6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Jarosław. Na pograniczu Zachodu i Wschodu

Założony w 1031 r. przez księcia kijowskiego Jarosława Mądrego, Jarosław od wczesnego średniowiecza był miejscem ścierania wpływów oraz przenikania kultur, co zawdzięczał położeniu – na styku Wschodu i Zachodu Europy. Leżąc na skrzyżowaniu szlaków handlowych, z czasem stał się najważniejszym miastem południowej Rzeczypospolitej. O jego potędze do dziś świadczą zachowane w mieście zabytki.

Właściciele Jarosławia rywalizowali z właścicielami innych miast, inwestując w reprezentacyjne budowle, zgodnie z ówczesną modą, wzorowane na włoskim renesansie. Swoją europejską sławę XVI i XVII wieczny Jarosław zawdzięczał jarmarkom. Na słynny czterotygodniowy jarmark sierpniowy przyjeżdżali kupcy z całej Europy i Bliskiego Wschodu.

panorama

W 1772 r. południowy obszar Rzeczpospolitej zajmuje Austria. Bogactwo kultury polskiej, ruskiej, żydowskiej i ormiańskiej, zostaje powiększone o wpływy austriackie, niemieckie i czeskie. Do dziś po dawnych mieszkańcach miasta pozostało niemal sześćset zabytków, czyniąc Jarosław jednym z najbardziej okazałych i urokliwych miast w Polsce.

Centralny punkt Starego Miasta – Rynek, zachował układ urbanistyczny z czasów założenia w 1375 r. Główny plac miasta otaczają renesansowe kamienice. Spośród nich wyróżnia się kamienica Orsettich. (na zdjęciu) Ozdobiona attyką i podcieniami należy do najcenniejszych zabytków renesansu w Polsce. Do najpiękniejszych zabytków należy także ratusz, którego najstarszy fragment pochodzi z początku XVII w.

Jarosław był miastem kupieckim, które zyskało sławę dzięki jarmarkom. Ogromne ilości towarów napływających do miasta, kupcy składowali w piwnicach, które stale rozbudowywano. W ten sposób powstało podziemne miasto z rozległymi chodnikami i niezliczonymi komorami. Dziś największą atrakcją turystyczną Jarosławia jest Podziemne Przejście Turystyczne pod trzema patrycjuszowskimi kamienicami. Miasto posiada także drugą trasę podziemną –z najniższym poziomem sięgającym 8 m.

Świadectwem wielokulturowości oraz wybitnym dziełem architektury jest cerkiew grecko-katolicka z XVIII w. To tu znajduje się cudowna ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” – goszczącą w 2015 r. papieża Franciszka na otwarciu roku Miłosierdzi Bożego.

Informator

Jarosław – czterdziestotysięczne miasto w płd.-wsch. Polsce. Położone przy autostradzie A4.

W Rynku 5 znajduje się Punkt Informacji Turystyczno-Kulturalnej.

www.ckip.jaroslaw.pl/informacja-turystyczna

Zdjęcia: CKiP Jarosław 


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe