6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Chrapanie. Kiedy jest oznaką choroby

fot. Fotolia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Najczęściej chrapanie uprzykrza życie tylko bliskim chrapiącego. Czasem jednak trzeba je leczyć, ponieważ może być zagrożeniem dla zdrowia.

Co czwarty dorosły Polak chrapie każdej nocy, a co drugi okazjonalnie. Przypadłość ta w większości dotyka mężczyzn, dając się we znaki ich partnerkom. Bywa więc, że chrapanie, partnera ma znaczny wpływ na związek między mężczyzną i kobietą. Według badań firmy Neomedia, kiedy kobieta nie może spać z powodu głośnego chrapania partnera najczęściej przeprowadza się do drugiego pokoju (75 proc.), inne próbują przeczekać, czytając, oglądając telewizję lub słuchając radia. Co robi mężczyzna, kiedy jego ukochana chrapie? – badania o tym nie wspominają. Prawdopodobnie mężczyźni mocniej śpią i nie słyszą chrapania swoich partnerek. Dolegliwość ta u kobiet nasila się wraz z wiekiem. Chrapie co trzecia kobieta w średnim wieku i prawie dwie trzecie siedemdziesięciolatek.


Chrapanie
to zjawisko akustyczne, powstające podczas snu w wyniku wibracji miękkich części gardła środkowego, przy niecałkowitym zamknięciu górnych dróg oddechowych.
Kiedy nie śpimy, mięśnie gardła są napięte. Dzięki temu podczas oddychania powietrze swobodnie przepływa przez drogi oddechowe. W czasie snu może jednak dochodzić, z różnych powodów, do obniżenia napięcia mięśni gardła i podstawy języka. Wtedy język opada ku tyłowi, zwężając drogi oddechowe. Towarzyszy temu wysychanie błony śluzowej nosa i gardła. W tych warunkach typowe dla chrapania dźwięki powstają w wyniku wibracji podniebienia miękkiego stykającego się z tylną ścianą gardła lub nasadą języka.

Co sprzyja chrapaniu?
Alkohol 
• Po wypiciu alkoholu mięśnie gardła i podniebienia miękkiego rozluźniają się.
• Niektóre leki, między innymi nasenne, uspokajające, antyhistaminowe również rozluźniają mięśnie gardła i podniebienia miękkiego. 
• Spanie na wznak. Taka pozycja sprzyja chrapaniu, ponieważ podniebienie opada wówczas ku tyłowi i w dół. 
• Geny. Dziedziczne może być obniżenie napięcia mięśniowego podczas snu. Nadwaga. Wzmaga chrapanie, ponieważ jej skutkiem jest odkładanie się cząsteczek tłuszczu w błonie śluzowej gardła, zwiększających opory w przepływie powietrza przez drogi oddechowe.

Co zrobić, aby mniej chrapać?
Domowe metody leczenia chrapania są chyba tak stare jak sama przypadłość. Podobno pomaga… gwizdanie. Nie zostało to do tej pory udowodnione, chyba że chodzi o obudzenie partnera.
Na pewno warto:
• Wywietrzyć sypialnię i zadbać, aby powietrze w niej nie było zbyt suche.
• Spacerować, aby dotlenić organizm.
• Ostatni duży posiłek zjeść co najmniej trzy godziny przed pójściem spać.
• Rzucić palenie.
• Spać na boku, na lekko uniesionej poduszce.
• Wyeliminować czynniki nasilające chrapanie (patrz niżej).

Najczęściej kłopoty związane z chrapaniem to tylko niemiły hałas, doskwierający śpiącym w pobliżu osobom. Jednak u części chrapiących przypadłość ta może prowadzić do poważniejszych konsekwencji dla zdrowia. 
Kiedy śpimy, organizm odpoczywa, a serce pracuje wolniej. U chrapiącego natomiast serce pracuje szybciej, wzrasta ciśnienie, a dotlenienie organizmu zmniejsza się o ok. 30 proc.  Jest to dotkliwe szczególnie dla osób, które chrapią stale i od dawna. Znaczne niedotlenienie organizmu w czasie snu sprawia, że budzimy się zmęczeni, często z bólem gardła (z powodu wysychania śluzówek).
Niekiedy chrapanie jest początkowym stanem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Wówczas podczas snu pojawiają się kilkusekundowe przerwy w oddychaniu. Jeśli zdarzają się rzadko, nie ma powodu do obaw. O OBS możemy mówić, jeśli bezdechów jest więcej niż 10 na godzinę snu, lub ponad 30 na siedmiogodzinny sen. Choroba ta dotyka głównie młodych mężczyzn. Zaburzenie snu powoduje m.in. stałe zmęczenie, trudności z koncentracją. W takim wypadku trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Za patologiczne uznaje się również bezdechy u dzieci trwające dłużej niż 3 sekundy. Najnowsze badania wskazują, że chrapanie zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i zawałów serca.

Wyleczyć osobę chrapiącą jest stosunkowo łatwo, jeśli dolegliwość ma tylko jedną przyczynę. 

Laryngolog może dokonać chirurgicznej korekty skrzywionej przegrody nosa, wyciąć przerośnięte migdałki podniebienne, usunąć polipy, zmniejszyć podniebienie miękkie, a nawet język. Do zwalczania chrapania z bezdechami sennymi stosuje się aparaty ze sprężarkami wytwarzającymi ciągły strumień powietrza, podawanego przez specjalną maskę. Zwiększone ciśnienie powietrza powoduje usztywnienie dróg oddechowych i nie dopuszcza do ich zwężenia. Niestety, ten rodzaj urządzenia nie likwiduje przyczyny problemu i pacjent musi być związany z tym urządzeniem już na zawsze. Dodatkowo, koszt takiego urządzenia może sięgać kilku tysięcy złotych.
Dla osób chrapiących w niewielkim lub umiarkowanym stopniu wskazane jest  stosowanie specjalnych aparatów ortodontycznych. Zakładane są na noc, aby uniemożliwić zapadanie się języka w kierunku krtani. W aptekach preparaty dostępne są również preparaty ograniczające lub usuwające chrapanie, np. środki do płukania jamy ustnej i gardła, krople lub spraye do nosa.

Najnowocześniejsze metody leczenia chrapania i bezdechu śródsennego. 
Należą do nich termoterapia bipolarna aparatem Celon (radiotermoablacja, RTA) metoda Koblacji, Implanty podniebienne PET.

Technikę Celon stosuje się w następujących wypadkach:
• przerost nasady języka lub języczka,
• nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie,
• przerost i obrzęk małżowin nosowych (fachowo nazywany naczynioruchowym nieżytem nosa),
• przerost migdałków podniebiennych,
• polipy nosa.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym podniebienia miękkiego, pacjent musi być na czczo (nie jeść 4 godziny przed zabiegiem). Lekarz wprowadza w nie kilka razy specjalną końcówkę bipolarnej elektrody (dzięki czemu prąd nie przepływa przez delikatne narządy głowy oraz szyi) i pozostawia na kilka sekund. Urządzenie wytwarza fale wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie. Pod ich wpływem dochodzi do koagulacji niskotemperaturowej (ok. 80 st. C). Zabieg trwa ok. 30 minut. Pacjent po godzinie wraca do normalnego funkcjonowania.
Po zabiegu nie ma krwawienia (tkanki są skoagulowane). Powierzchnia podniebienia jest nietknięta. Ponieważ stosowane jest znieczulenie miejscowe, działania niepożądane są mniejsze, a dyskomfort pacjenta zminimalizowany.
Gojenie trwa ok. 5-6 tygodni. W pierwszych dniach chrapanie może się nasilić. jest to związane z miejscowym obrzękiem tkanek podniebienia.
Efekt utrzymuje się ok. 5-10 lat, jest to uzależnione indywidualnie. Z czasem skuteczność radiotermoablacji maleje, ponieważ z wiekiem tkanki miękną i wiotczeją. Jednak zawsze ten zabieg może zostać powtórzony.
Koblacja (kontrolowana ablacja) wykorzystuje energię fal radiowych. Lekarz operuje w temperaturze 50-60 st. C. Dlatego nie ma ryzyka poparzenia, nie ma krwawienia, a ból po zabiegu jest niewielki.
Dzięki koblacji podniebienie unosi się i usztywnia , przepływ powietrza w gardle jest swobodniejszy. Pacjent lepiej oddycha i przestaje chrapać. Za pomocą tego zabiegu można zlikwidować zaburzenia oddychania w jeden dzień. Podczas koblacji można przeprowadzić pełna plastykę gardła, podniebienia miękkiego oraz języczka. Zabieg trwa krótko(ok. 1 godziny) i skuteczny okres utrzymywania się dobrego efektu trwa nawet do 10 lat i może zlikwidować problem problem chrapania na całe życie.

Metoda PET ( implanty podniebienne ). Zakładane są zwykle w podniebienie miękkie, dodatkowo je usztywniając. Jest to metoda uzupełniająca do wymienionych wcześniej.


Ciekawostki

Rekord głośności chrapania według Księgi Rekordów Guinnessa wyniósł 87,5 decybeli. Dla porównaniu uliczny młot pneumatyczny, podczas pracy wydaje hałas o głośności 75 decybeli.
Wśród wybitnych polityków z głośnego chrapania słynął brytyjski premier Winston Churchill. Podczas podróży statkiem w 1944 r. oficer marynarki dokonał pomiaru hałasu jaki wydawał podczas snu premier. Wyniósł on 35 decybeli.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe