6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Tarnów. Piękno włoskiego renesansu w galicyjskim mieście

Początki Tarnowa sięgają roku 1330, ale swój urok miasto zawdzięcza czasom rozkwitu, przypadającym głównie na XVI w. Z tego okresu pochodzą najcenniejsze zabytki, dzięki którym Tarnów zyskał miano „perły polskiego renesansu“. Przez wieki był Tarnów przystanią dla przybyszów: Żydów, Niemców, Ukraińcow, Szkotów, Austriaków, Czechów. Każda nacja pozostawiła tu swój trwały ślad. 

W Tarnowie można poczuć się jak na półwyspie Apenińskim. Renesansową zabudowę miasta projektowali architekci z Włoch. Miasto jest też polskim biegunem ciepła, co dodatkowo nadaje mu klimat włoskich miast. Szczególnie cenne są zabytki sakralne. W bazylice katedralnej zobaczymy m.in. arcydzieła europejskiej renesansowej sztuki nagrobnej, czyli monumentalne grobowce rodziny Tarnowskich sięgające 14,5 m wysokości. Wędrując uliczkami dawnej żydowskiej dzielnicy z zachowanymi siedemnasto- i osiemnastowiecznymi kamienicami, poczujemy klimat starego sztetla. Po dniu pełnym atrakcji możemy odpocząć w jednym z licznych lokali, próbując regionalnej kuchni i pokrzepiając się typowo tarnowskimi specjałami: herbatą i nalewką z tarniny.

 

rynekTarnowski Rynek, choć niewielki, jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Otaczają go architektoniczne perełki – renesansowe kamieniczki z podcieniami. Pośrodku zaś stoi ratusz z zachowanymi gotyckimi fragmentami pierwotnej architektury. 

 

 

 

 

dom florencki

Dom Florencki – fragment renesansowych Włoch, przeniesiony do Tarnowa.

 

kirkutCmentarz żydowski w Tarnowie jest jedną z najstarszych, największych i najlepiej zachowanych żydowskich nekropolii w południowej Polsce. Znajduje się tu ok. 4 tys. nagrobków, z których najstarsze pochodzą z XVII w. Nagrobki zdobią inskrypcje w językach: hebrajskim, niemieckim i polskim.

Osadnicy żydowscy pojawili się w Tarnowie już w średniowieczu. Została po nich dawna dzielnica żydowska, reprezentująca najbardziej charakterystyczny dla Żydów charakter zabudowy z wąskimi przesmykami między kamienicami i maleńkimi podwórkami.

 

 

 

 

taborTabor pamięci

W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie znajduje się jedyna w Polsce stała ekspozycje poświęcona pamięci i kulturze Romów. W mieście działa też jedno z najstarszych centrów kultury Romów w Polsce.

 

Praktyczne informacje

Tarnów (ok. 113 tys. mieszkańców) znajduje się w południowej Polsce, przy autostradzie A4 łączącej zachodnią i wschodnią granicę kraju. Miasto od lotniska w Rzeszowie (tanie loty z Berlina) dzieli odległość 84 km. Z Krakowa do Tarnowa dojedziemy autostradą A4 (prowadzącą z Berlina) w niespełna godzinę, podobnie jak licznymi pociągai na trasie Kraków-Tarnów-Rzeszów.

Oficjalny portal Miejskiej Informacji Turystycznej ułatwia znakomice poznanie miasta, zorganizowanie sobie pobytu, wycieczek po mieście, czy też znalezienie odpowiedniego noclegu.

www.tarnow.travel

Warto zobaczyć:

Pamiątki z przebiegu frontu wschodniego I wojny światowej oraz cmentarze wojskowe z tego okresu:

http://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/REGION-TARNOWSKI/Cmentarze-wojskowe-z-czasow-I-Wojny-Swiatowej

ZDJĘCIA: Tarnowskie Centrum Informacji

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe