6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Banki  SodaBlast System. Nowoczesny biznes w zasięgu ręki   Upadłość konsumencka  Praca  Ubezpieczenia  Rodzina  Jak przesłać pieniądze?  Prawo w ruchu drogowym  Przyszłość przelewów w rękach FinTech  Budujemy ogrodzenie. Jak to zrobić zgodnie z prawem?  Kody rabatowe - sposób na tańsze zakupy  Forex - zasady, o których musisz wiedzieć  Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaży samochodu?
Nieformalne związki

Wolny związek (konkubinat) w świetle prawa.

Wolne związki, choć są coraz częściej spotykanym modelem życia, w Polsce faktycznie nie mają żadnch praw, nie występują nawet w polskim prawie. Oznacza to, że osoby tworzące taki związek nie mogą wspólnie rozliczać się z podatków. Partnerzy nie mają prawnego obowiązku utrzymywać swojego partnera, gdy np. ten straci pracę lub zachoruje. Konkubenci nie dziedziczą po sobie, ale ich wspólne dzieci - tak. Wspólny majątek po śmierci jednego z partnerów nie przejdzie automatycznie na drugiego, nie ma bowiem dziedziczenia ustawowego. Rozwiązaniem tego problemu jest napisanie testamentu.
Prawo zabrania nieformalnym parom adoptowania dzieci. Wiele instytucji i urzędów uznaje konkubenta za osobę obcą, nie ma więc on dostępu do informacji, np. o stanie zdrowia partnera.
Konkubinat ma też zalety. Matka żyjąca w nieformalnym związku jest według prawa samotną matką i może rozliczać się z podatku wspólnie z dzieckiem. Konkubent nie odpowiada również za długi partnera.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe