6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Mycie rąk i ich dezynfekcja są skutecznymi metodami uchronienia się od bakterii i wirusów, co w czasach pandemii koronawirusa nabiera szczególnego znaczenia. Warto wiedzieć jak to robić prawidłowo oraz które środki są skuteczne.

Pandemia Covid-19 uswiadomiła nam jak wielkie znaczenie ma ochrona przez zakażeniam, w tym staranne, umiejętne mycie rąk i ich dezynfekcja. Ale regularna higiena dłoni to bardzo powszechna skuteczna metoda, aby istrzec się przed wieloma groźnymi bakteriami i wirusami. To zalecenie jest ponadczasowei obowiązuje każdego. Dzisiaj jednak powiniśmy zwrocić szczególną uwagę na tę metodę profilaktyki. Prawidłowo wykonane czynności higieniczne zmniejszają ryzyko przeniesienia zarazków, które mogą pozostać na skórze przez dotykanie różnych powierzchni i przedmiotów. Wychodzenie z domu to jedna z takich sytuacji, w których higiena rąk powinna być szczególnie przestrzegana.

Mycie rąk i ich dezynfekcja

Krok 1 – częste i dokładne mycie rąkWiele sytuacji i okoliczności w ciągu dnia wpływa na nasz kontakt z wszechobecnymi zarazkami. Rzeczy i powierzchnie, których dotykamy, pokryte są niewidoczną dla naszych oczu warstwą drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Bezpośrednie relacje z innymi osobami, np. w czasie zakupów, w pracy czy podczas powitania i uścisku ręki również sprzyjają wzajemnemu przekazywaniu zarazków. Na dłoniach przenosimy znajdujące się na nich patogeny w okolice twarzy, ust i oczu, których dotykamy, często nieświadomie i wielokrotnie w ciągu dnia. Przez wilgotne środowisko błon śluzowych bardzo łatwo doprowadzić do zakażenia. Chcąc uniknąć potencjalnej infekcji, należy zadbać o częstą i właściwą higienę dłoni. Warto podkreślić znaczenie tej czynności w kontekście trwającej epidemii. Mycie rąk to skuteczna metoda przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, zwracamy uwagę na częstotliwość, właściwości produktu myjącego, czas mycia oraz precyzję ruchów.

Podstawowe zasady mycia rąk:

⦁ myj ręce ok. 30 sekund⦁ rozpocznij od zmoczenia rąk wodą

⦁ nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni

⦁ dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie

⦁ pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków

⦁ na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

mycie

 

Krok 2 – skuteczna dezynfekcja

Oczyszczanie i dezynfekcję dłoni możemy przeprowadzić za pomocą specjalistycznych preparatów w postaci żelu lub płynu na bazie alkoholu o optymalnej zawartości ok.70%, co gwarantuje ich skuteczne działanie. Produkty dezynfekujące, których skład oparty jest na przebadanych substancjach o działaniu biobójczym, pozwalają usunąć nawet 99,99% procent drobnoustrojów. Należy pamiętać, że w przypadku profilaktyki przed zakażeniem koronawirusem preparaty te powinny mieć w składzie alkohol zawierający co najmniej 60% etanolu lub izopropanolu. Żele lub płyny to idealne rozwiązanie, aby zachować higienę poza domem, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody.Warto mieć na uwadze, że częste stosowanie środków do dezynfekcji może prowadzić do wysuszenia skóry dłoni, a w efekcie powodować podrażnienia. By zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków regularnej dezynfekcji, należy zaopatrzyć się w odpowiednie, głęboko odbudowujące kremy do rąk oraz pielęgnujące odżywki do paznokci – najlepiej takie, które oprócz regenerujących właściwości, posiadają także działanie antybakteryjne.

http://drszmich.com

zel

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe