24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Kraje (countries)  Zbadaj się nim wyjedziesz.  Narty na Słowacji  Luksusowe podróże do Grecji  wyjazdy  Polska  NARTY  Wyszukiwarka miejsc noclegowych   Warszawa i Mazowsze  Rezerwuj i jedź  Salony gier i kasyna stacjonarne tracą popularność na Śląsku  Na rowerze. Podróże małe i duże  Przewodniki  Hotel dla rodziny  Miguel Angel
Zbadaj się nim wyjedziesz.

 

Badania profilaktyczne. Profilaktyka przed wyjazdem do krajów egzotycznych. Badania po powrocie.

 

Jeśli na przykład przez dłuższy czas nie zajmowaliśmy się swoim zdrowiem, wyjazd na urlop może być dobrym pretekstem, aby się zbadać. Nawet jeśli podczas wypoczynku nie będziemy się zajmowali sportami ekstremalnymi, to nasze ciało może nie być gotowe na nowy wysiłek. Przypomnienie mięśniom, do czego służą, uruchomienie tych obszarów, których w pozycji siedzącej nie używamy, może ustrzec nas przed przykrymi urazami.

Innym problemem jest natomiast wyjazd do krajów egzotycznych i tropikalnych, należy pamiętać, że klimat, fauna i flora oraz warunki sanitarne i opieka medyczna na tych terenach są całkowicie odmienne od tych, do jakich przyzwyczailiśmy się w krajach europejskich. Znacznie bardziej jesteśmy narażeni na choroby zakaźne i pasożytnicze, które mogą nie tylko przerwać wymarzoną podróż, ale także wymagać długotrwałego i skomplikowanego leczenia, a w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla życia.

 

Jakie badania wykonać?:

- Celowe jest więc zrobienie podstawowego badania, jakim jest morfologia krwi obwodowej. Może się wówczas okazać, że słabe samopoczucie i senność, które kładziemy na karb zmęczenia pracą, związane są z niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza. Jest to dość częste zjawisko.

Jeśli wybieramy się w regiony ubogie w magnez (np. nad Morze Czarne), łagodne do tej pory niedobory tego pierwiastka w naszym organizmie mogą się nasilić. Warto poddać się badaniu stężenia magnezu w organizmie.

Innym istotnym badaniem, szczególnie dla kobiet i osób starszych, jest badanie moczu. Część zakażeń układu moczowego przebiega bezobjawowo, a biorąc pod uwagę zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, które w czasie zimowych wojaży mogą się pojawić, zdarza się, że dolegliwości przybierają na sile.

Jeśli zaszczepiliśmy się na wirusowe zapalenie wątroby, warto ocenić miano przeciwciał przeciwko temu wirusowi, oznaczając przeciwciała przeciwko HBs. Może to zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Badania typu HIV i WR (odczyn Wassermana) przed wakacjami wydają się również zasadne. W razie zachorowania łatwiej będzie ustalić źródło zakażenia. Przy wyjeździe do niektórych krajów badania HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) czy HIV nabierają zdecydowanie większego znaczenia. Ryzyko zakażenia HIV może być bardzo duże.

Warto również oznaczyć stężenie glukozy. Część zachorowań na cukrzycę, szczególnie typu 2, jest rozpoznawana przypadkowo w czasie badań przesiewowych lub okresowych. Zwykłe oznaczenie stężenia glukozy może nas naprowadzić na trop rozwijającej się choroby. Wszystkie odmienności życia urlopowego mogą doprowadzić do zaburzenia gospodarki węglowodanowej i spowodować nagłe ujawnienie się choroby.

Dla osób zażywających doustne antykoagulanty, celowe wydaje się być oznaczenie wskaźnika protrombinowego (INR) w macierzystym laboratorium. W przypadku konieczności wykonania badań w innym laboratorium, pamiętajmy, że jedynie wartość INR może być porównywana z naszymi wcześniejszymi wynikami. Istotne jest również uzyskanie zaleceń dietetycznych. Zarówno spożycie produktów zawierających duże ilości witaminy K, jak i zmniejszenie dowozu tej witaminy, może spowodować zaburzenia krzepliwości krwi. Przestrzeganie diety pozwoli uniknąć gwałtownych zmian krzepliwości krwi obwodowej.

 

Wyjazd do krajów egzotycznych i tropikalnych. Profilaktyka.

 

Konrad NowajczykKonrad Nowajczyk, prezes Wielkopolskiego Centrum Medycyny Podróży:

(fot. Tomasz Adamaszek)

 - Pierwszym wskazaniem jest wizyta u lekarza medycyny podróży. W Polsce funkcjonuje obecnie ok. 230 gabinetów medycyny podróży. Dwa miesiące przed planowanym wyjazdem warto spotkać się z nim, aby dobrać i wykonać szczepienia ochronne, ustalić optymalną dawkę leków przeciwmalarycznych (jeśli kierunkiem podróży jest kraj, gdzie występuje malaria) oraz zapoznać się z zasadami higieny tropikalnej. Niestety konsultacja i szczepienie nie są refundowane przez NFZ.

 Wizyta u lekarza medycyny podróży ma szczególne znaczenie w wypadku osób z grup ryzyka. Pacjenci z chorobami przewlekłymi (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby nerek, choroby przewodu pokarmowego, immunosupresja), osoby w podeszłym wieku, dzieci, kobiety w ciąży powinni bezwzględnie udać się do specjalisty.

 

O czym warto pamiętać przed podróżą w tropiki?:

prof. Jerzy StefaniakProf. dr hab. Jerzy Stefaniak, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Medycyny Podróży:

(fot. Tomasz Adamaszek)

- Szczepienia ochronne. Wyjeżdżając do krajów egzotycznych, trzeba wziąć pod uwagę takie szczepienia jak:

Żółta gorączka – aktualnie jedyne wymagane szczepienie w ruchu międzynarodowym

 • Dur brzuszny
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • Tężec
 • Błonica
 • Krztusiec
 • Świnka, różyczka, odra
 • Wścieklizna

Higiena tropikalna. Szczepienia chronią przed ww. chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi. Nie ma niestety żadnych szczepień chroniących przed chorobami wywołanymi przez pasożyty (malaria, leiszmanioza, schistosomoza, robaczyce przewodu pokarmowego). Tu konieczna jest znajomość i przestrzeganie zasad higieny tropikalnej.(czytaj poniżej-red)

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby są najbardziej rozpowszechnione w kraju pobytu. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze określenie i przyswojenie zasad higieny, które zwiększą szanse uchronienia się przed zarażeniami (pasożyty) i zakażeniami (witrusy, bakterie).

Choroby tropikalne mogą ujawnić się kilka miesięcy, a nawet kilka lat po powrocie z podróży. Aby uniknąć późnych powikłań, każdorazowo po powrocie do kraju należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży, by przeprowadzić lekarskie i laboratoryjne badania kontrolne.

Kontakt z lekarzem rodzinnym lub lekarzem medycyny podróży jest konieczny, jeśli po powrocie wystąpi gorączka lub inne dolegliwości, takie jak: wysypka, biegunka, obrzęki, bóle mięśni i stawów.

 

Zasady higieny tropikalnej

 Higiena osobista/ Woda pitna i jedzenie

            - Pijemy wyłącznie wodę przegotowaną lub mineralnąj (woda butelkowana, puszkowana)

            - Nie używamy kostek lodu do napojów

            - Nie jemy surowych produktów spożywczych przechowywanych w lodzie

            - Myjemy zęby wyłącznie w wodzie przegotowanej lub mineralnej

            - Myjemy lub dezynfekujemy ręce przed każdym posiłkiem, nie używamy ręczników z tkaniny

            - Unikamy surowych sałatek owocowo-warzywnych, surowych/grillowanych owoców morza, mleka, mięsa, sera, majonezu, lodów, śmietany, masła i surowych lub niedogotowanych jaj

            - Myjemy i obieramy ze skórki tropikalne owoce i warzywa przed spożyciem

            - Nie spożywamy lokalnych przysmaków kulinarnych przygotowanych w złych warunkach sanitarno-higienicznych lub pochodzących z niewiadomego źródła

 • Odzież ochronna

Po zachodzie słońca zakładamy długie spodnie, długie rękawy, pełne obuwie.

 • Repelenty

Stosujemy środki odstraszające owady (repelenty) rozpylane na skórę kilkukrotnie w ciągu dnia i nocy.

 • Stosujemy moskitiery podczas snu w porze nocnej i siatki w oknach
 • Unikamy kąpieli w otwartych, słodkowodnych zbiornikach wodnych
 • Nie chodzimy boso lub w sandałach poza otoczeniem hotelu. Zakładamy pełne obuwie trekkingowe podczas wycieczki do parku narodowego, rezerwatu przyrody, lasu tropikalnego.
 • Unikamy przypadkowych kontaktów seksualnych i stosuj środki zabezpieczające przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Nie wykonujemy tatuaży, akupunktury, piercingu.
 • Unikamy odwiedzania targowisk z żywymi zwierzętami.

 

  

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe