24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Banki  SodaBlast System. Nowoczesny biznes w zasięgu ręki   Upadłość konsumencka  Praca  Ubezpieczenia  Rodzina  Jak przesłać pieniądze?  Prawo w ruchu drogowym  Przyszłość przelewów w rękach FinTech  Budujemy ogrodzenie. Jak to zrobić zgodnie z prawem?  Kody rabatowe - sposób na tańsze zakupy  Forex - zasady, o których musisz wiedzieć  Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaży samochodu?

Upadłość konsumencka

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Gdy wpadliśmy w pętlę zadłużenia i nie mamy szansy na regulowanie zobowiązań rozwiązaniem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej.


Nie wystarczy jednak sama chęć ogłoszenia upadłości. Osoba zadłużona składa wniosek o upadłość, ale to sąd decyduje, czy będzie mogła skorzystać z takiej możliwości, jeśli tak, to na jakich warunkach. Upadłość konsumencką może ogłosić tylko osoba fizyczna, po nowelizacji prawa także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Możemy wnioskować o oddłużenie gdy nie mamy możliwości spłaty wierzycieli np. z powodu utraty pracy, gdy nasze dochody są zbyt niskie. Po nowelizacji prawa do złożenia wniosku potrzebne jest oświadczenie o niewypłacalności, zasadność jego będzie badał sąd w trakcie procesu. Opłata sądowa wynosi 30 zł.

Samo postępowanie sądowe ma doprowadzić do uwolnienia wnioskującego od pętli zadłużenia, ale zarazem powinno uwzględniać też częściowe zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Samo złożenie wniosku do sądu, nie oznacza, ze będzie on rozpatrzony pozytywnie. W pierwszej kolejności powinna być zbadana możliwość porozumienia się dłużnika z wierzycielami, co możne być najprostszą i najbardziej korzystną metodą wyjścia z kłopotów.

Ostatnie zmiany w prawie sprawiają, że ogłaszanie całkowitego bankructwa konsumenckiego ma należeć do rzadkości. Do umorzenia wszystkich długów ma dochodzić w sytuacji, gdy faktycznie dana osoba nie ma żadnego majątku i jest trwale niezdolna do spłaty zobowiązań. Preferowanym rozwiązaniem ma być zaplanowanie spłat zobowiązań tak, aby konsument mógł im podołać.

Konsekwencją upadłości konsumenckiej jest jest oddanie naszego majątku syndykowi, który włączy go w skład masy upadłościowej z której będzie spłacał wierzycieli. Dotyczy to nieruchomości i ruchomości, np. samochodu, syndyk może go po prostu sprzedać i oddać pieniądze wierzycielom. Majątek małżonków zostanie automatycznie poddany rozdzielności, a majątek wspólny wejdzie w skład masy upadłościowej. Warto więc pamiętać o rozdzielności majątkowej zawczasu, to jest 2 lata przed złożeniem wniosku o upadłość, to warunek uznanie rozdziału majątku przez sąd. Sąd ustala plan spłat na 12, 24 lub 36 miesięcy, ale całe postępowanie może zająć nawet 5 lat.

Biorąc pod uwagę dotkliwe konsekwencje ogłoszenie upadłości warto dobrze się zastanowić nad tą decyzją, powinna ona stanowić raczej ostateczność, gdy wyczerpały się możliwości np. porozumienia się z wierzycielami. Warto mieć na uwadze, że sąd może odrzucić wniosek, gdy uzna, że naszymi działaniami spowodowaliśmy tę sytuację, np. rezygnując z pracy, gdy nie mamy innej.

Dobrym rozwiązaniem będzie przeanalizowanie naszej sytuacji i mozliwości wspólnie z ekspertami, którzy doradzą najkorzystniejszą drogę wyjścia z kłopotów.

www.podel.pl

 

 Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

 

 DODAJ  


 

https://seo-web.ch

Zgłoś naruszenie

création de site internet

2022-06-07 00:24:38

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe