6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Zastawki serca

fot. Fotolia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Jaka jest rola zastawek serca? Dlaczego "psują się"? Jak je "naprawić" i czy jest to w ogóle możliwe?


dr BrzozowskiKonsultacja
dr n. med. Adam Brzozowski
Kierownik Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Invasive Cardiology Unit Menager
Szpital Medicover, Al. Rzeczypospolitej 5, 02-972 Warszawa

Nikomu nie trzeba chyba przypominać, jak zbudowane jest serce. Każdy wymieni dwie komory, dwa przedsionki, może nawet tętnice i żyły wchodzące i wychodzące do i z serca. Jeśli jednak chodzi o zastawki, na pewno większość z nas miałaby nie lada kłopot.

Zastawki serca zbudowane są z tkanki łącznej. To delikatne struktury, które mają kształt zbliżony do koła lub elipsy. Każda z nich składa się z płatków, które są ruchome oraz pierścienia, który można nazwać elastycznym stelażem mocującym.

Mamy dwie pary zastawek. Znajdują się one pomiędzy jamami serca oraz głównymi pniami naczyniowymi. Mówiąc obrazowo: lewa część serca ma zastawkę dwudzielną, zwaną również mitralną, oddzielającą lewy przedsionek i lewą komorę oraz zastawkę aortalną, stanowiącą granicę między lewą komorą a aortą. Prawa strona serca ma drugą parę zastawek: zastawkę trójdzielną, znajdującą się między przedsionkiem prawym i komorą prawą oraz zastawkę płucną, umiejscowioną pomiędzy prawą komorą i pniem płucnym.


Zastawki pełnia bardzo ważną rolę. Zapewniają właściwy kierunek przepływu krwi w sercu. Jest to możliwe dzięki doskonałej synchronizacji skurczowo-rozkurczowej przedsionków i komór. Wiąże się ona z różnicą ciśnień pomiędzy nimi. Zastawki umożliwiają krwi swobodny przepływ, gdy są otwarte. Zapobiegają zaś  jej cofaniu, gdy się zamykają. Dzięki nim krew dociera do wszystkich tkanek organizmu.

Każdy cykl serca to otwarcie i zamknięcie płatków zastawki. W ciągu całego życia człowieka każda z nich otwiera się i zamyka około trzech miliardów razy!

Czasem, niestety, te cuda bioinżynierii, którymi obdarzyła człowieka natura, bywają niedoskonałe. Wady zastawek dzieli się na wrodzone i nabyte.

* Wrodzone wiążą się zazwyczaj z nieprawidłową budową zastawki. Zmiany dotyczą najczęściej innej niż prawidłowa liczby płatków, ich kształtu czy położenia względem siebie lub innych struktur serca. Część z tych wad trzeba korygować tuż po urodzeniu, inne zaś ujawniają się niekiedy dopiero w życiu dorosłym.
* Przyczyną wad nabytych zastawek są najczęściej: choroba reumatyczna oraz uszkodzenia zastawki w wyniku infekcyjnego zapalenia wsierdzia, choroby niedokrwiennej serca i zawału, nadciśnienia tętniczego, chorób tkanki łącznej, poszerzenia aorty lub jej rozwarstwienia, stosowania pewnych leków oraz w efekcie urazu.

W przebiegu tych chorób może dojść do zwężenia lub niedomykalności zastawki:

* zwężenie (stenoza), czyli niepełne otwieranie się zastawki, jest wynikiem zaburzeń ruchomości płatków, ich pogrubieniem i sztywnością. Zmniejsza się powierzchnia światła zastawki, a przepływ krwi przez nią jest utrudniony;
* niedomykalność  to nieprawidłowe zamykanie się płatków zastawki. Powoduje jej nieszczelność i krew się cofa.
Często zwężenie i niedomykalność występują razem. Jest to złożona wada zastawki.

Pierwszymi zwiastunami wad zastawek mogą być:

* łatwe męczenie się, kołatanie serca, czyli spadek tolerancji wysiłku,
* zawroty głowy,
* zasłabnięcia,
* bóle w klatce piersiowej,
* omdlenia.
W zależności od tego, która z zastawek jest uszkodzona oraz od stopnia uszkodzenia, objawy mają różną postać i nasilenie.
Jeśli pojawią się niepokojące objawy, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać badania. Obecnie najważniejsze z nich to badanie echokardiograficzne.

Wady zastawek serca leczy się operacyjnie, naprawia się lub wymienia uszkodzoną zastawkę.

* Naprawia się najczęściej zastawkę mitralną. Zabieg polega na korekcie płatków zastawki (walwulopalstyka) i/lub jej pierścienia (anuloplastyka). * Jeśli zmiany są zaawansowane, konieczne bywa częściowe lub całkowite usunięcie zastawki i zastąpienie jej protezą.

Obecnie stosuje się zastawki mechaniczne oraz biologiczne.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj zastawki jest lepszy. Odpowiednią wybiera się, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. Trzeba dobrać najwłaściwszy typ dla konkretnego pacjenta. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety.
* Zastawki mechaniczne pracują głośniej, choć są niesłyszalne dla otoczenia. Ich żywotność jest nieograniczona. Zbudowane są ze stopów metali oraz węgla pirolitycznego, materiałów stosowanych w technologiach kosmicznych. Poza sytuacjami wyjątkowymi zastawka taka nigdy nie wymaga ponownej wymiany. Ten rodzaj wszczepia sie najczęściej.
• Zastawki biologiczne pracują bezdźwięcznie, podobnie jak naturalne zastawki człowieka. Są wykonane z odpowiednio preparowanych tkanek zwierzęcych. Ich trwałość wynosi ok. 10 lat. Często więc trzeba wymieniać zastawki na nowe. Ich zaleta jest to, że na tego rodzaju zastawkach nie tworzą się skrzepliny. Wszczepia się je kobietom w ciąży(nie mogą brać leków przeciwkrzepliwych) i osobom w podeszłym wieku, u których  przewiduje się, że mogą życ krócej niż 10 lat.

Pacjenci, którzy mają wszczepioną zastawkę mechaniczną muszą stosować leki „rozrzedzające” krew czyli antykoagulanty. Zapobiegają one tworzeniu się skrzeplin na zastawce. Skrzepliny bywają niebezpieczne z dwóch powodów:

* mogą utrudniać lub blokować przepływ krwi przez zastawkę,
* ich fragmenty mogą urywać się i tworzyć zator blokujący naczynie. Uniemożliwia on dopływ krwi ze składnikami odżywczymi, prowadząc do martwicy, np. zator tętnicy mózgowej jest przyczyną udaru mózgu.
Reakcja organizmu każdej osoby przyjmującej leki przeciwzakrzepowe jest inna. Z kolei działanie tych leków zależy od wielu czynników. Dlatego leczenie trzeba dobierać indywidualnie.

Konieczna jest również regularna i bardzo dokładna kontrola krzepliwości krwi.

Polega ona na oznaczeniu we krwi współczynnika INR (International Normalized Ratio, czyli Międzynarodowy Czynnik Znormalizowany). Im wyższy wskaźnik INR, tym mniejsza krzepliwość krwi.
Parametry krzepnięcia krwi powinny być utrzymywane w ściśle określonych zakresach, właściwych dla danego typu i położenia zastawki. Zwykle zaleca się utrzymywanie INR między 2,0-3,0 (dla zastawki aortalnej) lub 2,5-3,5 (dla zastawki mitralnej).

Niełatwo jest ustalić stałą dawkę leku przeciwkrzepliwego. Na wynik INR ma bowiem wpływ nie tylko ilość przyjmowanego leku przeciwzakrzepowego, ale też aktualna dieta, stan zdrowia i inne przyjmowane leki.  Jeśli lekarz zleci nowy, dodatkowy lek, albo jeśli znacznie zmieni się dietę, na przykład z powodu wyjazdu, po 2-3 dniach należy wykonać kontrolę INR. Pozwoli to wcześniej zareagować  na zmianę poziomu krzepnięcia i dostosować dawkę leku, aby INR wrócił do poziomu ustalonego przez lekarza.

Niski wskaźnik INR zwiększa ryzyko zakrzepów, ale wysoki zwiększa ryzyko krwawień.

W początkowym okresie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych kontrola wskaźnika INR powinna odbywać się co kilka dni. Później - gdy dawki są dobrze ustalone - wystarczy co miesiąc. Wprawdzie udowodniono, że najmniejsze ryzyko powikłań jest wówczas, gdy kontrolę wykonuje się co tydzień, ale tak częste wizyty w przychodni mogą być uciążliwe dla pacjentów: zabierają czas (czasem trzeba się zwolnić z pracy), są kosztowne (dojazd do laboratorium), pobieranie krwi z żyły bywa trudne i bolesne. 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe