6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Blizny – zapobieganie, leczenie

TulimowskiDr Jacek Tulimowski

Specjalista Ginekolog-Położnik

 

Nawet po najlepiej wykonanym zabiegu chirurgicznym może powstać nieładna blizna. Staje się ona wówczas problemem medycznym. Można jednak temu zapobiec.

 

Po każdym urazie, skaleczeniu, zranieniu, iniekcji czy zabiegu chirurgicznym powstają blizny. Ich tworzenie się to część złożonego, naturalnego procesu regeneracji skóry, w trakcie którego uszkodzoną skórę właściwą zastępuje tkanka łączna, czyli właśnie blizna. Niektóre są małe, prawie niewidoczne. Inne przeciwnie – są rozrośnięte, nie tylko sprawiają ból, ale są też powodem kompleksów.

 

Tworzenie się blizny zaczyna się w chwili zranienia. To naturalny procesem gojenia się ciała. Uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna. Gojenie się rany przebiega w kilku fazach.

• W pierwszym etapie, w tzw. fazie hemostazy, na ranie tworzy się skrzep krwi, który jest biologicznym opatrunkiem – chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi.

• Faza ta przechodzi w fazę zapalną, w której organizm „porządkuje” miejsce urazu, rana się oczyszcza. Napływają do niej komórki żerne (makrofagi), które usuwają te obumarłe.

• Następna faza to faza proliferacyjna. Jest ona etapem, podczas którego następuje właściwe gojenie uszkodzonych tkanek. To wtedy rozpoczyna się proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń. Następuje namnażanie fibroblastów wraz z produkcją tkanki łącznej. Powstaje blizna.

Początkowo blizna jest czerwona, wypukła.

• W kolejnej fazie, przebudowy, następuje proces powolnego zanikania naczyń i fibroblastów zgromadzonych w obszarze tworzenia się blizny (następuje blednięcie i spłaszczenie blizny). Tak powstaje tkanka zastępcza (proteaza), zawsze różniąca się wyglądem od prawidłowej skóry. Dlatego każda blizna może być trudna do zaakceptowania.

 

Blizna to problem

Blizna to dla pacjenta nie tylko problem kosmetyczny. Najczęściej jest ona przyczyną dużego dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Powoduje wiele problemów psychicznych, takich jak stres, niska samoocena, czy depresja. Problemy te dotyczą głównie dzieci.

Do dyskomfortu fizycznego możemy zaliczyć przykurcze i inne zaburzenia funkcjonalne, ból, świąd, uczucie ciągnięcia.

O tym, jak będzie wyglądała blizna wpływ ma wiele czynników.

Są to m.in.: rodzaj urazu (zranienie – rana cięta, szarpana, kłuta itd., oparzenie, cięcie chirurgiczne), miejsce na ciele, gdzie skóra została uszkodzona, i indywidualne cechy organizmu, czyli skłonności do tzw. bliznowacenia.

 

Jak zapobiec tworzeniu się przerosłych blizn i bliznowców?

Idealna blizna powinna być wąska, w poziomie skóry i jak najbardziej zbliżona kolorem do otaczającej ją skóry. Niektóre blizny są prawie niewidoczne. W przypadkach, kiedy w trakcie bliznowacenia nie jest wytwarzana odpowiednia ilość kolagenu, żeby pokryć ubytek tkanki, powstaje blizna zanikowa. Nigdy jednak nie ma pewności, jak rana się zagoi, czy zakończy się łagodną blizną, czy też np. jej przerośniętą wersją – bliznowcem. To on powoduje dyskomfort psychiczny i fizyczny. Rana, z której może powstać bliznowiec, nie musi być duża czy rozległa. Każda przerwanie ciągłości tkanki może doprowadzić do powstania bliznowca albo blizny przerostowej – wypukłej. Ta ostatnia charakteryzuje się obecnością twardych, wypukłych zgrubień o różnej wielkości i kształcie.

Aby nie doszło do powikłań w trakcie gojenia się rany, którego konsekwencją mogą być bliznowce, należy:
- przemywać lub irygować ranę, np. sterylnym roztworem 0,9% chlorku sodu (soli fizjologicznej), aby usunąć zanieczyszczenia i bakterie,
- dezynfekować ranę;
- jeśli pojawiły się tkanki martwicze, trzeba je usunąć i oczyścić ranę. Stosuje się wówczas specjalistyczne procedury chirurgiczne bądź enzymatyczne.
W trakcie pielęgnacji rany ważny jest właściwy opatrunek. Powinien on być:

 • odpowiednio chłonny, aby wchłaniać wysięk,

 • elastyczny na tyle, aby przylegał do całej powierzchni rany.

 • zapewniać też odpowiednią wilgotność rany, przepuszczając powietrze,

 • ułatwiać enzymatyczne trawienia martwiczych tkanek, likwidować przykry zapach.

Warto pamiętać, że wytworzenie się blizny oraz ostateczne jej ukształtowanie zajmuje od 6 do 12 miesięcy.

 

Jak dbac o blizny?

Blizny zwykłe początkowo są zgrubiałe, twarde, o sinoczerwonym zabarwieniu, swędzące. Z czasem miękną, stają się jaśniejsze, ustępuje też swędzenie. Jeśli blizna jest niewielka i w mało widocznym miejscu, można ją zostawić w spokoju. Te większe lub widoczne po całkowitym zasklepieniu się rany warto smarować maścią na blizny albo żelem i delikatnie masować kolistym ruchem.

Jeśli coś zakłóci proces gojenia się rany i tworzenia się blizny, może powstać blizna przerosła. Niekiedy rozszerza się ona poza miejsce zranienia i często jest mało elastyczna. Aby blizna się nie powiększała, warto ją smarować preparatami zmiękczającymi blizny lub zakleić plastrem silikonowym.

 

Leczenie blizn

Silikon

Istnieje wiele metod leczenia blizn. Największym problemem jest terapia przerostowych blizn i bliznowców. Jest ona trudna, kosztowna i wiąże się z dużym ryzykiem nawrotów. Najlepiej jest zatem na wczesnym etapie gojenia przeciwdziałać tworzeniu nieprawidłowej blizny.

Obecnie zgodnie z obowiązującymi zaleceniami opracowanymi przez grupę międzynarodowych ekspertów jako postępowanie pierwszego rzutu w profilaktyce nieprawidłowego bliznowacenia zalecane są plastry lub żele silikonowe.

Ich użycie jest standardowym postępowaniem m.in. po zabiegach chirurgii plastycznej. Plastry/żele silikonowe nie tylko zmniejszają ryzyko nieprawidłowego bliznowacenia, ale poprawiają wygląd już istniejących blizn przerostowych i keloidów. Są łatwe w użyciu i dobrze tolerowane.

Dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym silikon jest nazywany drugą skórą. Dlatego plastry silikonowe są zalecane jako postępowanie pierwszego rzutu w profilaktyce i leczeniu nieprawidłowego bliznowacenia.

Zastosowanie silikonu powoduje, że nad blizną tworzy się cienka, przeźroczysta błona silikonowa, która zapewnia idealne warunki do odpowiedniej regeneracji. Skuteczność silikonu w leczeniu blizn została potwierdzona w 8 randomizowanych badaniach klinicznych i 27 metaanalizach. Silikon poprawia wygląd i elastyczność blizn. Dodatkowo silikon uzyskał rekomendację Międzynarodowego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn. Silikon charakteryzuje się podobnymi parametrami fizycznymi jak skóra. odpowiednią rozciągliwością i dobrą przepuszczalnością tlenu, stanowiąc jednocześnie barierę dla bakterii. Temperatura powierzchni skóry po aplikacji silikonu (żel/plaster) jest wyższa o około 1 st. C, co znacząco wpływa na mechanizmy regeneracyjne blizny. Silikon charakteryzuje się doskonałą tolerancją, może być stosowany także w przypadku skóry wrażliwej.

W leczeniu i pielęgnacji blizn silikon występuje przede wszystkim w formie żelu i plastrów. W każdej z nich wykazuje takie same właściwości fizykochemiczne i jest przeznaczony do wszystkich rodzajów blizn. Ze względu na różne cechy tych form, każda z nich jest bardziej dopasowana do innego typu blizny.

Forma żelu silikonowego przeznaczona jest do wszystkich rodzajów blizn, a ze względu na wygodę polecana jest do blizn znajdujących się na ruchomych częściach ciała (kolana czy łokcie), znamion występujących w obrębie twarzy i dekoltu (blizny potrądzikowe, pozabiegowe, po nacięciu krocza) oraz na rozległe blizny, np. po oparzeniu.

Plastry są polecane do wszystkich blizn znajdujących się na płaskich powierzchniach ciała (brzuch, klatka piersiowa, uda, piszczele itd.). Są też odpowiednie do blizn znajdujących się pod ubraniem – dzięki swej gładkiej powierzchni nie zaczepiają o odzież i nie brudzą jej. Ze względu na swoje właściwości adhezyjne mają długi kontakt z blizną – jeden plaster może być stosowany nawet do 5 dni. Największą skuteczność terapeutyczną uzyskujemy zmieniając plastry co 24 godziny.

Wyjątkowe właściwości silikonu w postaci plastrów/żelu sprawiają że silikon może poprawić wygląd blizny dojrzałej nawet po 10 latach.

Inne metody leczenia

• Metody fizjoterapeutyczne - przyczyniają się do usprawnienia procesu gojenia ran, a także pomagają w uzyskaniu sprawności w przypadku wystąpienia powikłań, takich jak np. przykurcze. Metody te uelastyczniają bliznę, przyczyniają się w ten sposób do usprawnienia uszkodzonej okolicy ciała, ponadto poprawiają estetykę uszkodzonego obszaru.

• Światło spolaryzowane - przyspiesza proces gojenia się ran jednocześnie poprawiając mikrokrążenie.

• Laseroterapia jest wskazana do ran pooperacyjnych.
• Olejki eteryczne rumianek, rozmaryn, lawenda - zawierają tymol karwakol, substancje bakteriobójcze i antyseptyczne. Rozjaśniają i wygładzają rany.

• Preparaty stosowane miejscowo:
- wyciągi z cebuli, masy perłowej i inne

• Opatrunki syntetyczne stosowane podczas gojenia ran mogą zmniejszyć ryzyko powstawania blizn. Eliminują produkty rozpadu komórek i bakterie. Aktywują angiogenezę:
- błony poliuretanowe – przezroczyste, umożliwiają przenikanie wysięku, przepuszczalne dla powietrza i wody, samoprzylepne.
- pianki silikonowe sprzyjają migracji fibroblastów i komórek naskórka, absorbują wysięk.
- kompleksy złożone na bazie hydrokoloidu związanego na podłożu karboksymetylocelulozy, który żeluje się przy zetknięciu z wysiękiem.
• Terapia uciskowa jest to skuteczna forma terapii bliznowców i blizn przerosłych. Polega na mechanicznej kompresji (ucisku) wywołanej przez stosowanie pończoch uciskowych lub odpowiednich bandaży. Powoduje ona miejscowe niedokrwienie tkanek, ograniczenie aktywności fibroblastów oraz degenerację kolagenu.

 

Do inwazyjnych metod zaliczamy:

- wycięcie chirurgiczne blizny i ponowne zszycie tkanek,

- operacje plastyczne z przesunięciem/użyciem płatów skórnych,

- laseroterapię,

- mikrodermoabrazję (blizny potrądzikowe),

- kriochirurgię,

- iniekcje preparatów sterydowych w miejsce blizny,

- mezoterapię igłową i bezigłową.

 

 

 Sutricon

 

Silikonowe żele i plastry Sutricon są wiodącą metodą terapii blizn. Innowacyjna struktura, zawierająca żel silikonowy, posiada właściwości zbliżone do zdrowej ludzkiej skóry: elastyczność, przepuszczalność tlenu i zapobieganie nadmiernej utracie wody. Dzięki temu skutecznie poprawiają wygląd i elastyczność blizn, redukują dyskomfort związany z blizną, taki jak ból, swędzenie czy uczucie ciągnięcia.

Są stosowane w terapii blizn pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych, w zapobieganiu nieprawidłowemu bliznowaceniu. Można je stosować już od 6. miesiąca życia.

Marka Sutricon uzyskała tytuł i certyfikat Kobieca Marka Roku - Klasa i Styl

 

https://sutricon.pl/

 

sutricon1Sutricon CC – plastry

 

Sutricon CC z witaminą E przeznaczone są do stosowania w leczenia blizn po cesarskim cięciu.

 

Sutricon - silikonowe plastry

na blizny, przeznaczone do stosowania podczas leczenia wszystkich rodzajów blizn, po:

 • operacji tarczycy

 • urazach

 • abdominoplastyce

 • oparzeniach

 • operacjach kardiologicznych

 

Sutric-kidSutricon – plastry dla dzieci

Przeznaczone do stosowania podczas leczenia wszystkich rodzajów blizn, po:

 • oparzeniach

 • operacjach

 • złamaniach

 • stłuczeniach

 • rozcięciach

 • głębokich skaleczeniach

 

Plastry silikonowe Sutricon najlepiej sprawdzą się na wszystkich zakrytych, nieruchomych powierzchniach ciała. Ultracienki, niewidoczny plaster silikonowy Sutricon dodatkowo chroni bliznę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Żele

Żel szybko wysycha, tworząc na powierzchni skóry elastyczną, niewidoczną powłokę utrzymującą odpowiedni stopień nawilżenia skóry i chroniącą bliznę przed czynnikami zewnętrznymi. Może być stosowany miejscowo w celu wspomagania leczenia blizn przerostowych i keloidów.

Żel silikonowy Sutricon najlepiej sprawdzi się na wszystkich ruchomych powierzchniach ciała i twarzy. Dzięki aksamitnej, matowej konsystencji żel silikonowy Sutricon jest niewidoczny, szybko się wchłania i może być stosowany pod makijaż.

 

S-zelSutricon żel

stosowany jest we wspomaganiu leczenia wszystkich rodzajów blizn:

 • na twarzy

 • na ruchomych częściach ciała:
  dłoń, łokieć, kolano

 • po oparzeniach

 • po operacji

 • po urazach

 • przerostowe lub bliznowce

 • rozstępy

Sutricon UV

Żel silikonowy z filtrem przeciwsłonecznym.

Sutricon UV Protect SPF 35 silikonowy żel do pielęgnacji blizn wzbogacony o filtr przeciwsłoneczny. Przeznaczony jest do stosowania na blizny znajdujące się w narażonych na ekspozycję słoneczną partiach ciała (twarz, szyja, ręce). 

 

 

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe