6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel

Przewodniki elektroniczne po Mazowszu

fot. PJ 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

Przewodniki elektroniczne wykonane są w formacie PDF lub interaktywnego PDF. Można je pobrać bezpośrednio na urządzenie ze strony internetowej sponsora. Patronat nad nimi objął portal Natemat.com.pl.

Dostępne przewodniki

Żyrardów
Jest to z pewnością jedno z najciekawszych miejsc na Mazowszu. Zwiedzamy fabryczną osadę z przełomu XIX i XX w, która powstała jako wzrocowe miasto robotnicze. Pracownicy żyrardowskiej fabryki już w XIX w. otrzymywali mieszkania, korzystali z przedszkoli, szkół, nowoczesnego szpitala, domów kultury. Z dawnej osady zachowało się aż 95% dawnej zabudowy. Obecnie trwają starania o wpisanie jej na listę UNESCO.
Proponujemy 3-4 godzinny spacer po Żyrardowie, wyznaczonym szlakiem. Trasa jest dokładnie opisana, a ciekawe obiekty sfotografowane i opisane.
Autor: Piotr Janczarek
Przewodnik jest dostępny na stronie Kolei Mazowieckich:
http://www.mazowieckie.com.pl/

 

 

 

 

 

Warka
Warka - miasto cadyków, lotników, piwa, Kazimierza Pułaskiego i Piotra Wysockiego. Warto przyjechać tu na weekend lub kilka dni. Znajdziemy tu sporo pamiątek historycznych i zabytków, a także dużo możliwości aktywnego wypoczynku - trasy rowerowe, piesze, spływy kajakowe i inne. Przewodnik rowerowy po Warce ułatwi znakomicie zwiedzenie ciekawych historycznie miejsc w mieście, m.in. zabytków sakralnych, Muzeum Pułaskiego, wskaże drogę do grobu cadyka. Łatwa trasa i zwiedzanie zajmą nam około 4-6 godzin. Można również zdecydować się na zwiedzanie piesze, będzie trwało ok. 2 godzin dłużej niż rowerem.
Autor: Piotr Janczarek
Przewodnik jest dostępny na stronie Kolei Mazowieckich:
http://www.mazowieckie.com.pl/

 

 

 

 

Góra Kalwaria i Czersk
Malowniczo położona miejscowość była niegdyś miastem klasztorów, kościołów i zakonników, a później także jedną ze stolicą cadyków. Zapraszamy na rowerową wycieczkę śladami kalwaryjskich rabinów i dawnej Nowej Jerozlimy. Dalej malowniczym nadwiślańskim szlakiem rowerowym dojedziemy do Czerska, jednej z najstarszych miejscowości na Mazowszu, gdzie zobaczymy ruiny zamku książąt mazowieckich.
Autor: Piotr Janczarek
Przewodnik jest dostępny na stronie Kolei Mazowieckich:
http://www.mazowieckie.com.pl/
Przeczytaj w portalu: http://www.natemat.com.pl/podroze/warszawa-i-mazowsze/gora-kalwaria-i-czersk.html


Twierdza Modlin
Zapraszamy na pieszą wycieczkę po modlińskiej twierdzy, jest to jeden z najciekawszych zabytków Mazowsza i z pewnością jedna z najcenniejszych pamiątek militarnych w Polsce. W przewodniku znajdziecie opisz szlaku wędrówki, zdjęcia i informacje o ciekawych obiektach, praktyczne informacje.
Autor: Piotr Janczarek
Przewodnik jest dostępny na stronie Kolei Mazowieckich:
http://www.mazowieckie.com.pl/

 

Szlakiem Bitwy Warszawskiej
pociągiem i rowerem

Mamy do pokonania około 20 kilometrów rowerem w podstawowej wersji wycieczki i trochę więcej w dłuższej. Drogi proste na każdy rower. Zobaczymy Kaplicę w Ossowie z cmentarzem żołnierzy poległych w bitwie pod Ossowem, makietę działań wojennych w 1920 roku, miejsce śmierci ks. Ignacego Skorupki, pomnik  żołnierzy sowieckich poległych w bitwie, Dom Nad Łąkami – Wacława i Zofii Nałkowskich. Dodatkowo dla chętnych perłę baroku, kościół w Kobyłce, lub Radzymin. 
Autor: Cezary Kielczyk

Przewodnik można otrzymać bezpłatnie, wysyłając e-maill na adres: piotr.janczarek@natemat.com.pl

Warszawska Praga

Przewodnik po warszawskiej Pradze. Przewodnik jest adresowany do osób, które nie znają Pragi lub znają ją tylko trochę. Wybór tras i obiektów, które warto zwiedzić jest z konieczności subiektywny i niepełny. Mam jednak nadzieję, że pozwala w jeden dzień zobaczyć wyjątkowe miejsca w tej dzielnicy, poczuć jej atmosferę i specyfikę.
Przewodnik składa się z trzech części: "Na Starą Pragę", "Ząbkowska, Brzeska, Szmulowizna", "Wileńska, Inżynierska, Stalowa, Szwedzka, czyli Nowa Praga".
Autor: Piotr Janczarek
Przewodnik można otrzymać bezpłatnie, wysyłając e-maill na adres: piotr.janczarek@natemat.com.pl

Przed zwiedzaniem zachęcam do przeczytania artykułu o Pradze, który razem z przewodnikiem tworzy merytoryczną całość:

http://www.natemat.com.pl/podroze/warszawa-i-mazowsze/warszawska-praga.html
  

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe