6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Toruń

Toruń to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Magnesem przyciągającym tu rocznie blisko 2 miliony gości z całego świata jest średniowieczne centrum, znajdujące się od 1997 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Toruńska strefa UNESCO obejmuje obszar dwóch średniowiecznych miast, Starego i Nowego Miasta Torunia, oraz położonego w ich sąsiedztwie zamku wzniesionego przez rycerzy Zakonu Niemieckiego. To oni w XIII w. nadali obu ośrodkom prawa miejskie i stworzyli warunki dla późniejszego rozwoju Torunia. Między XIV, a XV w. miasto przeżywało swój złoty okres. Właśnie w tym czasie powstała większość najcenniejszych, zachowanych do dziś zabytków architektury Torunia, a także niezmieniony przez wieki układ ulic i placów. To wspaniałe dziedzictwo tworzy niepowtarzalną atmosferę miasta, w którym gotyk i przeszłość są cały czas na wyciągnięcie ręki.

panorama

Tyle okien ile dni w kalendarzu

Nad oryginalnym, średniowiecznym układem urbanistycznym, górują trzy wzniesione z czerwonej cegły gotyckie kościoły: św. Janów, św. Jakuba i Najświętszej Marii Panny. Wszystkie zbudowane zostały w XIV-XV wieku. Niesamowitych wrażeń dostarcza ich monumentalna architektura i bogate, oryginalne wyposażenie pełne rzeźb, malowideł i innych obiektów sztuki.

 

Sercem toruńskiej starówki jest ratusz, potężna budowla zbudowana w końcu XIV w., mająca według starej legendy tyle okien, ile jest dni w kalendarzu. Budynek ten stanowił siedzibę rady miejskiej, sądów i urzędów, był miejscem obrad polskiego parlamentu i innych ważnych wydarzeń w historii Torunia i Polski. Ratusz pełnił również funkcje średniowiecznej galerii handlowej.

Miasto należało do niemieckiej Hanzy i było w XIII-XV wieku głównym pośrednikiem w handlu między Europą Zachodnią a obszarem ówczesnej Polski i Rusi. Przy ulicach położonych w pobliżu Wisły przetrwały do dzisiaj ratuszdawne spichlerze i magazyny, przez stulecia służące kupcom do magazynowania zboża i innych towarów docierających do toruńskiego portu.

TORUŃSKI PIERNIK, czyli kulinarne tradycje ZACHODU i WSCHODU

Międzykulturowe kontakty Torunia pozostawiły swój ślad nie tylko w architekturze i sztuce, ale również w smaku tradycyjnego toruńskiego przysmaku – piernika. Zwyczaj jego wypiekania przybył do miasta w XIII w. wraz z osadnikami z Zachodu. Ze Wschodu pochodziły drogocenne przyprawy sprowadzane morzem i lądem przez hanzeatów, zaś z bezpośredniej okolicy Torunia – mąka i miód. Historię tego specjału można poczuć wszystkimi zmysłami w Muzeum Toruńskiego Piernika, które mieści się w budynku pierwszej manufaktury produkującej korzenny przysmak na szeroką skalę.

kopernikNAJWIĘKSZY ZESPÓŁ ŚRDNIOWIECZNYCH KAMIENIC w EUROPIE

Toruńska strefa UNESCO zawiera w sobie najliczniejszy i najlepiej zachowany w Europie zespół średniowiecznych domów mieszkalnych. Z nich największe wrażenie robi Dom Mikołaja Kopernika, ceglana, wielokondygnacyjna budowla, która w XV w. należała do rodziców słynnego astronoma i uznawana jest za miejsce jego urodzin. Dziś w kamienicy mieści się muzeum poświęcone Kopernikowi, ukazujące również i funkcjonalność mieszczańskich rezydencji w Toruniu w epoce przedprzemysłowej. Unikatowe wnętrza z oryginalnymi, barwnymi dekoracjami pamiętającymi niekiedy nawet XIV, dziś tworzą atmosferę wielu toruńskich restauracji, kawiarni i hoteli.

 

BUNT MIESZCZAN

Bogactwa dawnych mieszczan już w średniowieczu strzegły otaczające miasto fortyfikacje. Do dziś zachowały się ich duże fragmenty, do których należy wyjątkowa, zbudowana w XIII w., Krzywa Wieża. Wysokie ceglane mury, warowne bramy i baszty najpiękniej prezentują się od strony dawnego portowego nadbrzeża i z przeciwnego brzegu Wisły. Dawniej budziły respekt wrogów atakujących Toruń, dziś są malowniczym elementem panoramy starówki, uznanej za jeden z siedmiu współczesnych cudów Polski.

Niedaleko gotyckiej bramy, przy której już w 1500 r. wniesiono stały most na szerokiej Wiśle, znajdują się ruiny zamku zbudowanego przez krzyżaków kilkadziesiąt lat po założeniu miasta. Tę potężną niegdyś fortecę, strzegącą w przeszłości granicy między państwem Zakonu Niemieckiego a Królestwem Polskim, zburzyli mieszczanie toruńscy w czasie antykrzyżackiego buntu. Pozostawione fragmenty murów i wież zamkowych służą dziś, jako miejsce organizacji średniowiecznych festynów oraz inscenizacji nawiązujących do historii krzyżaków i Torunia.

nocąOD ŚREDNIOWIECZ A DO WSPÓŁCZESNOŚCI

Toruń to prawdziwy raj dla wszystkich, którzy cenią sobie autentyczność odwiedzanych miejsc i czekają na okazję, by spotkać się z historią.

W Toruniu działa od 1945 r. największy w północnej Polsce uniwersytet, który nosi imię wielkiego toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Duża liczba studentów nadaje miastu specyficzny charakter tętniącego aktywnym życiem ośrodka akademickiego. Miłośników nauki w każdym wieku przyciąga Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” z interaktywnymi ekspozycjami z zakresu fizyki, astronomii i przyrody, oraz zlokalizowane na starówce Planetarium.

Toruń jest miastem licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych. Wielką popularnością cieszy się wielokrotnie nagradzany Międzynarodowy Festiwal Światła Bella Skyway Festival, w czasie którego artyści z całego świata prezentują świetlne aranżacje w zabytkowej przestrzeni starówki. Wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej, muzeach i galeriach, wydarzenia artystyczne w zachwycającym nowoczesną architekturą Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, kilka publicznych i prywatnych teatrów zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie.

Toruń to miasto, do którego zawsze jest po drodze! Tylko 45 minut zajmuje dojazd do centrum miasta z najbliższego lotniska w Bydgoszczy (www.plb.pl). W ciągu 100 minut jazdy autostradą dotrzeć można również do międzynarodowego portu lotniczego w Gdańsku. Na miejscu, w Toruniu, skorzystać można z rozbudowanej sieci transportu zbiorowego i... przyjemnego spaceru - większość atrakcji zlokalizowana jest w obrębie otoczonej zielenią i wolnej od korków starówki.

Oficjalny portal turystyczny miasta pomoże zaplanować dojazd do Torunia, pobyt w mieście oraz wybrać odpowiedni nocleg.

www.visittorun.com

www.facebook.com/MiastoTorun

Zdjęcia: Daniel Pach, Andrzej Skowroński

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe