6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu bardzo często występują u osób, które mają skłonności do przewlekłych zaparć.

Hemoroidy, zwane guzkami krwawniczymi, są żylakami odbytu. Jeżeli przepływ krwi w okolicach zwieracza odbytu ulega zaburzeniu, zwiększa się ciśnienie krwi, naczynia się poszerzają i powstają guzki.

Charakterystyczne objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem hemoroidów jest krwawienie z odbytu. Chorobie często towarzyszy  również świąd i ból w czasie wypróżnienia. W bardziej zaawansowanych przypadkach pojawiają się wyczuwalne guzki. Wraz ze stanem zapalnym pojawiają się owrzodzenia i silny ból.
Ryzyko wystąpienia tych dolegliwości zwiększa się wraz z wiekiem.

Przyczyny
Hemoroidy bardzo często występują u osób, które mają skłonności do przewlekłych zaparć. Dolegliwości pojawiają się także u osób, które mają zwyczaj wstrzymywania wypróżnień.
Występowaniu hemoroidów sprzyja siedzący tryb pracy oraz nieprawidłowa dieta z małą ilością błonnika.     

Najpierw wylecz zaparcia
Główne przyczyny zaparć wynikają z nieprawidłowej diety (zbyt obfite bądź nieregularne posiłki, niedostateczna ilość płynów, za to zbyt duża ilość używek: kawy, alkoholu, tytoniu, ) i stres (np. poranny pośpiech). Do przewlekłych zaparć przyczynia się także brak aktywności fizycznej.
Osoby, które cierpią na zaparcia bardzo często stosują różne środki przeczyszczające w postaci łagodnie działających herbatek lub silniej przeczyszczających tabletek. To duży błąd! Środki te mogą bowiem podrażniać jelita i nasilać dodatkowe dolegliwości. Podrażnione hemoroidy dają o sobie znać krwawieniem w trakcie korzystania z toalety. I w ten sposób koło się zamyka.

Prawidłowa dieta
Podstawa prawidłowej diety, która pomaga walczyć z zaparciami, a tym samym zapobiega hemoroidom jest zapewnienie stałego źródła błonnika.
Błonnik zwiększa objętość stolca i ułatwia jego przechodzenie przez jelita. Pochłaniając wodę, powoduje zmiękczenie kału i ułatwia wydalenie go.
Błonnik zawierają owoce i warzywa, gruboziarniste kasze, fasola, orzechy, otręby pszenne, suszone owoce np. rodzynki, ziemniaki (muszą być gotowane w skórce lub pieczone).

Aby uniknąć zaparć każdego dnia powinniśmy pić 2,5-3 litry płynów dziennie: w tym zagęszczone soki owocowe i warzywne oraz niegazowaną wodę mineralną.
Skutecznym sposobem, który pomaga na zaparcia jest zjedzenie suszonych lub świeżych śliwek.
Naturalnym środkiem przeczyszczającym jest sok z cytryny wymieszany ze szklanką ciepłej wody i łyżką miodu oraz octu winnego z jabłek. Miksturę należy pić codziennie rano do czasu ustąpienia zaparcia.

Ruch to zdrowie
Częstym powodem pojawienia się hemoroidów może być mało aktywny tryb życia, który powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu systemu trawiennego. Siedzący tryb życia rozleniwia jelita. Systematyczny ruch ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy jelit, pobudza ruchy perystaltyczne, wzmacnia mięśnie brzucha i miednicy, powoduje lepsze ukrwienie wszystkich narządów jamy brzusznej.

Jak złagodzić objawy?
Jeśli wysokobłonnikowa dieta i aktywność fizyczna nie uchroni nas od pojawienia się hemoroidów, możemy zastosować leczenie zachowawcze. U większości osób odpowiednie zalecenia dietetyczne oraz leczenie miejscowe (czopki, kremy) powodują, iż hemoroidy ustępują i nie wymagają  inwazyjnych metod leczenia. 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe