24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Banki  SodaBlast System. Nowoczesny biznes w zasięgu ręki   Upadłość konsumencka  Praca  Ubezpieczenia  Rodzina  Jak przesłać pieniądze?  Prawo w ruchu drogowym  Przyszłość przelewów w rękach FinTech  Budujemy ogrodzenie. Jak to zrobić zgodnie z prawem?  Kody rabatowe - sposób na tańsze zakupy  Forex - zasady, o których musisz wiedzieć  Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaży samochodu?
Kredyt we frankach a sprawa sądowa

Coraz więcej frankowiczów oszukanych przez banki zwraca się o pomoc do sądów. W zdecydowanej większości skutecznie. To co jeszcze do niedawna wydawało się nierealne, jest jak najbardziej osiągalne.

 

Liczba spraw wnoszonych przez kredytobiorców frankowych przeciw bankom rośnie jak śniegowa kula. Z tego powodu w warszawskim Sądzie Okręgowym uruchomiono specjalny wydział w kwietniu br. Już w pierwszych dwóch miesiącach trafiło tam ponad 6 tys. pozwów, z czego niecała połowa to sprawy przesunięte z innych wydziałów.

frankiJak poinformowało czasopismo „Parkiet”na sto wnoszonych spraw, 97 sądy rozstrzygają po myśli „frankowiczów”. Ponad 90 proc. spraw dotyczyło stwierdzenia przez sądy nieważności umowy i tylko niecałe 10 proc. tzw. odfrankowienia kredytu, czyli przewalutowania po kursie z dnia zaciągnięcia przy zachowaniu stawki LIBOR.

„Frankowicze” są jedną z najbardziej poszkodowanych grup kredytobiorców w Polsce. Kredyty hipoteczne, które zaciągnęli zawierały mechanizm waloryzacji. Nieuczciwe postanowienie zawarte w umowach oraz wzrost kursów sprawiły, że zadłużenie rosło, choć klienci regularnie płacili raty. Stałą praktyką było obciążanie „frankowiczów” całkowitą odpowiedzialnością za zawarcie ryzykownych umów kredytowych. Celowały w tym instytucje finansowe. Tymczasem to właśnie banki konstruując umowy, dopuściły się bowiem rażących nadużyć, które sprawiły, że osoby ubiegające się o kredyt nie zdawały sobie sprawy, że umowy kredytowe są obarczone nieograniczonym ryzykiem. Przy czym ryzyko to zostało przerzucone w całości na przyszłych frankowiczów. Banki zabezpieczyły się na różne sposoby, nie zważając na interesy osób zaciągających kredyty wyrażone w walucie obcej.

Nieuczciwe praktyki banków niejednokrotnie doprowadziły ich klientów na skraj bankructwa. Nie rozwiązano tego problemu systemowo, choć wielokrotnie obiecywano pomoc „frankowiczom”. Zabrakło determinacji polityków, którzy potrafiliby przeciwstawić się silnemu lobbingowi banków. Dopiero oddolne inicjatywy poszczególnych poszkodowanych, wsparte przez wyspecjalizowane kancelaria prawne przełamały impas i zaowocowały kolejnymi sukcesami. Wygrane sprawy frankowe zachęcają kolejnych poszkodowanych do ubiegania się o swoje prawa w sądzie.

Nim jednak złożymy pozew trzeba się do tego bardzo dobrze przygotować, zapoznać się jakie prawa mamy, jako osoba poszkodowana. Wymaga to czasu i wiedzy. Jeśli nie jesteśmy prawnikami, specjalizującymi się w zagadnieniach prawa bankowego, z pewnością będziemy potrzebowali wsparcia ze strony wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Dobra kancelaria dostarczy nam kompendium wiedzy, dotyczącej umów, zwierających tzw. klauzule abuzywne, których zawartość jest głównym powodem unieważnień i przemianowań walutowych kredytów zawieranych we frankach szwajcarskich.  Wybór dobrej kancelarii prawnej gwarantuje skuteczny proces z powództwa klienta przeciwko bankowi z orzeczeniem na korzyść kredytobiorcy. Warto też zwrócić uwagę, że pomoc prawna będzie potrzebna, gdy bank wytoczy powództwo przeciw kredytobiorcy. Praktyka wskazuje, że taka pomoc jest skuteczna.

Więcej informacji na stronie: https://frankowy-kredyt.pl/

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe