6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Rozmowa z dr. Jackiem Tulimowskim, ginekologiem położnikiem, ultrasonologiem i kolposkopistą, redaktorem naczelnym pisma „Nowy Gabinet Ginekologiczny”

Natemat: Dlaczego w dzisiejszych warunkach powinniśmy zwracać szczególną uwagę na staranne mycie i dezynfekcję rąk?

Dr Jacek Tulimowski: Mycie rąk mydłem antybakteryjnym i odkażanie ich preparatami dezynfekującymi jest jedną z najważniejszych metod uchronienia się przed zakażeniem koronawirusem. A to dlatego, że wirus przez jakiś czas pozostaje na rękach oraz przedmiotach, które dotykamy. Ostatnie badania wskazują, że żyje on w powietrzu nawet kilka godzin, a na niektórych powierzchniach dużo dłużej. Z tego powodu powinniśmy myć ręce jak najczęściej, bardzo starannie i odkażać je. Mycie rąk, tak często jak to możliwe, to bardzo dobry nawyk higieniczny nie tylko w czasach pandemii, zapobiega między innymi zatruciom pokarmowym, grypie czy chorobom pasożytniczym.

N: Mycie i dezynfekowanie rąk usuwa jednak naturalną warstwę lipidową, która chroni skórę, co może powodować jej podrażnienie. Czy można temu zapobiec?

JT: Przede wszystkim nie należy rezygnować z mycia i odkażania rąk. Skala zagrożeń jest tu nieporównywalna. Ponadto można się przed nimi uchronić lub choćby ograniczyć niepożądane skutki. Trzeba używać dobrej jakości mydła, powinny być bezzapachowe – substancje zapachowe podrażniają skórę. Używajmy płynów odkażających, ale po powrocie do domu trzeba starannie zmyć ich resztki z dłoni. Na rynku jest wiele dobrej jakości kosmetyków – kremów, które pomogą w pielęgnacji skóry narażonej na podrażnienia.

N: Czy istnieją jakieś ogólne zalecenia dotyczące mycia rąk i ich dezynfekcji?

JT: Są bardzo proste. Trzeba ręce myć dokładnie wodą z mydłem, zwracając uwagę na przestrzenie między palcami, czynność ta powinna trwać około pól minuty. Dezynfekując ręce musimy pobrać tyle preparatu, aby wystarczył na pokrycie całych dłoni, następnie wcieramy go w skórę i czekamy aż wyschnie.

N: Znajdując się w miejscach publicznych, sklepach, hotelach, gabinetach lekarskich mamy obowiązek dezynfekowania rąk. Nie mamy jednak wpływu na jakość płynu, który się tam znajduje. Kto odpowiada za to, aby był on odpowiednio wysokiej jakości? 

JT: Odpowiada gospodarz miejsca. Faktycznie może być problem z jakością środków do dezynfekcji. Na rynku pojawiło się mnóstwo produktów, niekiedy wątpliwej jakości. Sądzę jednak, że dobre gabinety lekarskie dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz pacjentów już na wstępie. Sami przecież w gabinetach nosimi rękawiczki i często odkażamy dłonie, w takiej sytuacji bardzo praktyczne jest, że dobry preparat szybko wysycha, a jeszcze ważniejsze, że dobrze chroni skórę. Z drugiej strony można powiedzieć, pierwszy kontakt pacjenta z gabinetem zaczyna się praktycznie od użycie środków dezynfekujących. Pacjenci widząc dobej jakości produkty, bezpieczne dystrybutory, logo dobrej marki, jak np. Saraya czują się pewniej i bezpieczniej. Podobnie jest w wypadku dobrych hoteli. gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich i innych. 

N: Mycie i dezynfekcja rąk jest jedną z żelaznych reguł postępowania w czasie pandemii. Jakie są pozostałe? 

JT: Pozostałe to dystans, konieczność stosowania przynajmniej dwumetrowego odstępu od innej osoby. Unikanie miejsc w których znajduje się wiele osób, czyli tych wszystkich „koronawesel”, komunii, imprez, tłumów w sklepach itd. Tu liczy się przede wszystkim rozsądek i odpowiedzialność. Kolejnym jest noszenie maseczek w miejscach publicznych. Przede wszystkim noszenie tak, aby zakryć usta i nos. Do codziennego użytku można polecić tzw. maseczki chirurgiczne, pamiętając, aby nie nosić ich dłużej niż 2 godziny. Nie należy wierzyć w bzdurne opinie, że maseczki szkodzą zdrowiu.

 

M2Skuteczny jest tylko dobry produkt

Witold Miazga - Dyrektor Sprzedaży Produktów Higieny Medycznej i Publicznej w firmie SARAYA Poland  sp. z o.o.

Pandemia koronawirusa spowodowała globalny wzrost zapotrzebowania na środki do mycia i dezynfekcji rąk. Sytuacja ta spowodowała gwałtowną reakcję rynku i w ofertach pojawili się tymczasowi producenci środków nazywanych „dezenfekcyjnymi”. Różnego rodzaju producenci  zajmujący się dotychczas innymi rzeczami, bez zaplecza badawczego i laboratoryjnego, weszli na rynek z produktami stworzonymi na potrzebę chwili i dla szybkiego zysku.

Środki higieny medycznej, są szczególnym rodzajem produktów, wymagających rejestracji jako środki bakteriobójcze, w zastosowaniu których chodzi o zdrowie ludzi, skuteczność dezynfekcji i bezpieczeństwo dla skóry oraz bezpieczeństwo podania. Na tym rynku funkcjonuje tylko kilku  liczących się graczy, firm o korzeniach ściśle powiązanych z branżą medyczną. Doświadczenie, odpowiedni potencjał badawczo-naukowe ma tu szczególne znaczenie. W tym kontekście warto wspomnieć, że na polskim rynku rozpoczęła działalność firma Saraya Poland. Jest to znany globalnie japoński producent, którego historia sięga  roku 1952 r. kiedy to w Japonii rozpoczęto masową walkę z różnego rodzaju epidemiami utrzymującymi się  po okresie II wojnie światowej.  Saraya, specjalizuje się w opracowaniu receptur i produkcji środków do chirurgicznej i higienicznej dezynfekcji rąk. W swojej ofercie posiada również serię skutecznych mydeł dezynfekcyjnych.

 

Saraya-logo

Saraya oferuje wysokiej jakości środek dezynfekujący Alsoft VB i mydła dezynfekcyjne pod marką Sarasoft oraz całą gamę wysokiej jakości dozowników bezdotykowych.

Wszelkiego rodzaju testy zalecane przez światowe organizacje ochrony zdrowia, takie jak, np. WHO, potwierdziły skuteczność japońskich środków, ich jakość oraz przyjazne działanie dla skóry rąk. Alsoft VB to środek do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów alkoholu w połączeniu z kwasem fosforowym, Alsoft VB wykazuje wysoką skuteczność likwidacji wobec szeregu mikroorganizmów, i to  przy stosunkowo krótkim czasie ekspozycji. Alsoft VB inaktywuje różne wirusy w ciągu 15-30 sekund.  W składzie środka nie ma substancji żelujących, co oznacza, że produkt nie pozostawia uczucia lepkości na skórze.

Druga grupa produktów to mydła dezynfekcyjne pod marką Sarasoft A (bezzapachowe) i Sarasoft AG (zapachowe – zielone jabłko). Gęsta piana mydeł SARAYA sprawia, że skóra rąk jest właściwie nawilżona i pozostaje zdrowa.

Sar1

 

s2s3stojakpompkass2s3

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe