6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Rzeszów, miasto inne niż myślisz

Podziemia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

fontanna multimedialna 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Szukasz pomysłu na interesujący weekend lub dłuższy pobyt. Wybierz się do Rzeszowa. Tu jest o wiele bliżej niż sądzisz i dużo ciekawiej, niż możesz sobie wyobrazić.

Rzeszów – stolica województwa podkarpackiego jest naturalną bramą do tego niezwykle ciekawego regionu. Ale planując podróż po południowo – wschodniej Polsce trzeba koniecznie zatrzymać się także w Rzeszowie. A może tak po prostu wyskoczyć na rzeszowski city break?

Berlin od Rzeszowa dzieli godzina lotu tanimi liniami lotniczymi. Port Lotniczy Rzeszów skraca dystans dzielący miasto także od Warszawy, Monachium, Paryża, Londynu i innych miast. Ponadto miasto leży bezpośrednio przy autostradzie łączącej zachodnią i wschodnią granicę Polski.

Rzeszów to miasto stare i młode zarazem. Stare ponieważ jego historia sięga średniowiecza, a młode, gdyż miasto jest liderem europejskim pod względem liczby studentów przypadających na liczbę mieszkańców. Na 1000 mieszkańców wypada 353 studentów. Stolica Podkarpacia to nie tylko centrum naukowe i akademickie, ale także ważny ośrodek nowoczesnego przemysłu, w tym lotniczego, które ma tu długoletnie tradycje. Rzeszów, dynamicznie rozwijające się miasto jest bardzo dobrym przykładem zrównoważonego rozwoju, troski o infrastrukturę, komunikację publiczną, a także o rozwój gospodarczy. Miasto może być też wzorem dla innych ośrodków, jeśli chodzi o afektywne wykorzystywanie funduszy unijnych.

 

ratuszRynek, ratusz, podziemia i 7 wieków historii

fot. Ratusz

Najbardziej charakterystycznym, klimatycznym i popularnym miejscem w mieście jest zabytkowy Rynek. To tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców i turystów, tętniące życiem przez cały rok. Znajdziemy tu bardzo bogatą ofertę restauracji, pubów, kawiarni. Na rynku również organizowane są koncerty i inne imprezy kulturalne.

Najokazalszą budowlą na Rynku jest Ratusz. Dzisiejszy wygląd budynku pochodzi z przełomu XIX i XX w. Wokół rynku wznoszą się secesyjne kamienice, ale znajdziemy tu też studnię z XVII w. Pod płytą Rynku znajduje się największa atrakcja turystyczna Rzeszowa - Podziemna Trasa Turystyczna, ok. 370-metrowa sieć korytarzy i piwnic, które w przeszłości wykorzystywane były m.in. przez rzeszowskich kupców do przechowywania towarów.

 

Zamek i kościoły

zamek

fot. Zamek

W Rzeszowie znajdziemy sporo interesujących zabytków. Jedną z najbardziej charakterystycznych, majestatycznych budowli jest zamek. Jego budowa rozpoczęła się w XVI w. Niespełna 200 lat później, władająca zamkiem rodzina Lubomirskich rozbudowała go i otoczyła obronnym murem. Obecny wygląd zamek zawdzięcza ostatniej przebudowie na przełomie XIX i XX w. W pobliżu zamku znajduje się letni Pałacyk Lubomirskich, który po przebudowie w XVIII w. otrzymał wystrój barokowy.

Kolejnym zabytkiem, który trzeba zobaczyć jest Konwent Pijarów, który obejmował kościół, klasztor i szkołę. Centralne miejsce w Zespole Popijarskim zajmuje kościół pw. Św. Krzyża, wybudowany w latach 1644-1649 według projektu Tylmana z Gameren. Wewnątrz warto zobaczyć wystrój późnobarokowy, z dekoracjami stiukowymi Jana Ch. Falconiego z końca XVII w. W budynku klasztornym znajduje się obecnie Muzeum Okręgowe. W dawnym refektarzu można natomiast zobaczyć freski z końca XVII w.

Wśród zabytków sakralnych warty zobaczenia jest kościół farny, którego historia sięga XIV w. Po pożarze został odbudowany w stylu późnobarokowym. Klasztor Bernardynów z kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii powstał w pierwszej połowie XVII w. Pierwotnie stał tu drewniany kościółek, zbudowany w 1536 r. W prezbiterium znajduje się późnogotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1513 r.

 

Rzeszów aktywnie

Rzeszów, jak przystało na prężne i dynamiczne miasto przygotował bogatą ofertę dla osób preferujących aktywne spędzanie czasu. Wytyczono m.in. 120 km ścieżek rowerowych. Działa tu jeden z najnowocześniejszych w Europie skate parków, a także snow park i dirt park. Miasto organizuje również cykliczne imprezy biegowe.

 

Rzeszów kulturalnie

Miasto jest również prężnym ośrodkiem kulturalnym. W Rzeszowie działa 9 teatrów publicznych i prywatnych, a także kina, galerie sztuki i fotografii, domy kultury, muzea. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym, organizowanym cyklicznie w Rzeszowie, jest Europejski Stadion Kultury – Wschód Kultury. To cykl koncertów i wydarzeń towarzyszących, które odbywają się co roku w czerwcu. Filharmonia Podkarpacka jest z kolei organizatorem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, tj. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (15 km od Rzeszowa). Festiwal odbywa się od ponad 50 lat na Zamku w Łańcucie i przyciąga światowe sławy muzyki klasycznej, m.in. Jose Carrerasa.

 

Rzeszowskie osobliwości. Tego nie zobaczysz gdzie indziej

 

Muzeum Dobranocek

Znajduje się w budynku Teatru Maska. Znajdziemy w nim wyjątkową kolekcje pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, w Polsce zwanych dobranockami. To nie tylko atrakcja dla dzieci, dla dorosłych jest podróżą w czasie w krainę wspomnień. Podróżą do ulubionych animacji pokazywanych dzieciom wieczorami, znanych pokoleniom ludzi wychowanych w środkowej Europie. Po sąsiedzku, w tym samym budynku znajduje się też Muzeum Lalek Teatralnych.

www.muzeumdobranocek.com.pl

 

kładkaOkrągła kładka dla pieszych

Jest to jedyny tego typu obiekt w Europie. Oprócz innowacyjnego kształtu, wyróżnia ją dobór materiałów wykończeniowych: specjalnie gięte i hartowane szkło, szyby windowe, egzotyczne drewno, odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz iluminacja świetlna całego obiektu. Kładka znajduje się nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i Grunwaldzkiej.

 

Fontanna Multimedialna

Fontanna znajduje się przy Zamku Lubomirskich, który wybudowany został w XVII wieku. Od maja do października odbywają się tu pokazy multimedialne, z grą świateł, laserami, aktorami i oczywiście wodą.

 

 

Informacje praktyczne

portal o mieście:

http://www.rzeszow.pl/turystyka

o regionie

http://www.podkarpackie.travel.pl/

Punkt Informacji Turystycznej w Podziemnej Trasie Turystycznej
Rzeszów, Rynek 26, tel. (+48) 17 8754774

Podróż:

http://rozklad-pkp.pl

http://www.rzeszowairport.pl

 

tekst: Piotr Janczarek, zdjęcia: Tadeusz Poźniak (UM Rzeszów)

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe