Odborar w Tatrzańskiej Łomnicy.

Tatrzańskie kurorty

Strbske PlesoTatrzańska Łomnica wraz z okolicznymi osadami oraz Smokowce (Górny, Dolny, Nowy i Stary) plus sąsiednie miejscowości tworzą jeden organizm miejski Wysokie Tatry. Centrum administracyjnym miasta jest Stary Smokowiec. Jest to najstarsza osada tatrzańska, początki zorganizowanej turystyki sięgają końca XVIII w. W 1804 r. wybudowano reprezentacyjny Grand Hotel, który dziś jest ważnym punktem w panoramie miasta. W Starym Smokowcu zachowało się sporo starych hoteli i pensjonatów, teraz już odnowionych, nowa architektura również dopasowuje się do eleganckiego, trochę staroświeckiego klimatu miasta. Całe Wysokie Tatry liczą zaledwie 5 tys. stałych mieszkańców, wszystko więc jest tu podporządkowane turystyce i prezentuje dobry standard. W Starym Smokowcu jest sporo restauracji, kawiarni, cukierni, zwłaszcza te ostatnie wydają się być specjalnością miasteczka.
Tatrzańska Łomnica, która nazwę zawdzięcza szczytowi Łomnica, ponoć najpiękniejszemu w Tatrach, jest tylko trochę młodsza od Starego Smokowca. W 1905 r. zbudowano tu górujący nad nią Grand Hotel Praga. Szybki rozwój letniska przypada na lata międzywojenne, nowy impuls spowodowało budowa kolejki na Łomnicę w latach 1937-1940. Klimat i architektura są zbliżone do Starego Smokowca.
Strbske Pleso (Szczyrbskie Jezioro) jest jedyną tatrzańską miejscowością o charakterze alpejskim. Dzięki wysokiemu położeniu 1315-1385 m npm. Sezon narciarski jest tu bardzo długi, nawet do drugiego tygodnia maja. Wyjątkowy urok tego miejsca jest skutkiem wyjątkowego położenia, wysoko w górach, nad dużym górskim jeziorem, ze wspaniałymi widokami na szczyty Krywania, Soliska i Rys. Jest to ośrodek wysokiej klasy z dobrze rozwinięta infrastrukturą turystyczną, m.in. hotele Spa, w tym hotel Kempiński.
Tatrzańska Łomnica, Smokowce i Strbske Pleso są połączone kolejką górską, która kursuje dość często i umożliwia szybką komunikację.

Ceny

Po wprowadzeniu na Słowacji euro wielu Polaków wystraszyło się wysokich cen i zrezygnowało z wyjazdu na narty do tego kraju. Dość powszechna jest opinia, że Słowacja jest droga. Wzrost cen wiązał się nie tyle z samym przyjęciem przez naszych sąsiadów europejskiej waluty, co ze spadkiem wartości złotówki. Mimo to Słowacja nie jest droga. Ceny w restauracjach, pubach, barach są zbliżone do polskich. Pensjonaty i hotele, zwłaszcza te lepsze mają bardzo konkurencyjne ceny w porównaniu do polskich. Karnety są natomiast dość drogie. Słowacy jednak wyspecjalizowali się w rozmaitych pakietach i zniżkach, rezerwując miejsce w hotelu, często otrzymamy zniżki do na karnety i do Aquaparku.  Najbardziej opłaca się kupić pakiet typu: nocleg, wyżywienie, karnet plus zniżki na inne usługi. W 2009 r. w ferie za pobyt sześciodniowy osoby dorosłej z 2 dzieci w trzygwiazdkowym hotelu z wyżywieniem zapłaciłem 165 euro. W 2010 r. pobyt dwóch osób (jedna ze zniżka dla dzieci) w hotelu tej samej klasy (z basenem), dwoma posiłkami i sześciodniowymi karnetami na wszystkie ośrodki kosztował 400 euro w lutym.
Ceny karnetów na sezon 2010/2011 (wysoki sezon)
http://www.vt.sk/cennik/skipassy/pl/zima/

Piotr Janczarek
na zdjęciach: Strbske Pleso, fot. PJ

zobacz więcej o ośrodkach narciarskich na Słowacji, ofertach i in.: http://www.natemat.com.pl/podroze/narty-na-slowacji.html

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe