27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Nowa terapia w leczeniu WZW C

Terapia trójlekowa, refundowana przez NFZ, wprowadziła istotny postęp w leczeniu WZW C. Problemem jest dostęp do tego leczenia.  Według szacunków lekarzy, którzy zgłaszali zapotrzebowanie na nowe leki, obecnie leczony jest  niewielki odsetek pacjentów uprawnionych do terapii trójlekowej.

Terapia dwulekowa była przez wiele lat standardem w leczeniu chorych na WZW C. Skuteczność pegylowanego intereferonu i rybawiryny wynosiła jednak ok. 40 procent – co oznacza, że w przypadku ponad połowy pacjentów nie udawało się powstrzymać postępu choroby. Od maja w Polsce refundowana jest terapia trójlekowa, która zakłada dodanie do dotychczasowej terapii standardowej jednego z nowych leków – tak zwanych inhibitorów proteazy. Terapia trójlekowa HCV to nawet ok. 80 procentowa skuteczność.

Eksperci szacują, że nawet 700 000 Polaków może być zarażonych wirusem HCV. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, już dzisiaj, HCV zarażonych jest około 2% Polaków. Szacuje się, że w skali światowej liczba nosicieli wirusa może wynosić nawet 170 milionów osób. Rzeczywiste dane są trudne do określenia ze względu na specyfikę choroby,  która u 50 - 70% pacjentów przebiega bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. W tym czasie komórki wątroby ulegają powolnemu niszczeniu co prowadzi do ich zwłóknienia, a w konsekwencji – marskości. Ponadto, wirus ma duży potencjał onkogenny – to znaczy, że ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby u osób z WZW C, jest niezwykle wysokie. Właśnie dlatego choroba ta zyskała miano „cichego zabójcy”.

 Wirus HCV przenosi się z nosiciela na osobę zdrową niezwykle łatwo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ryzykowne może być wykonanie manicure czy tatuażu w salonie, w którym nie przestrzega się zasad higieny. Wirus znajduje się bowiem nie tylko w komórkach wątroby, ale także we krwi i w większości płynów ustrojowych osoby zakażonej – dlatego narażeni są również partnerzy nosicieli HCV. Ryzyko przeniesienia wirusa z matki na dziecko jest niewielkie – jakkolwiek nie powinno być ono lekceważone.

WZW C można wyleczyć. Przy czym, jak w przypadku większości chorób, istotne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednio dobrana terapia. Podstawowe badanie diagnostyczne można wykonać
w większości laboratoriów w kraju, a polega ono na sprawdzeniu czy we krwi znajdują się przeciwciała anty – HCV. Testy zaleca się wszystkim osobom, które kiedykolwiek były poddane zabiegom medycznym lub niemedycznym z przerwaniem ciągłości tkanek (np.: iniekcje, zabiegi diagnostyczne i operacyjne, tatuaże), przed 1993 rokiem miały podawane preparaty krwi lub też są partnerami osób zakażonych HCV. Jeżeli wyniki badań okażą się niekorzystne dla pacjenta – lekarz skieruje go na dalsze testy weryfikujące obecność materiału genetycznego wirusa HCV oraz stopień zaawansowania zmian chorobowych w wątrobie i  wydolności wspomnianego narządu.   

Po zdiagnozowaniu wirusowego zapalenia wątroby typu C  - lekarz zadecyduje o włączeniu odpowiedniej terapii. Standardem terapii zakażenia HCV pozostaje leczenie skojarzone interferonem pegylowanym alfa 2 i rybawiryną. Leczenie jest długotrwałe, w zależności od odpowiedzi na terapię od 24 do 72 tygodni, a średnia skuteczność określana na 45-50%.

Wreszcie, należy podkreślić, że od 1 maja 2013 roku możliwe stało się stosowanie nowoczesnej terapii trójlekowej, tak wyczekiwanej, zwłaszcza przez pacjentów, u których nie doszło do eliminacji wirusa w trakcie wcześniejszego leczenia. Inhibitor proteazy HCV dodany do interferonu pegylowanego i rybawiryny w sposób istotny podnosi skuteczność terapii przeciwwirusowej. 

Ponad to, taka terapia pozwala na eradykację HCV również u części pacjentów, którzy wcześniej nie zareagowali na leczenie dwulekowe, w tym z zaawansowaną chorobą wątroby. Pamiętać należy także, że skuteczne leczenie pozwala z czasem na cofnięcie się włóknienia wątroby i w sposób istotny zmniejsza ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Dostępność nowoczesnej terapii to kolejny krok w walce z problemem zakażenia HCV. Wobec braku szczepionki, zwiększenie liczby wykrytych osób zakażonych i zmniejszenie ich liczby dzięki skutecznemu leczeniu, stanowi najważniejszą zasadę profilaktyki wtórnej HCV.

Ze względu na możliwość wystąpienia objawów niepożądanych w trakcie całego okresu terapii chory podlega stałej kontroli lekarskiej.

Trójlekowa terapia prowadzi w wielu przypadkach do całkowitego pozbycia się wirusa z organizmu człowieka, co umożliwia, nawet u pacjentów z zaawansowanym włóknieniem, stopniową poprawę funkcji wątroby i zmniejszanie się stopnia uszkodzenia tego narządu.

Porady dot. możliwości włączenia terapii trójlekowej należy szukać u lekarza hepatologa. Opracowane przez ekspertów rzetelne, kompleksowe informacje dotyczące wirusa HCV oraz WZW C dostępne są natomiast na stronie mojewzwc.natemat.pl. Pod wspomnianym adresem znajduje się także mapka z nazwami ośrodków hepatologicznych leczących WZW C oraz blog pacjencki – ukazujący realia terapii trójlekowej.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe