6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Niskie ciśnienie

 Jeśli zawsze masz zimne stopy i dłonie, gdy wstajesz gwałtownie z łóżka, kręci Ci się w głowie i przed oczami pojawiają się czarne plamy, ciągle czujesz się zmęczona (zmęczony), to prawdopodobnie cierpisz na niedociśnienie, a Twoje ciśnienie tętnicze krwi jest niższe niż 100/60 mm Hg. Niedociśnienie zwane hipotonią nie jest chorobą, ale utrudnia życie, może również towarzyszyć niektórym schorzeniom.

Jeśli niskie ciśnienie spowodowane jest np. chorobą serca, układu nerwowego, zaburzeniami hormonalnymi czy paleniem papierosów, trzeba usunąć przyczynę, a wszystko wróci do normy. Gdy jednak hipotonia jest po prostu twoją wrodzona cecha, musisz nauczyć się z nią żyć.

 1. Śpij co najmniej 8 godzin na dobę. Nie podnoś się gwałtownie z łóżka, ale najpierw usiądź, spuść nogi na podłogę i dopiero wtedy wstań.
 2. Rano nie śpiesz się, powinnaś (powinieneś) mieć czas na zjedzenie śniadania i wzięcie prysznica: najpierw całe ciało spłucz ciepłą wodą, potem zimną, masuj ciało szorstką myjką. To pobudza krążenie.
 3. Kawę i inne napoje z kofeiną (np. colę czy Red Bulla) pij tylko od czasu do czasu.
 4. Uprawiaj regularnie sport.
 5. Miej zawsze przy sobie dostępne bez recepty preparaty pobudzające krążenie (np.. glukardiamid). Możesz je zażyć, gdy poczujesz, że robi Ci się słabo i zaraz zemdlejesz.
 6. Pij co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Niedobór płynów może być przyczyna niedociśnienia.
 7. Możesz solić potrawy, ale z umiarem.
 8. Korzystaj z hydroterapii i masaży wodnych.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli:

 1. Zemdlałaś (zemdlałeś), nawet jeśli zdarzyło się to po raz pierwszy,
 2. Nigdy wcześniej nie miałaś (miałeś) niskiego ciśnienia
 3. Cierpisz na dolegliwości, które mogą być spowodowane niskim ciśnieniem (np. mroczki przed oczami, zimne stopy).

Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować Cię na szczegółowe badania. Zazwyczaj zleca wizytę u neurologa lub kardiologa, wykonanie EKG, EEG oraz próbę pionizacyjną. Badanie to polega na tym, ze układa się pacjenta na stole, który ma zmienny kąt nachylenia. Podczas stopniowej zmiany pozycji z poziomej na pionowa rejestruje się wahania ciśnienia i pracę serca badanej osoby.

Osoby, które mają niskie ciśnienie, często mdleją. Po kilku minutach odzyskują świadomość, aby im pomóc należy unieść nogi zemdlonej osoby do góry, rozluźnić kołnierzyk, zapewnić dopływ świeżego powietrza.

Zazwyczaj niskie ciśnienie nie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wraz z wiekiem ciśnienie tętnicze wzrasta i zwykle osoby wcześniej cierpiące na hipotonię, po 40. roku życia mają ciśnienie prawidłowe lub nawet nieco podwyższone.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe