24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Opieka farmaceutyczna. W czym może pomóc nam farmaceuta?

 

FijałkowskiDr n. farm. Łukasz Fijałkowski

Farmaceuta, ekspert Gemini Polska, wykładowca akademicki

 

Przychodzi pacjent do apteki nie tylko po leki. Nowe rozwiązania prawne dają farmaceutom coraz większe uprawnienia. Obecnie wspierają już oni polski system ochrony zdrowia, szczepiąc przeciw COVID-19. Apteki stają się ważną częścią tego systemu. Już niedługo w ramach kompleksowej opieki farmaceutycznej aptekarze wspomogą terapię wykonując m.in. przeglądy lekowe, sprawdzą ewentualne interakcje lub wystawią receptę kontynuowaną na stale zażywane leki. Zamiast od razu iść do lekarza, będzie można poradzić się farmaceuty w aptece.

 

Ogromną bolączką polskiej służby zdrowia jest bardzo mała liczba lekarzy i pielęgniarek, co znacznie ogranicza pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych. Demografia – starzejące się społeczeństwo - sprawia, że te braki będą coraz dotkliwsze. Tymczasem liczba farmaceutów w Polsce dorównuje średniej UE. Jest to bardzo duży potencjał, który warto wykorzystać. Apteki i farmaceuci są, a powinni jeszcze bardziej być, częścią systemu ochrony zdrowia.

Około 26 tys. farmaceutów pracujących w aptekach gotowych jest wesprzeć lekarzy i pielęgniarki. Ponad 12 tys. aptek może pomóc szpitalom i przychodniom. Jesteśmy do tego przygotowani.

 

Czym jest opieka farmaceutyczna?

Farmaceuta to ktoś, kto w aptece podaje preparat – bardzo często takie wyobrażenia mamy o profesji farmaceuty. Coś się jednak zmienia. Ustawa o zawodzie farmaceuty od tego roku wprowadza definicję opieki farmaceutycznej. Na mocy nowych przepisów prawa farmaceuci otrzymali więcej uprawnień. Przyczyniła się do tego pandemia COVID, w jej czasie farmaceuci byli stale dostępni dla pacjentów.

W badaniach rynku aptecznego, wykonanych przez IQVIA przy współudziale Gemini Polska przeprowadzono analizę potrzeb zdrowotnych Polaków. Najczęstsze schorzenia na które cierpi nasze społeczeństwo są związane z układem krążenia, problemami układu oddechowego, cukrzycą i układem pokarmowym. Są to często grupy chorób występujących równolegle.

Jak pomóc, aby pacjent nie krążył ze swoimi problemami od szpitala do przychodni, a od przychodni do apteki? Wczujmy się w jego sytuację. Wyobraźmy sobie pacjenta, który nagle ma incydent kardiologiczny, np. zawał, wcześniej się nie leczył. Lekarzom udaje się pomóc pacjentowi, wychodzi ze szpitala z diagnozą, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i in. Ma przepisane leki, ale zostaje z tym wszystkim sam, jest zdezorientowany. Gdyby mieszkał w Holandii udałby się do apteki, wiedząc, że farmaceuta mu pomoże, doradzi. Specjalista poświęca pacjentowi 15-30 min, a czas ten jest refundowany przez państwo. Podczas takiej wizyty farmaceuta może opowiedzieć jak działają dane leki, jakie mogą pojawić się działania niepożądane, które co do zasady nie są groźne dla chorego, ale mogą przyczynić się do zaprzestania terapii.

W Polsce mamy dość dobrze rozwinięty system E-Zdrowie, który można wykorzystać, tak jak w Holandii. Od kwietnia każdy Polak poprzez portal pacjent.gov.pl może udostępnić aptece i pracującym w niej farmaceutom historię leków jakie stosuje. Niestety, niewiele z osób korzysta z tego rozwiązania.

Bardzo cenną usługą opieki farmaceutycznej, dostępną np. w Wielkiej Brytanii jest blistrowanie. Farmaceuta przygotowuje zorganizowany zestaw leków posegregowanych według pory i dni tygodnia. Pomaga to choremu poprawnie stosować swoje lekarstwa i zmniejsza ryzyko pominięcia dawki. Mogłoby to szczególnie pomóc seniorom lub mieszkańcom Domów Opieki Społecznej.

Korzyści opieki farmaceutycznej, są bardzo wymierne, np. przeglądy lekowe wykonywane przez apteki przyczyniły się do zmniejszenia o 16% liczby hospitalizacji w Holandii. W Polsce aż 90% społeczeństwa ufa farmaceutom, tym większe są możliwości wprowadzenia takich usług u nas.

 

Jak wspomniałem, przepisy usankcjonowały opiekę farmaceutyczną. Odpowiednie rozporządzenia wykonawcze umożliwiły farmaceutom szczepienie przeciw COVID-19 w aptekach – już 800 placówek działa również jako punkt szczepień. W tym momencie farmaceuci wspierają cały system opieki zdrowotnej ale można więcej.

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia procedowany jest projekt rozporządzenia dotyczący pilotażu przeglądu lekowego. Na czym polega taka usługa? Pacjent umawia się z farmaceutą, przedstawia wszystkie preparaty jakie stosuje, również te, które można kupić bez recepty. Również ogólnie dostępne leki, mogą wchodzić w interakcje lub mieć mniej lub bardziej nasilone działania niepożądane. Pacjent podczas wizyty u lekarza nie musi pamiętać wszystkich leków, które zażywa. Potrzebna jest odpowiednia platforma wymiany danych pomiędzy lekarzem i farmaceutą. Przegląd lekowy, może tę lukę wypełnić i np. wyeliminować zdublowane preparaty pod różnymi nazwami handlowymi a zawierające tę samą substancję czynną. Na początek nowe rozwiązanie, jako pilotażowe, ma dotyczyć osób po 60. roku życia, przyjmujących więcej niż 10 preparatów.

 

Apteki i pracujący w nich farmaceuci, w ramach swoich usług mogą zapewnić pacjentom szereg usług prozdrowotnych jak np. proste badania kontrolne: mierzenie ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, mogą prowadzić również działania edukacyjne. Potencjał polskich aptek jest ogromny.

Konieczna jest coraz lepsza współpraca wszystkich branż medycznych: lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, wymiana informacji między lekarzem a farmaceutą. Kompleksowy dostęp do informacji o lekach stosowanych przez pacjenta nadal stanowi duże wyzwanie. Póki co, nadal czekamy na odpowiednie rozporządzenia, które umożliwiły by wprowadzenie szeregu usług prozdrowotnych do aptek. Oczywiście, nie wszystkie apteki od razu będą świadczyły wszystkie możliwe usługi opieki farmaceutycznej. Warto zaznaczyć, że konieczna jest do tego odpowiednia liczba dobrze przeszkolonego personelu. Wydaje się, że w normalnie funkcjonującej aptece minimum to 2-3 farmaceutów, którzy zaangażują się w dodatkową pomoc pacjentowi. Ale od czegoś trzeba zacząć.

 

Ufajmy farmaceutom, to nie tylko sprzedawcy leków. Pytajmy o nowe usługi, dzielmy się wątpliwościami, rozmowa może pomóc. Jeśli farmaceuta będzie miał wątpliwości, po prostu odeśle pacjenta do lekarza. Apteka jest placówką ochrony zdrowia.

 

Czy można zwrócić lek?

Prawo farmaceutyczne w sprawie zwrotu leków jest twarde. Co do zasady: zwrot leków jest zabroniony. Jest to w pełni uzasadnione. Leki mogą też szkodzić, gdy np. są źle przechowywane. Duża część leków posiada swój indywidualny identyfikator w formie kodu QR, dzięki czemu na każdym etapie od producenta poprzez hurtownię i aptekę aż do pacjenta farmaceuci weryfikują, czy lek jest oryginalny i np. nie został sfałszowany.

 

Recepta farmaceutyczna

W aptece istnieje możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej. Co to jest recepta farmaceutyczna – to dokument, który w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia pacjenta może być wystawiony przez farmaceutę. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem może zostać wydany lek tylko na receptę. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie leki mogą być wydane na podstawie recepty farmaceutycznej i zawsze są one ze 100% odpłatnością. Niemniej jednak, gdy zabrakło nam leku, który stale przyjmujemy – możemy udać się do apteki po pomoc.

Z powodu pandemii zostały rozszerzone uprawnienia farmaceutów o możliwość wydania recepty farmaceutycznej, gdy pacjent potrzebuje danego leku, a nie ma możliwości iść do lekarza. Wcześniej taka możliwość dotyczyła tylko zagrożenia życia. Teraz można wydać lek w wypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Brak leku jest oczywiście zagrożeniem dla zdrowia. Nie wydajemy jednak leku na każde życzenie. Farmaceuta zadaje pacjentowi kontrolne pytania, może odmówić wydania leku.

Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

 

 DODAJ  


 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe