6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Gorączka. O czym mówi?

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Gorączka to jeden z najczęstszych objawów powodujących niepokój i konieczność konsultacji z lekarzem. Tymczasem jest to obronna odpowiedź organizmu najczęściej na obecność szkodliwych patogenów wirusów, bakterii czy ciała obcego. Czy gorączka jest więc czymś czego powinniśmy się obawiać lub zwalczać za wszelką cenę ? Czy podawanie leków przeciwgorączkowych jest każdorazowo niezbędne?

Co może wywołać gorączkę?

Jest wiele przyczyn wywołujących gorączkę, wśród których najczęstszymi są zakażenia bakteryjne i wirusowe, ale również udar słoneczny, urazy głowy, ale również nadmierne emocje czy szok na skutek tragicznych wydarzeń.

Czym jest gorączka?

Jakakolwiek jest jednak przyczyna gorączki, jest ona mechanizmem obronnym organizmu.

Gorączka działa po to by zniszczyć patogen ją wywołujący, zlokalizować infekcję lub zwiększyć produkcję przeciwciał. Podczas gorączki 38 stopni 20 –krotnie wzrasta produkcja przeciwciał, które będą zwalczać zakażenie. Sztuczne obniżenie temperatury obniża ich produkcję i może prowadzić do przedłużania infekcji czy wręcz do wtórnego nadkażenia bakteryjnego. Przedwcześnie obniżając gorączkę hamujemy własną odpowiedź immunologiczną ustroju.

Kiedy należy walczyć z gorączką?

Wiadomo że gorączka zbyt wysoka lub trwająca zbyt długo może prowadzić do poważnych komplikacji. Co to znaczy jednak wysoka gorączka ?

Często powodem wizyty u lekarza jest gorączka wynosząca ok 37,5 stopnia - jest to jednak tylko stan podgorączkowy, w czasie którego nie obniżamy temperatury farmaceutykami. O gorączce zaczynamy mówić od 38- 38,5 stopnia. Wtedy pacjent wymaga obserwacji i możemy pomyśleć o rozpoczęciu obniżania temperatury. Wysoka gorączka to 39 stopni i wtedy musi ona być ściśle nadzorowana i skonsultowana z lekarzem oraz koniecznie obniżona.

Jakie są komplikacje związane z gorączką?

Po pierwsze może spowodować odwodnienie pacjenta, dlatego u każdego gorączkującego zwłaszcza dziecka i osoby starszej należy dbać o właściwą podaż płynów. Gdy gorączka jest bardzo wysoka i długotrwała, bądź wysoka i szybko narastająca u niektórych pacjentów może dojść do drgawek w wyniku obrzęku mózgu.

Co nie powinno nas niepokoić?

Brak aktywności i brak apetytu. Czy to dziecka czy to osoby starszej. Organizm pacjenta koncentruje się bowiem na walce oraz na produkcji przeciwciał obronnych, ograniczając tym samym wydatki energetyczne związane z trawieniem, czy z chęcią do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. My mamy za zadanie ułatwić tę walkę, odpoczywając oraz dostarczając jedynie płynów.

Jak naturalnie zwalczać gorączkę?

Każdy pacjent musi być obserwowany indywidualnie : różnica między gorączką działającą leczniczo, a zaawansowaną patologią wymaga obserwacji. Jeden pacjent może doskonale funkcjonować przy temperaturze 39-40 stopni, inny będzie miał dreszcze, osłabienie i senność, jeszcze inny niepokój, pobudzenie z dużym pragnieniem. Te objawy są cenną wskazówką, która pozwoli zastosować właściwy lek homeopatyczny. Duże pragnienie, chęć pozostania w bezruchu, nawet niechęć do rozmowy może wskazywać na konieczność zastosowania leku homeopatycznego Bryonia. Nagła gorączka, towarzyszący jej niepokój, nerwowość, lęk oraz pragnienie z dreszczami może być wskazówką do zastosowania Aconitum.

Wysoka gorączkę, pocenie się, oraz brak łaknienia wskazuje na podanie Belladonny. Pacjent osłabiony, blady, niespokojny z niewielkim pragnieniem może doskonale zareagować na Arsenicum album.

Pomocniczymi mogą być napary z lipy, a w przypadku bardzo wysokiej gorączki powinniśmy pamiętać o dodatkowej możliwości wykonania okładów ochładzających lub kąpieli ochładzającej. Pamiętajmy jednak zbyt szybkie obniżanie gorączki również może prowadzić do drgawek. Różnica 1,5 do 2 stopni pomiędzy ciałem gorączkującego, a wodą zastosowaną do ochładzania jest wystarczająca by złagodzić gorączkę.

W przypadku zakażeń bakteryjnych leki homeopatyczne nie działają bakteriobójczo. Ich celem jest stymulacja układu immunologicznego do produkcji własnej obrony, przeciwciał, które wyeliminują bakterię lub wirusa.

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe