27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Zakrzepica. Trombofilia. Badania.

SYNEVO POMOŻE

 zakrzepica, trombofilia, badania, laboratoria, Synevo, krzepnięcie krwi, zakrzepy, niewydolność krążenia.

W naszym organizmie krew płynie w żyłach do serca. Mięśnie kończyn dolnych, jeśli pracują, umożliwiają tłoczenie krwi w górę, a zastawki znajdujące się w naczyniach żylnych uniemożliwiają spływanie krwi w dół. Tak dzieje się w prawidłowo funkcjonującym w organizmie. Gdy któryś z mechanizmów zawodzi, krem zaczyna zalegać w naczyniach żylnych. Prowadzi to najpierw do stanu zapalnego, czego skutkiem jest uszkodzenie warstwy nabłonka wyścielającego naczynie. W miejscach uszkodzeń płytki krwi tworzą zlepy prowadzące do powstania zakrzepów. Zmniejsza się wówczas średnica naczyń krwionośnych, przez co utrudniony jest przepływ krwi. Może to prowadzić do zatorowości płucnej, zawału serce, czy udaru mózgu. Bardzo niebezpieczne jest, gdy zakrzep oderwie się od ściany i płynie przez serce do tętnicy płucnej, grozi to ostrą niewydolnością krążenia i nagłym zgonem. Takie właśnie zatkanie się naczyń krwionośnych i jego następstwa nazywane są zakrzepicą. Zakrzepica więc to skutki których przyczyną są często wrodzone lub nabyte skłonności do tworzenia się skrzeplin wewnątrz żył i tętnic, czyli trombofilia.

Nadkrzepliwość, inaczej trombofilia

Najczęstszą przyczyną wrodzonej trombofilii jest mutacja genu czynnika V krzepnięcia. Do nadkrzepliwości prowadzi również mutacja genu protrombiny lub niedobór jednego z białek zapobiegających krzepnięciu. Nosicielami genu z mutacją mogą być zarówno kobiety, jak też mężczyźni.

Przyczyna trombofilii nabytej mogą być choroby immunologiczne, zakażenia i stany zapalne, np. zapalenie jelita grubego, nowotwory i chemioterapia, nadmiar homocysteiny. 

UWAGA!

- Coraz częściej ofiarą zakrzepicy są również ludzie młodzi, przyczyną jest ciężka praca, stres brak wypoczynku. Zdarza się, że do tragedii dochodzi paradoksalnie podczas wypoczynku. Serce jest przyzwyczajone do szybkiej pracy, a podczas wypoczynku nagle zwalnia i dochodzi do zgonu, jest to tzw. choroba biznesowa – wyjaśnia dr Izabela Kopeć, hematolog.

Kto jest najbardziej narażony na problemy z krążeniem krwi?

Przed skutkami zatkania się naczyń krwionośnych może uchronić wczesne wykrycie skłonności do nadmiernej krzepliwości krwi, dlatego bardzo ważna jest szeroka diagnostyka. Kto powinien się badać i jakie są czynniki ryzyka?

Kto powinien się badać:

Kobiety, które decydują się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Dotyczy to również hormonalnej terapii zastępczej.

- Podczas wywiadu z lekarzem pacjentka powinna powiadomić ginekologa o wszystkich objawach i zmianach, jakie wyczuwa od momentu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji – radzi dr Kopeć.

Czynnikiem ryzyka wystąpienia zakrzepów u osób z trombofilią jest okres ciąży i połogu.

- Diagnoza układu krzepnięcia krwi jest niezbędna, po pierwszym poronieniu. Problemy z zajściem w ciąże również mogą być spowodowane nieprawidłową krzepliwością krwi – wyjaśnia dr Jacek Tulimowski, ginekolog.

- Nie można zapominać o profilaktyce przeciwzakrzepowej także po porodzie. Powinno się ją prowadzić przez około 6 tygodni – uzupełnia dr Tulimowski.

Podróże

Gdy podróżujemy, często przez długi godziny siedzimy bez ruchu, bez szans choćby na wyprostowanie nóg. To jedna z najczęstszych przyczyn problemów ze swobodnym krążeniem krwi w naczyniach krwionośnych. Ryzyko wzrasta gdy podróżujemy samolotem, ponieważ do niewygodnego siedzenia dochodzi jeszcze zmiana ciśnienia. Najbardziej narażone są na ryzyko kobiety w ciąży. Grupę ryzyka stanowią też osoby często podróżujące na długich trasach. Jeśli należymy do grupy ryzyka powinniśmy się skonsultować ze specjalistą, który skieruje nas na odpowiednie badania profilaktyczne.

Złamania, zwichnięcia

Złamania kończyn, zwichnięcia zwykle skutkują koniecznością unieruchomienia ręki, czy nogi. To również jest czynnik ryzyka powstania zakrzepów. Ważne jest abyśmy w tym czasie stosowali profilaktykę zakrzepową zarówno w trakcie unieruchomienia, jak też po zdjęciu opatrunków. Nadmierne ucieplenie, zwiększenie się obwodu unieruchomionej kończyny, jest sygnałem alarmowym.

 

Na czym polega profilaktyka przeciwzakrzepowa?

Są trzy metody zapobiegania zakrzepom.

Pierwsza obejmuje podawanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi, określanych też jako leki rozrzedzające krew, jak heparyny, czy doustne antykoagulanty – warfaryna, czy acenokumarol, a ostatnio pojawiły się antykoagulanty nowej generacji.

Leczenie uciskowe, które sprowadza się do używania odpowiednio dobranych podkolanówek, pończoch, czy rajstop profilaktycznych.

Trzecią metodą jest systematyczny wysiłek fizyczny, jak spacery, czy gimnastyka kończyn.dr MichałowskaJakie badania warto wykonać?

dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo

Diagnostyczne badania laboratoryjne mogą być pomocne w ocenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy, ponadto w diagnozowaniu dolegliwości, jak też monitorowaniu przebiegu choroby czy leczenia. Dlatego każde badanie najlepiej jest skonsultować ze swoim lekarzem. Jeśli chodzi o ocenę ryzyka choroby, potrzebne jest wykluczenie mutacji w genach czynników V i II układu krzepnięcia. Obecność mutacji, a szczególnie w przypadkach gdy dotyczą one obu genów, powoduje znaczny wzrost ryzyka choroby.

Dodatkowo badamy mutacje w genie inhibitora aktywatora plazminogenu. Czasami bada się również mutacje w genie MTHFR (podwyższone stężenie homocysteiny). W diagnozowaniu choroby niestety rutynowo wykonywane badania mają mniejsze znaczenie. Typowe “czasy krzepnięcia” - aPTT, czy PT (INR) nie pozwalają rozpoznawać zakrzepicy. Więcej powie nam badanie stężenia D-dimerów.

Monitorowanie leczenia zależy od sposobu postępowania. Najczęściej stosowane doustne antykoagulanty (antywitaminy K), badamy efekt ich działania w postaci wydłużenia czasu protrombinowego (określa sprawność układu krzepnięcia).

Ważne

Wyjeżdżając na wakacje pamiętamy o badaniach. Zmiana diety i stylu życia, długa podróż mogą wpłynąć na zmiany dotyczące krzepnięcia krwi.

 

ZAMÓW TEST DIAGNOSTYCZNY DO DOMU. Zobacz, jak to działa.

https://nucleagena.pl/


synevoSynevo Polska Sp. z o.o.
Medyczne Laboratoria Diagnostyczne

Synevo od wielu lat współpracuje ze szpitalami, przychodniami oraz lekarzami z całej Polski. Laboratoria Synevo świadczą kompleksowe usługi w zakresie ogólnej i specjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej, oraz dysponuje
nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym, merytorycznym i transportowym.

www.synevo.pl

 

pobrania

 

 Laboratoria Synevo wraz z CareExperts, specjalistycznym systemem medycznym łączącym działalność opiekuńczą i leczniczą, podjęło wspólną inicjatywę pobrań materiału do badań laboratoryjnych w domu pacjenta. Nasze usługi kierujemy do osób, dla których dotarcie do Punktów Pobrań z różnych przyczyn jest utrudnione – do osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, rodziców niemowląt i małych dzieci oraz tych, którzy z powodu innych wskazań chcą skorzystać z naszych usług bez konieczności wychodzenia z domu.

Wystarczy zgłoszenie telefoniczne lub wysłanie formularza online aby personel Care Experts dotarł na miejsce wskazane przez pacjenta.  Pobrany i odpowiednio zabezpieczony materiał trafia do Laboratorium Synevo a wyniki dostarczane są w dogodny sposób, wybrany przez osobę badaną.

Jesteśmy do dyspozycji w sześciu lokalizacjach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Trójmieście pod numerem telefonu 22 88 777 00 lub po wypełnieniu formularza kontaktowego na stronie www.pobraniawdomu.pl 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe