6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Banki  SodaBlast System. Nowoczesny biznes w zasięgu ręki   Upadłość konsumencka  Praca  Ubezpieczenia  Rodzina  Jak przesłać pieniądze?  Prawo w ruchu drogowym  Przyszłość przelewów w rękach FinTech  Budujemy ogrodzenie. Jak to zrobić zgodnie z prawem?  Kody rabatowe - sposób na tańsze zakupy  Forex - zasady, o których musisz wiedzieć  Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaży samochodu?
Za jego długi nie odpowiadam

Długi współmałżonka. Wspólność i rozdzielność majątkowa.

Za długi małżonka nie odpowiadam, takie ogłoszenia publikowano wiele lat temu w prasie. Dziś nie miałyby one żadnego znaczenia. Odpowiedzialność żony za długi męża i odwrotnie, reguluje prawo.


Podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, związane m.in. z działalnością gospodarczą są należnościami publicznymi. Podatnik odpowiada za nie całym swoim majątkiem, czyli osobistym, a jeśli jest w związku małżeńskim to także majątkiem wspólnym jego i współmałżonka. (art. 29 par. 1 Ordynacji podatkowej). Jeśli między małżonkami nie ma wspólnoty majątkowej, to tym samym odpowiedzialność ogranicza się do majątku osobistego dłużnika. Trzeba jednak pamiętać, że za zobowiązania powstałe przed rozdzielnością majątkową odpowiadają oboje małżonkowie.

Długi wobec banków, osób prywatnych, firm rządzą się innymi regułami niż należności publicznoprawne. Jeżeli oboje małżonkowie zaciągnęli zobowiązanie, np. kredyt wtedy oboje odpowiadają zarówno majątkiem wspólnym (gdy istnieje wspólnota majątkowa), jak też osobistym każdego z nich (gdy istnieje wspólnota, a także gdy jej nie ma). Jeżeli kredyt (lub inne zobowiązanie) wziął tylko jeden małżonek, ale za zgodą drugiego, wierzyciel może dochodzić praw z majątku osobistego dłużnika, z majątku wspólnego, ale nie może z majątku osobistego jego współmałżonka. Gdy natomiast współmałżonek nie podpisał zgody na kredyt, wtedy wierzyciel może windykować tylko z majątku osobistego dłużnika, czyli np. z wynagrodzenia za pracę.

Wspomniane regulacje prawne dotyczą zobowiązań powstałych po 20 stycznia 2005 r., kiedy znowelizowano niektóre przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wcześniej majątek wspólny małżonków był mniej chroniony.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe