24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży

 

Kucharzewskidr. n. med. Marcin Kucharzewski, specjalista chirurgii ogólnej i naczyń, Sekretarz Generalny

Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, www.vena-arte.pl

 

Terapię kompresyjną, czyli bandaże elastyczne, wyroby pończosznicze i tzw. przerywany ucisk pneumatyczny, stosuje się w chorobach związanych z niewydolnością żylną i limfatyczną nóg. Polecana jest także osobom zdrowym: kobietom w ciąży, podczas podróży, stojącego trybu pracy. Terapia nie wpływa na obecność żylaków, nie powoduje ich zaniku.

 

Kompresjoterapia – czym jest?

Jest to stopniowany ucisk (zmniejszający się od dołu do góry), który ma na celu wypychanie płynu międzykomórkowego z kończyny, zmniejszenie zastoju krwi i chłonki, zwiększenie wydajności pompy mięśniowej.

 

Kto powinien z niej korzystać?

Pacjenci z niewydolnościa żylną w celu zmniejszenia objawów, poprawy jakości życia, prewencji i redukcji obrzęków.

Wybrana grupa zdrowych osób zgłaszająca objawy ciężkości nóg, zwiększenia objętości kończyn w ciągu dnia np. osoby pozostające długo w pozycji stojącej - w celu prewencji i redukcji obrzęków

 

pończochyProdukty kompresyjne

Zalicza się do nich bandaże elastyczne o różnym stopniu rozciągliwości, wyroby pończosznicze (podkolanówki, pończochy i rajstopy), urządzenia pneumatyczne (przerywany ucisk pneumatyczny).

Wyroby uciskowe wywierają największy ucisk w okolicy stawu skokowego, jego poziom stopniowo zmniejsza się w kierunku kolana i uda. Zależnie od zaawansowania niewydolności żylnej, czy ogolnie do potrzeb dobieramy klasę ucisku (powinien zrobić to lekarz). Kupując specjalistyczne pończochy, podajemy obwódy kończny wg schematu dla ko nkretnego wyrobu (zwykle nad stawem skokowym, najgrubszym miejscu łydki, pod kolanem, w połowie uda i 4 cm poniżej pośladka oraz rozmiar stopy i długość jak ma mieć wyrób).

 

Przeciwwskazania do kompresjoterapii

Przeciwskazaniami do terapii kompresyjnej są m.in.: miażdżyca tętnic obwodowych, zaburzenia czucia, alergia na materiał pończoch, masywny obrzęk nóg spowodowany zastoinową niewydolnością serca, miejscowe stany zapalne skóry lub tkanek miękkich.

 

Efekt działania kompresjoterapii zależy w znacznym stopniu od regularności stosowania wyrobów uciskowych.

Zakładamy je bezpośrednio przed wstaniem z łózka i nosimy w ciągu dnia, najlepiej przez cały dzień.

Pierwsza kontrolna wizyta u lekarza powinna nastąpić po 3-6 tygodniach od rozpoczęcia stosowania wyrobów uciskowych. Kolejne wizyty kontrolne: co 3-6 miesięcy, a kontrola samego wyrobu odnośnie jego wymiany maksymalnie co 6 miesięcy.

Problemy z regularnym stosowaniem:

•świąd

•pieczenie skóry

•zbyt duży ucisk

•uczucie gorąca

•uczucie duszności

•utrudnione zakładanie

•stosunkowo wysoki koszt zakupu

 

Aby uniknąć wrażenia uczucia zbyt duzego ucisku, warto stopniowo przyzwyczajać się do noszenia wyrobu przez krótkie okresy w ciągu dnia, ewentualnie trzeba zmniejszyć klasę ucisku.

Uczucie gorąca – pomoże zmiana materiału, z którego wykonana jest pończocha.

Gdy mamy problemy z zakładaniem pończoch trzeba zaopatrzyć się w systemy wspomagające zakładanie.

 

Kompresjoterapia w profilaktyce zakrzepicy żylnej

Ma szczególne znaczenie gdy nie można stosować profilaktyki farmakologicznej, sprawdza się także jako jej uzupełnienie.

 

Kompresjoterapia w „ostrej” zakrzepicy żylnej głebokiej

przynosi:

redukcję bólu i obrzęku

poprawia jakość życia

poprawa rekanalizację w skrzeplinie i redukuje jej narastanie

Rekomenduje się natychmiastową kompresjoterapię, która umożliwia szybkie uruchomienie chorego.

 

Kompresjoterapia w „ostrej” zakrzepicy żylnej powierzchownej

zmniejsza ból

powoduje szybszą regresję skrzepliny

 

UWAGA! Ze względu na efekt opaski uciskowej, niewłaściwa kompresja może spowodować,

miejscową zakrzepicą żyły powierzchownej zwłaszcza w połączeniu z długotrwałym

siedzeniem (np. loty długodystansowe).

 

Przy stosowaniu wyrobów profilaktycznych o ciśnieniu 15-18 mmHg na poziomie stawu skokowego wskazana jest konsultacja z lekarzem. Przy ciśnieniu ponad 18 mmHg (wyroby lecznicze) konsultacja lekarska jest niezbędna .

 

 

Wyroby uciskowe w podróży

Podczas podróży zaleca się stosowanie podkolanówek o niskim nacisku. Powodują one zmniejszenie bólu, dyskomfortu i obrzęku kończyn. Dodatkowo wpływają na zwiększenie poziomu energii i koncentracji oraz zmniejszają senność po locie (zmiana czasu).

 

Dla podróżujących na długich dystansach ( ponad 4 godziny), u których nie ma czynników ryzyka ŻChZZ nie zaleca się stosowania pończoch o stopniowanym ucisku. Nie ma dowodów na skuteczność.

Uwaga: Osoby bez znanych czynników ryzyka, które przywiązują dużą wagę do zapobiegania zakrzepicy zylnej, mogą wybrać podkolanówki o stopniowanym ucisku (zmniejszają także obrzęk)

 

U osób ze znacznie zwiększonym ryzykiem ŻChZZ

(np. niedawna operacja, przebyta ŻChZZ w wywiadzie, kobiety po porodzie, czynny nowotwór złośliwy lub czynniki ryzyka 2, w tym kombinacje powyższych z hormonalną terapią zastępczą, otyłość lub ciąża) zaleca się stosowanie pończoch o stopniowanym ucisku.

 

W ciąży

Zmiany w przepływie krwi widoczne są od ok. 16 tygodnia i nasilają się z czasem trwania ciąży. Przepływ krwi wraca do normy dopiero po 6 tygodniach po porodzie.

W pierwszej ciąży ryzyko niewydolności żylnej wynosi ok. 20%, z kolejną wzrasta dwukrotnie. Jednak 70% żylaków powstałych w czasie ciąży znika po okresie połogu.

 

Żylaki w ciąży - czynniki ryzyka:

predyspozycje dziedziczne

wcześniejsza choroba żylna

ciąże mnogie

dłuotrwałe siedzenie lub stanie

obrzęki w ciąży

 

Obrzęki w ciązy

płyn obrzękowy gromadzenie się głównie w dystalnych częściach kończyn dolnych, zwykle na grzbietowej części stopy i/lub wokół kostek, rzadziej na całych podudziach.

 

Objawy niewydolności żylnej w ciąży

 

Ból i dyskomfort w obrębie nóg - 70% ciężarnych, uskarża się na uczucie ciężkich, zmęczonych nóg

Obrzęk kostek - dotyczy 50-80% ciężarnych

Objawy niewydolności żylnej w ciąży powodują obniżenie jakości życia i utratę mobilności.

 

Kompresjoterapia w ciąży

Jedną z najważniejszych jej zalet jest brak ingerencji w organizm kobiety i płód, na zasadach jakie wywołują leki. Kompresja zmniejsza natomiast objawy związane z niewydolnością żylną, wspomaga przepływ krwi w kończynach, zmniejsza dzięki temu ryzyko zakrzepicy żylnej. Poprawiają jakość życia.

To proste i nieryzykowne (jak leki) rozwiązanie można dopasować do większości kobiet.

Ponadto kompresja medyczna pomaga w walce z porannymi wymiotami i nudnościami.

Badania wykazały, że odzież uciskowa we wczesnej ciąży może znacząco łagodzić nudności i wymioty.

MK

 

 

Nowoczesne produkty uciskowe - Sigvaris

 

Doktor Marcin Kucharzewski w swoim wykładzie wymienił powody, dla których wiele osób obawia się stosowania kompresjoterapiii, wiążące się na przykład z uciskiem, niewygodą zakładania, niedogodnością dla skóry. Panuje też dość powszechne wyobrażenie, że wyroby uciskowe niekorzystnie wpływają na wygląd, czy, że bardzo niekomfortowo nosi się je latem, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka.

 

opakowanieNa szczęście są to obawy nieuzasadnione. Nowoczesne produkty minimalizują te niedogodności, a nawet, dzięki swej estetyce, kolorystyce, stają się atrakcyjną częścią garderoby.

Produkty Sigvaris są opracowane i wyprodukowane w Szwajcarii. Drugą marką, którą, na która warto zwrocić uwagę jest Pani Teresa Medica, produkty te są wytwarzane w Polsce według szwajcarskich technologii. Jest to jedyny polski producent wyrobów kompresyjnych.

Obie marki oferują kilka linni produktowych w zależności od potrzeb, preferencji, czy upodobań pacjentek. Różnią się walorami estetycznymi, specjaistycznymi właściwościami, dostosowanymi do indywidualnych preferencji. Mamy tu szeroką personalizację wyrobów produkowanych seryjnie, umożliwiające np. wybór mankietu, struktury i składu materiału.

 

W okresie letnim szczególne znaczenie ma komfort noszenia wyrobów uciskowych, reakcja ze skórą, otoczeniem. Długie i unikatowe włókna bawełny zastosowane do wytwarzania naszych produktów, w bezpośrednim kontakcie ze skórą zapewniaja doskonałą samoregulację. Mają miękki mankiet, a bawełna pochłania nadmiar wilgoci gromadzący się na powierzchni skóry. Dzięki procesowi parowani wilgoci magazynowanej we włóknach bawełny uzyskujemy efekt chłodzenia.

Gdy jest chlodno dużą zaletą naszych wyrobów jest izolacja termiczna, osiągana dzięki powietrzu gromadzącemu się w przestrzeniach pomiędzy dzianiną włókna.

 

Zakładanie i zdejmowanie wyrobów uciskowych też już przestaje być problemem dzięki unikatowej mieszance włókien, która ułatwia te czynności.

 

Każda kobieta stosująca wyroby kompresyjne powinna odczuwać nie tylko komfort noszenia, ale również powinna czuć się elegancka i atrakcyjna. Dlatego wspomniane produkty są zaprojektowane z troską o najwyższe standardy estetyczne, są stylowe, atrakcyjne kolorystycznie, jak np. sezonowa linia Trend Colors.

Każda kobieta, ale też każdy mężczyzna, gdyż produkty dedykowane są także dla panów.

trend

 

Jak dokonuje się wyboru - zakupu

Pacjent/pacjentka otrzymują receptę od lekarza prowadzącego. Powinny się w niej znaleźć takie informacje jak: wskazanie do noszenie wyrobów uciskowych, model wyrobu (AD, AG, AT, AT ciążowe), klasę wyrobu uciskowego oraz czas trwania leczenia/użytkowania produktu.

Receptę można zrealizować w rekomendowanych sklepach medycznych współpracujących z firmą Sigvaris, w których przeszkolony personel medyczny odpowiedzialny jest za dobór prawidłowego modelu uciskowego.

 

zdjęcia: Sigvaris

https://www.sklep-sigvaris.com/

 

 

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe