27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Dlaczego dzieci źle czują się w szkole?

SYNEVO POMOŻE

 

Przyczyny niechęci dzieci do szkoły często są związane ze stanem zdrowia, ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Wielu tych problemów można unikąć dzięki właściwej diagnozie.

Jedną z przyczyn niechęci do szkoły może być przewlekła infekcja układu moczowego, powodująca problemy z utrzymaniem moczu oraz konieczność częstego korzystania z toalety w trakcie lekcji.

- Zazwyczaj bagatelizujemy taki stan, choć naglące parcie na pęcherz zawsze powinno skłaniać do wizyty u lekarza. Na trop może nas naprowadzić badanie moczu. Jeśli stwierdzimy obecność bakterii, leukocytów, dużą liczbę nabłonków, powinniśmy podejrzewać zakażenie w układzie moczowym. Lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie lub może zasugerować dalszą diagnostykę. Jeśli dziecko przejdzie kurację, a wyniki badań kontrolnych nie będą budzić zastrzeżeń, możemy uznać leczenie za skuteczne. Dodatkowo, parametry takie jak stężenie glukozy w moczu mogą naprowadzić na ślad rozwijającej się cukrzycy – podkreśla dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo

synevoInnym problemem jest niechęć do lekcji wychowania fizycznego. Tu także przyczyny mogą być różne. Rozwiązanie problemu należy zacząć od rozmowy z dzieckiem. Pamiętajmy też, że jeśli dziecko widzi nas jedynie przed komputerem czy telewizorem, jeśli nie pokazujemy, że aktywność fizyczna jest przyjemnością, to nie możemy liczyć, że grono rówieśnicze, czy też pan od w-f wzbudzi potrzebę ruchu. Poza tym, ze względu na wszechobecną rywalizację, i w tym obszarze występuje obawa przed wypadnięciem gorzej niż rówieśnicy.

- Czasami z powodu błędów żywieniowych i wzmożonego zapotrzebowania na żelazo w okresie wzrastania, organizm dziecka nie może zapewnić wystarczającego dowozu tlenu do mięśni. Dlatego warto wykonać badania morfologii krwi, by ustalić przyczynę niechęci dziecka do chodzenia na w-f. Jeśli nasze podejrzenia potwierdzą się, lekarz zmodyfikuje dietę dziecka lub zaleci stosowanie leków – mówi dr Andrzej Marszałek. - Podwyższona liczba granulocytów kwasochłonnych (eozynocytów) może zasugerować konieczność pogłębienia diagnostyki w kierunku alergii, czy też obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. Niestety w trakcie wakacji mogło dojść do zakażenia pasożytami – dodaje ekspert.

Kolejną przyczyną niechęci do zajęć wychowania fizycznego może być wstyd przed pokazaniem się w stroju z powodu nadwagi czy otyłości. Porozmawiajmy z dzieckiem i nauczycielem w-f. Wystarczy dobrać chociażby częściowo zindywidualizowany wysiłek fizyczny, by pomóc dziecku powrócić do zdrowej sylwetki.

Uwaga! To może być cukrzyca!

Zarówno wyniki w nauce, jak i aktywności fizycznej mogą być słabsze w przypadkach występowania zaburzeń w gospodarce węglowodanowej. Cukrzyca jest problemem również dzieci. Zarówno stężenie glukozy na czczo we krwi, jak i hemoglobina glikowana to dobre wskaźniki rozpoznawania choroby. Objawy kliniczne przeanalizuje lekarz. Jeśli jednak pojawia się nadmierne pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, utrata masy ciała (niezamierzona), nie powinniśmy takiego stanu bagatelizować.

Warto również sprawdzić u dziecka stężenie cholesterolu oraz triglicerydów.

- Pamiętajmy, że miażdżyca rozwija się podstępnie, a jej konsekwencje w dorosłym życiu są bardzo niekorzystne. Wcześnie rozpoczęte leczenie nie zawsze musi obejmować farmakoterapię. Właściwa dieta i aktywność fizyczna mogą wystarczyć. Szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na lipidy, jeśli u naszego dziecka obserwujemy nadwagę – apeluje do rodziców dr Michałowska.

Celowe może być również zbadanie stężenia hormonu regulującego czynność tarczycy – TSH. Może zaburzenia czynności tarczycy są przyczyną niezadowolenia ze szkoły? Początkowo objawy nie muszą być nasilone.

 Co warto zbadać?

Przed pójściem do szkoły przydatne może być wykonanie u dziecka następujących badań:

- morfologia krwi obwodowej;

- badanie ogólne moczu;

- stężenie glukozy;

- lipidogram;

- stężenie TSH.

W uzasadnionych przypadkach powinniśmy ocenić stężenie wybranych jonów z uwzględnieniem magnezu (sód, potas).

Pamiętajmy, że lekarz rodzinny również zajmuje się profilaktyką i oceną ryzyka wystąpienia chorób. Ponadto, nie do przecenienia jest rola dietetyka. Wsparcie w doborze diety dla dziecka jest szczególnie istotne w kontekście zmian cywilizacyjnych, które zachodzą wokół nas. Powinniśmy wiedzieć, co jemy i co powinno jeść nasze dziecko. Przecież „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

- Badania laboratoryjne nie leczą, ale stanowią podstawę oceny ryzyka wystąpienia chorób i są istotnym elementem rozpoznania. Pozwalają też monitorować przebieg choroby, postępy leczenia. Dla niektórych z nas obserwacja zmieniających się wyników stanowi dodatkową motywację do modyfikacji czy utrzymania zmienionego stylu życia. Później już tylko olimpijskie medale, a co najważniejsze „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. To już niemal gwarancja powodzenia – podsumowuje dyrektor Andrzej Marszałek.

 

 


logoSynevo Sp. z o.o. Medyczne Laboratoria Diagnostyczne

Synevo od wielu lat współpracuje ze szpitalami, przychodniami oraz lekarzami z całej Polski. Laboratoria Synevo świadczą kompleksowe usługi w zakresie ogólnej

i specjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej, oraz dysponuje nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym, merytorycznym i transportowym.

www.synevo.pl

 

pobrania

 

 Laboratoria Synevo wraz z CareExperts, specjalistycznym systemem medycznym łączącym działalność opiekuńczą i leczniczą, podjęło wspólną inicjatywę pobrań materiału do badań laboratoryjnych w domu pacjenta. Nasze usługi kierujemy do osób, dla których dotarcie do Punktów Pobrań z różnych przyczyn jest utrudnione – do osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, rodziców niemowląt i małych dzieci oraz tych, którzy z powodu innych wskazań chcą skorzystać z naszych usług bez konieczności wychodzenia z domu.

Wystarczy zgłoszenie telefoniczne lub wysłanie formularza online aby personel Care Experts dotarł na miejsce wskazane przez pacjenta.  Pobrany i odpowiednio zabezpieczony materiał trafia do Laboratorium Synevo a wyniki dostarczane są w dogodny sposób, wybrany przez osobę badaną.

Jesteśmy do dyspozycji w sześciu lokalizacjach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Trójmieście pod numerem telefonu 22 88 777 00 lub po wypełnieniu formularza kontaktowego na stronie www.pobraniawdomu.pl 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe