24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Banki  SodaBlast System. Nowoczesny biznes w zasięgu ręki   Upadłość konsumencka  Praca  Ubezpieczenia  Rodzina  Jak przesłać pieniądze?  Prawo w ruchu drogowym  Przyszłość przelewów w rękach FinTech  Budujemy ogrodzenie. Jak to zrobić zgodnie z prawem?  Kody rabatowe - sposób na tańsze zakupy  Forex - zasady, o których musisz wiedzieć  Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaży samochodu?
Budujemy ogrodzenie. Jak to zrobić zgodnie z prawem?

 

Budowa ogrodzenia działki na ogół nie wymaga spełnienia szczególnych warunków formalnych. Poza pewnymi wyjątkami, które trzeba znać, aby nie narzić się na konieczność rozbiórki płotu. Prawne aspekty budowy ogrodzenia na działce reguluje ustawa Prawo budowlane z 2 lipca 1994 r.

W większości wypadków budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia. Wyjątkiem może być postawienie go na działce na której znajduje się obiekt będący pod ochrona konserwatorską. W tym wypadku wymagane jest uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego. Innym wyjątkiem mogą być względy bezpieczeństwa, gdy np. płot stojący przy drodze, który ograniczałby widocznosć kierowcom.

Jeśi nasze ogrodzenie będzie wyższe niż 2,2 m mamy obowiązek zgłoszenia jego budowy. Zgłoszenie powinno uwzględniać rodzaj ogrodzenia, termin rozpoczęcia budowy, sposób wykonywania robót budowlanych. Powinniśmy mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zgłoszenia dokonujemy w starostwie powiatowym, co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem inwestycji. Jeśli w tym czasie nie będzie sprzeciwów możemy zaczynać inwestycję. Zgłoszenie jest ważne 3 lata.

Przepisy nie precyzują minimalnej i maksymalnej wysokości płotu, nie określają też sposobu budowy, czy rodzaju użytych materiałów. Pewne ograniczenie może natomiast wprowadzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie mówią też, jaką odległość trzeba zachować między naszym ogrodzeniem, a działką sąsiada, nie można natomiast przekroczyć granicy tej posesji.

Sprawa może nieco się komplikować, gdy infrastruktura służy nie tylko nam, ale sąsiadom, stanowiąc np. część wspólnego ogrodzenia osiedla. Wszyscy mieszkańcy są zobowiązani do utrzymywania infrastruktury, która służy do wspólnego użytkowania. Obowiązek nie obejmuje jednak partycypacji w kosztach budowy tej infrastruktury, m.in. ogrodzenia. Inaczej mówiąc, gdy stawiamy płot, który będzie częścią wspólnego ogrodzenia powinniśmy spróbować porozumieć się z sąsiadami, inaczej będziemy zobowiązani wykonać je na własny koszt.

Artykuł powstał przy współpracy z https://jakubowskazawada.com

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe