6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Cholesterol. Jakie badania trzeba wykonać?

fot. Fotolia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

Cholesterol. Badania. Profilaktyka. Zdrowy styl życia. Lipidogram. Dobry i zły cholesterol.

Stres, nieprawidłowa dieta – bogata w tłuszcze i zbyt obfita, czy nieregularna, niska aktywność fizyczna, a czasami rodzinne predyspozycje powodują, że w ścianach naczyń krwionośnych po cichu odkładają się złogi cholesterolu. Tworzą się nacieki zapalne i powstaje blaszka miażdżycowa, która upośledza przepływ krwi, aktywuje procesy zakrzepowe i prowadzi do zamknięcia światła naczynia. Tym samym pewna część jednego lub wielu narządów zostaje pozbawionych dopływu tlenu i wszystkiego, co do życia i prawidłowego funkcjonowania jest niezbędne.

Najważniejsze czynniki ryzyka miażdżycy to: nadciśnienie, otyłość, wiek, płeć (męska), palenie tytoniu, cukrzyca, niska aktywność fizyczna, obciążenie rodzinne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Na większość czynników ryzyka mamy wpływ! Sprawne nerki, ruch, prawidłowe stężenie witaminy D, uregulowana gospodarka lipidowa oraz zmniejszenie stresu znacznie zmniejszają ryzyko miażdżycy.

 

Po pierwsze badania!

 

 To my, pacjenci, powinniśmy być najbardziej zainteresowani profilaktyką choroby sercowo-naczyniowej. Każdy moment na podjęcie decyzji: teraz o siebie zadbam, jest dobry.

Jednak, zanim zaczniemy nowy, zdrowy styl życia, trzeba koniecznie sprawdzić stan  naszego zdrowia. Od czego zacząć? W naszym „pakiecie startowym” powinny znaleźć się następujące badania:

 - stężenie glukozy,

- stężenie kreatyniny,

- lipidogram,

- morfologia krwi obwodowej i badanie ogólne moczu.

Dodatkowo, w zależności od naszego samopoczucia, konieczna może być ocena funkcji tarczycy (hormon przysadki mózgowej regulujący funkcję tarczycy – TSH lub TSH w połączeniu z hormonami tarczycy fT3 i fT4) oraz ocena aktywności enzymów wątrobowych AST i ALT. Tego typu badania należy powtarzać co rok. Warto dodać, że pod pojęciem lipidogram kryje się pakiet oznaczeń, obejmujący badanie stężenia cholesterolu całkowitego, triglicerydów oraz frakcji LDL i HDL cholesterolu. 

W rutynowych badaniach stężenie frakcji LDL cholesterolu najczęściej jest wyliczane na podstawie wzoru Friedewalda. Od dość dawna możliwe jest również wykonanie pomiaru bezpośredniego.

W zależności od wyników badań może okazać się, że diagnostyka musi zostać poszerzona o ocenę podklas HDL czy LDL cholesterolu, badanie stężenia apolipoprotein, homocysteiny, insuliny i innych parametrów."

 Obecne zalecenia obejmują następujące wartości pomiarów:

 

Cholesterol całkowity 

< 5 mmol/l

< 190 mg/dl

Cholesterol LDL

(choroba wieńcowa, miażdżyca innych tętnic, stan po udarze mózgu, cukrzyca, choroba nerek ≥ 4 stadium lub inne czynniki ryzyka)

< 1,8 mmol/l

< 70 mg/dl

Cholesterol LDL

(inne czynniki ryzyka lub choroba nerek ≥ 3 stadium)

< 2,5 mmol/l

< 100 mg/dl

Cholesterol LDL

(mniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe)

< 3,0 mmol/l

< 115 mg/dl

Cholesterol HDL

M ≥ 1,0 mmol/l

K ≥ 1,2 mmol/l

M ≥ 40 mg/dl

K ≥ 45 mg/dl

 

Triglicerydy

≤ 1,7 mmol/l

≤ 150 mg/dl

 

 

 

Do niedawna medycyna laboratoryjna, medyczna diagnostyka laboratoryjna czy po prostu badania laboratoryjne miały na celu potwierdzić lub wykluczyć wstępne rozpoznanie, stawiane przez lekarza na podstawie wywiadu (badanie podmiotowe) i badania przedmiotowego (oglądanie, opukiwanie, obmacywanie i osłuchiwanie). Dziś, dzięki zwiększeniu zaufania do laboratorium i wprowadzeniu nowych metod badawczych, choroby można zdiagnozować, zanim wystąpią dolegliwości czy wyraźne objawy kliniczne. Można również określić ryzyko wystąpienia chorób w określonych grupach ludzi. Ponieważ część chorób „nie boli” w początkowej fazie rozwoju, znaczenie badań laboratoryjnych w tym obszarze jest duże. Jak wszędzie, i tu wymagany jest zdrowy rozsądek, a najlepiej ścisła współpraca z lekarzem.

 

Skutecznie zmniejszyć ryzyko

Aby skutecznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych muszą ze sobą współpracować: pacjent, lekarz klinicysta, dobre laboratorium diagnostyczne, a także dietetyk. Może również okazać się, że utrzymanie zmienionego, korzystnego stylu życia będzie wymagało wsparcia psychologa. Z kolei, by maksymalne efekty przyszły jak najszybciej i były trwałe, niezbędne jest wsparcie instruktora aktywności fizycznej.

Zobacz poradnik: Dieta na obniżenie poziom cholesterolu:

http://www.natemat.com.pl/diety/dietywchorobach/dieta-cholesterolowa.html

 

Jak badać cholesterol?

Prof. dr hab. Dariusz Sitkiewicz

Katedra Biochemii i Chemii Klinicznej, Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej. Warszawski Uniwersytet Medyczny

- Prawidłowe określenie ryzyka sercowo-naczyniowego wymaga nie tylko określenia stężenia frakcji HDL i LDL w cholesterolu całkowitym, ale także zbadania ich subfrakcji.

Z diagnostycznego punktu widzenia najważniejszym obecnie badaniem jest elektroforeza. Pozwala ona na rozróżnienie subfrakcji HDL i LDL o różnych gęstościach i ładunku. Dopiero wielkość poszczególnych subfrakcji umożliwia określenie ryzyka choroby sercowo-naczyniowej u pacjenta. Kolejnym ważnym badaniem, które należy wykonać,  jest oznaczenie markera apo-B, czyli apolipoproteiny B w surowicy. Jego wynik pozwala określić wielkość cząsteczek LDL cholesterolu.

Wiedza o procesach gospodarki lipidowej oraz o jej zaburzeniach nie pozostawia wątpliwości. Prawidłowe określenie ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej wymaga przeprowadzenia badań pogłębionych. Oznaczenie jedynie klasycznego lipidogramu jest pomocne w diagnostyce dyslipidemii, natomiast zupełnie niewystarczające w określaniu ryzyka sercowo-naczyniowego. Co więcej, ograniczenie diagnostyki jedynie do lipidogramu może wprowadzić w błąd, a przez to uniemożliwić prewencję miażdżycy i jej powikłań.

Propozycja panelu badań

 

Test

Diagnostyka

Ocena ryzyka

Kontrola leczenia

Podklasy LDL

 

x

x

Podklasy HDL

 

x

x

Lipoproteina(a)

x

x

 

Lipidogram

(HDL, LDL, cholesterol całkowity, triglicerydy)

x

x

x

Apolipoproteiny A1 i B

 

x

x

Mieloperoksydaza (MPO)

 

x

x

Insulina

 

x

 

Glukoza

x

x

x

hs-CRP

(wysokoczułe białko C-reaktywne)

x

x

x

Fibrynogen

 

x

 

NT-pro-BNP (BNP) – marker niewydolności serca

 

x

 

Homocysteina

 

x

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe